Deštivá Academica přinesla mládežnické limity

úterý 30. května 2017
Na pražském Strahově proběhl další ročník tradičního mítinku Praga Academica. Na startu byla řada českých reprezentantů i zajímavá konkurence ze zahraničí. I přes velmi proměnlivé počasí bylo na co se dívat.

Skvělou úroveň měl závod na 400 metrů překážek mužů. Zde vyhrál Martin Juránek, který se poprvé v kariéře dostal pod jednapadesát vteřin, když proběhl cílem v čase 50.45, což pro něj znamená nový osobák a splnění limitu na univerziádu. „Je to fantazie. Běželo se mi úplně skvěle. Ostatní mě vytáhli ke skvělému času. Vyšlo mi prakticky všechno. Navíc je to limit na univerziádu, takže jsem maximálně spokojen,“ řekl. Osobní maximum si vylepšil i druhý Jan Tesař. Ten zvládl jeden okruh s ploty za 50.58. Třetí byl Martin Tuček za 51.09

Na čtvrtce překážek žen zvítězila Daniela Ledecká ze Slovenska za 59.19. Druhá doběhla Tereza Jonášová, která časem 59.38 splnila limit pro start na mistrovství Evropy juniorů v Grossetu a zařadila se na druhé místo letošních českých tabulek. Třetí byla vítězka druhého běhu Kateřina Ulrichová. I ona se dostala časem 59.67 pod šedesát vteřin.

V dramatickém doběhu půlky mužů měl nejvíce sil Filip Šnejdr z pražské Slavie a bral tak prvenství ve svém druhém nejlepším kariérním čase 1:48.04. „Před startem jsem se necítil moc dobře. