Dešti i větru navzdory atletika bavila
Dvakrát dnes vylepšoval letošní české maximum překážkář Petr Svoboda, v rozbězích stodesítku přeběhl za 13.56. Ve finále bohužel sprinter pražského Olympu i vlivem protivětru (-2.5 m/s) stáhl jen dvě setiny, tedy na 13.54, a nedosáhl tak na splnění limitu pro světový šampionát, který má hodnotu 13.47. "Čas je na ten protivítr dobrý, bohužel mi ale docházely síly, moc jsem toho v poslední době kvůli problémům s tříslem nenaběhal," přiznal svěřenec Ludvíka Svobody. "Tyhle dva závody jsou ale pro mě zprávou, že je vše v pořádku. Na limit mám ještě hodně času, ale byl bych klidnější, kdybych ho už měl," dodal s tím, že zatím neví, kde bude jeho nejbližší závod. Boj o zbylé medaile se odehrával za 14vteřinovou hranicí, stříbro putuje na Duklu zásluhou Václava Sedláka (14.07), bronz opět na Olymp díky Martinu Mazáčovi (14.18)
Po Baku se také v tyčkařském sektoru v Plzni skákalo na český rekord. Nebylo to za účasti Michala Balnera, na něm se přeci jen asi podepsal náročný přesun z Ázerbájdžánu a jeho maximem byla základní výška 537 cm - stačila však na druhé místo. Jeho kolega z Dukly Jan Kudlička však uspěl i na 573 a pak přirozeně pokračoval o decimetr výš, nebylo mu však přáno, aby hnedMichalovi rekord vzal. "Při pokusu, co jsem tak lehce shodil, jsem neodhadl nastavení stojanů a kdyby tam bylo 590, shodil bych je úplně stejně," řekl svěřenec Boleslava Patery k nejlepšímu skoku na 583. "Ale bylo to jedno z nejlepších skákání v životě, moc se těším na středeční Pražskou tyčku. Pokud nebudou padat trakaře, věřím, že by tam rekord konečně mohl padnout," dodal k mítinku, jenž se přesouvá k Rudolfinu a rovný rozběh tak umožní zapisovat zde rekordy. K bronzu dnes stačilo Adamovi Pašiakovi (USK) 506.
Radek Juška patří po zisku stříbra na domácím HME k největším tuzemským hvězdám a své kvality potvrdil i na domácím šampionátu. Dálku vyhrál člen pražského Olympu výkonem 7.67 m. O 28 cm méně skočil juniorský mistr světa v desetiboji (a také Juškův oddílový kolega) Jiří Sýkora a vysloužil si tak stříbro, třetí byl Milan Pírek (Univerzita Brno), který měl zdařené jen první dva pokusy. Ten delší měřil 727 cm.
Na pětce žen byla k vidění příkladná spolupráce mezi národní rekordmankou Kristiinou Mäki z Hvězdy Pardubice a jinak především lyžařkou Evou Vrabcovou, která je atleticky registrována v brněnském Olympu. Obě elitní vytrvalkyně se zprvu střídaly po kilometru, později se rytmus narušil, nicméně princip vzájemné výpomoci zůstával. Kolo a půl před půlcem již přišlo na boj o prvenství, pro které si nakonec celkem jednoznačně doběhla Mäki. Časomíra jí ukázala 16:11.78. "S časem spokojená být nemůžu, ale měla jsem v poslední době hodně závodů. Bohužel pětka bolí vždycky, ať je pomalá nebo rychlá," prohlásila svěřenkyně Pavla Červinky, jež Vrabcovou porazila o tři vteřiny. Pro bronz si v dlouhém a pohledném souboji s Ivanou Sekyrovou doběhla havlíčkovbrodská Lada Nováková.
Mezi vytrvalci se prosadil Petr Vitner, běchovický vítěz z posledních dvou let hájící barvy Nového Města na Moravě vyhrál pětku v čase 14:40.36. Za sebou nechal národního šampiona z dráhové desítky Lukáše Olejníčka z Univerzity Brno (14:45.90), třetí byl Tomáš Edlman ze Slavie za 14:49.16.
I přes absenci Vítězslava Veselého, který doléčuje své zdravotní problémy ze závodu v New Yorku, mohli oštěpaři nabídnout divákům silnou konkurenci vyšperkovanou dvěma osmdesátimetrovými závodníky z pražské Dukly. Lépe se z nich prezentoval Jakub Vadlejch, který zvítězil výkonem z druhé série 81.91 m. Byl to jediný hod celé soutěže s osmičkou na začátku, sám Jakub po něm absolvoval ještě jeden, který si ani nenechal změřit, a dále už nepokračoval. "Při rozcvičování jsem cítil kotník, tak jsem to nechtěl pokoušet," vysvětlil 24letý svěřenec Jana Železného a dodal: "Vítězný hod byl celkem trefený, ale žádný technický zázrak. Házel jsem z běhu." Za ním skončili jeho parťáci ze skupiny - Jaroslav Jílek (Hvězda Pardubice) se 77.45 z poslední série a Petr Frydrych (Dukla) s 74.55.
