Daňkův memoriál: Malachowského hattrick a české hvězdy

úterý 19. května 2015
Tradiční Memoriál Ludvíka Daňka na počest olympijského vítěze z Mnichova v hodu diskem nabídl opět bohatou ochutnávku atletické nevšednosti. Vloženo VIDEO..

Stejně jako před dvěma lety a vloni se stal vítězem klání předních evropských diskařů Polák Piotr Malachowski. Sběratel stříbrných medailí z posledních velkých akcí to však letos v Turnově neměl vůbec lehké, vyrovnaného soupeře našel v Němci Martinu Wierigovi, kterého nakonec po výkonu 64.59 porazil o pouhých osm centimetrů. Co do těsného výsledku to tak byla svým způsobem připomínka nedělního závodu Diamantové ligy v Šanghaji, který vyhrál Malachowski o 18 cm před Polákem Robertem Urbankem. Ten v Turnově skončil čtvrtý (63.10), když jej o 4 cm předčil Estonec Gerd Kanter. Lepším z dvojice českých závodníků v soutěži byl Igor Gondor s 55.62, Jaromír Mazgal hodil 54.08.

Vysokou kvalitu měla i řada dalších disciplín turnovského závodu, a to díky domácí špičce. Svůj velkolepý um připomněl divákům Pavel Maslák, který vyhrál závod na 500 m v čase 1:00.40, který je jen o 5 setin horší jeho českého maxima z předloňského mítinku Zlatá dráha v Chebu. „Tehdy jsem ho běžel v plné formě, takže tento čas určitě beru. Ale zas tak úplné překvapení pro mě není, rychlé pětistovky jsem běhal už na soustředění na Kanárech,“ prohlásil halový mistr Evropy i světa, který svého kolegu z bronzové štafety z pražského šampionátu Patrika Šorma porazil o půldruhé vteřiny. Masláka nyní čeká třístovka na Zlaté tretře a pak už jen samé čtvrtky. „Těžko říct, co z tohoto času usuzovat, ale myslím, že všechno jde dobře,“ sdělil svěřenec Dalibora Kupky, který si ze závodu odnese i jeden kuriózní zážitek. Čtvrt hodinku před startem totiž zjistil, že si zapomněl tretry v autě a jeho hvězdná kolegyně ze skupiny Zuzana Hejnová mu pro ně musela běžet. „Tohle se mi stalo poprvé,“ zubil se.

Pro Hejnovou byl běh pro zapomenuté obutí de facto výklusem po závodní třístovce. Tedy, trať byla ve skutečnosti ještě o 100 m delší, Zuzka ji však dle trenérových instrukcí nedoběhla. „Nedělám takové věci úplně ráda, ale vhodnější trať k dispozici nebyla. Ještě v průběhu závodu jsem měla nutkání, zda přeci jen nedokončit, ale nakonec jsem dodržela domluvu. Čas 37.4 na ruku špatný není, teď jsem zvědavá na svoji první čtvrtku překážek na Tretře. Budu ji muset rozběhnout s hlavou na krku,“ řekla Hejnová a přiznala, že nejspíš bude pociťovat nervozitu. „Před premiérou ji mám vždycky, teď to bude o to silnější, že je to doma, navíc po tak dlouhé pauze,“ připomněla loňskou sezonu, o kterou víceméně přišla vinou zranění.

Kvalitně obsazenou kouli vyhrál Jan Marcell výkonem 19.58. „Ale moc spokojený nejsem, zatím je to takové zatuhlé, což je dáno tím, že jsem v poslední době moc netrénoval. Věnoval jsem se hodně práci a taky se přiznám, že jsem po halové sezoně neměl moc chuť,“ připomněl profesí technolog výroby pražské mistrovství Evropy, kterého se zúčastnil v pozici jednoho z favoritů, ale neprošel kvalifikací. „Šel jsem do přípravy naplno, hodně jsem se výkonnostně posunul, ale pak to přišlo vniveč,“ povzdechl si. Do budoucna však svoji výkonnost vidí optimisticky. „Mistrovství světa je až v srpnu, do té doby se toho dá ještě hodně stihnout,“ dodal svěřenec Josefa Šilhavého. Doplňme, že druhý v kouli skončil Martin Novák (18.15), třetí Tomáš Kozák (18.27) a až čtvrtý Tomáš Staněk, když v souladu s pravidly nepřehodil ani 18 m (17.92).

V tyči potvrdila své kvality Jiřina Ptáčníková, mistryně Evropy z roku 2012 a medailistka loňského HMS skočila 440 cm. „Výkon na jeden z prvních závodů celkem slušný, ale provedení otřesné. Přitom na tréninku už dokážu předvést krásně srovnané skoky, na závodě to však nedokážu zopakovat. Rozklepou se mi kolena, jako by mi bylo patnáct. Opravdu, čím jsem starší, tím je to horší,“ povzdechla si 29letá svěřenkyně trenérů Sluky a Ptáčníka. „Na druhou stranu je všechno ještě v podstatě tréninkové, musela jsem si nějak poradit s tím, že mi na letišti zničili 9 tyčí a taky jsem snad na každý skok měla jiné počasí,“ dodala Jiřina.

Králi mužské tyčky se stali Michal BalnerJan Kudlička, kteří shodně skočili 555 cm. Na limitní výšku pro MS, která je o decimetr výše, útočili marně, což mohlo více mrzet prvně jmenovaného ze svěřenců Boleslava Patery, který na rozdíl od Kudličky ještě splněné nominační kritérium pro vrchol sezony nemá.

A další výkony? Oldřiška Marešová se ve výšce pokoušela o 192 cm, zapsáno jí však zůstalo o 5 cm méně. Druhá byla dorostenka Lada Pejchalová se 184 cm.  V půlce srazil Miroslav Burian nejlepší český letošní výkon na 1:48.65, Michal Brož přidal podobný čas jako o víkendu na extralize v Ostravě, když běžel čtvrtku překážek za 50.68. Oštěp vyhrál Jaroslav Jílek výkonem 75.57 o 33 cm před Janem Kubešem, v trojskoku byl nejlepší Jiří Vondráček (15.18).