Deník šéfa výpravy II.

Deník šéfa výpravy II.
Aktuality
středa 6. července 2016
Přinášíme vám druhý díl Deníku šéfa výpravy. Jaká panuje v týmu atmosféra jen těsně před zahájením šampionátu? To se dozvíte právě v něm.

Včera byl Amsterdam ve znamení mraků a deště a samozřejmě tréninků. I tak bylo třeba udělat obhlídku olympijského stadionu, rozcvičovacího stadionu a také stadionu tréninkového. V 9.30 již pořadatelé připravili "orientation visit", abychom přesně věděli, kde co je, kudy kdo chodí a kam. Zkrátka, celou trasu, kterou absolvuje atlet během svého závodu….a víte co? Pojďte ještě jednou se mnou……většinou již přesně víte, kterým autobusem na stadion pojedete. Musíte dobře počítat, abyste na rozcvičovacím stadionu nebyli příliš brzo (to je ta lepší varianta) nebo příliš pozdě (to je ta horší). Vzhledem k tomu, že doprava včera nefungovala zrovna na sto procent (spíše na 50) musíte počítat zejména s dopravní zácpou, aby nedošlo k tomu, že byste v nejhorší možné variantě nestihli tzv. CALL ROOM. K němu se dostaneme později.

Na soutěžích tohoto typu naleznete na rozcvičovacím stadionu úplně vše, co pro rozcvičení potřebujete. Atletickou dráhu, sektory, vrhačské plochy, menší posilovnu, sanitární zařízení a především týmový stan, který je v podstatě to nejdůležitější, co atlet na stadionu má. Zde je lékař, v tuto chvíli pro vás už jen jako psychologická podpora, maséři a fyzioterapeuté, jsou tu vaši osobní či přidělení trenéři a také ti, kteří tak trochu hecují, radí, někdy melou nesmysly a prudí. A ti všichni vytvářejí neopakovatelnou, krásnou atmosféru napětí, uklidnění, nervozity a očekávání. Tady už je to o tom, aby se atlet rozcvičil a případně se nechal protáhnout a namasírovat, a to vše tak, aby byl připravený a mohl na čas do svolavatelny. Na tomto mistrovství jsou svolavatelny dvě. Jedna přímo u rozcvičovacího stadionu, CALL ROOM I, a druhá přímo před vstupem na stadion, CALL ROOM II. K čemu jsou? Ta první slouží k tomu, aby se z WARM UPu shromáždili a přesunuli sportovci kompletně do "dvojky", kde na ně čeká předstartovní kontrola. Zde se sportovci mezi call roomy přesouvají shuttlem, protože vzdálenost rozcvičovacího stadionu od hlavního je cca 400 metrů.

Po finální kontrole - správné dresy, čísla, reklamy, tretry a případné dočasné odebrání nepovolených předmětů jako telefony, se již všichni v předem stanovený čas přesunou na svá sportoviště. Odzávodí, samozřejmě úspěšně. Poté jdou atleti přes LIVE MIX zónu, kde odpovídají na dotazy televizních štábů s kameramy, dále přes MIX ZÓNU, která je určena pro všechny další štáby a novináře, a nakonec POST EVENT AREA, kde najdou sportovci všechny své věci, které si nemohli vzít na stadion, většinou se jedná o oblečení, například u sprinterů. Ano, to jsou ty košíky, které občas vidíte za sprintery před startem. Dále může následovat dopingová kontrola a když člověk zrovna nechce moc močit, může se dostat zpět na hotel až v pozdních nočních hodinách. 

To vše jsme dnes prošli a po malé kávě se přesunuli na Technickou poradu. Ta slouží zejména k tomu, aby bylo jasno v tom, jak budou soutěže probíhat a jaké jsou v tomto směru omezení…

Tyto informace potom prezentujeme na naší týmové poradě, která byla včera v 19.30 v našem hotelu. Rozdáme čísla, řekneme další důležité organizační pokyny, popřejeme těm, kteří mají narozeniny - dnes Lucka Koudelová, ještě jednou vše nej a ať se to oslaví kvalitním výkonem - a všem ostatním, aby to dobře dopadlo. 

Zítra začínáme (www.atletika.cz), přijeli jsme pro medaile, osobáky, limity na OH, přijeli jsme reprezentovat naši vlast. Hodně štěstí.

Tomáš Janků