Podle očekávání se o výškařském titulu rozhodovalo mezi dvojicí Oldřiška Marešová (Kladno) a Michaela Hrubá (JAC Brno). Obě málem skončily už na 186 cm, ale svou třetí možnost využily. Pak už se ale jejich cesty rozdělily, Oldřiška zvládla 189 napoprvé, Michaela Hrubá nikoli a tak si zbývající pokusy nechala na 192. Ani jedna už zde neuspěla, byť Marešové první skok byl velmi nadějný. Bronz si vysloužila vícebojařka Eliška Klučinová (USK) za zdolaných 180.
Finále stovky se odehrálo bez největšího favorita Stromšíka, který ještě před výstřelem vyběhl z bloků. Při opakovaném startu se jako přesvědčivý vítěz ukázal Jan Jirka ze Slavie Praha, jenž sprintoval 10.67 sekundy. Mostecký Pavel Benda předvedl 10.80, ve vyrovnaném duelu o bronz uspěl junior David Kolář z Liberce (10.86). Ženskému finále dominovala Barbora Procházková, sprinterka z USK Praha, se s protivětrem -2.9 m/s poprala za 11.81. Soupeřky zůstaly nad 12 vteřinami, vítkovická Jana Slaninová zapsala 12.02, oddílová kolegyně Procházková Martina Schmidová 12.08. "Domácí" obhájkyně Štychová byla pátá s 12.11. Již v rozběhu kvůli chybě na startu vypadla dorostenecká rekordmanka Bendová.
Krásný souboj nad překážkami na stovce předvedly obě favoritky. Zhruba od poloviny trati tahala za delší konec Kateřina Cachová z USK a svůj mírný náskok udržela, Lucie Koudelová (Olymp Brno) zaostala o šest setin vteřiny. Třetí Karolina Hlavatá už prohrála s vítězkou o tři desetiny. Časy finalistek poškodil silný protivítr (-2.9 m/s), Cachová i tak dosáhla solidních 13.35.
Svůj třináctý titul koulařka Jana Kárníková (Hvězda Pardubice) nezískala, neboť jí zlato tentokrát vyfoukla Markéta Červenková. Vrhačka ze Staré Boleslavi se dostala o 4 cm za 16metrovou hranici, zatímco favoritka zvládla nejlépe 15.67. A to jí ještě dýchala na záda havířovská Petra Klementová (15.47).
V trojskoku podle očekávání dominovala Lucie Májková z USK Praha, která by vyhrála všemi svými měřenými pokusy, ten nejdelší 13.69 se jí vydařil v šesté sérii. O stříbru pro Dominiku Horniakovou ze Sparty také nebylo větších pochyb, když předvedla 12.56, o bronz se zato vedla urputná bitva do závěru a radovala se z něj táborská Zdeňka Pražáková (12.21).
Velice vyrovnaný souboj o zlato svedli diskaři, když medailisty dělilo 43 centimetrů. Ze svého premiérového titulu se radoval Marek Bárta z pražského Olympu za předvedených 56.07. O zbylé kovy se podělili turnovský Jaromír Mazgal s 55.83 a Igor Gondor z Univerzity Brno (55.64).
Ačkoli začátek soutěže kladivářek ještě skrápěl déšť, brzy ustal, a závodnice jistě i díky tomu nabídly zajímavý souboj. O vítězce nebyl pochyb, Tereza Králová hájící barvy USK potvrdila roli favoritky výkonem z druhé, a také šesté série, kde se zlepšila na 66.67. K radosti domácího publika se závěrečným pokusem 64.03 vyšvihla ke stříbru členka AK Škoda Valešová (bývalou českou rekordmanku si pamatujeme pod jménem Ledvinová), s bronzem se tak musela spokojit nynější držitelka národního maxima Kateřina Šafránková (Kolín), která po dvou křížcích a záchraně užší osmičky předvedla nejlépe 62.86.
Poslední medaile dne se rozdávaly v krátkých štafetách. Tu ženskou vyhrála reprezentační štafeta do 22 let v čase 45.85, ta však kvůli svému složení ze závodnic více klubů nemůže mít titul, ten tak připadl druhému kvartetu v pořadí, ženám USK Praha za 46.16. Mezi muži zvítězili v těsném závěru Slávisté, finišman Kadlec byl v cíli v čase 41.44.
Účast ve finále čtvrtky překážek si bez problémů pohlídala Denisa Rosolová, na hladké trati zase bez problémů postoupila elitní půlkařka Lenka Masná.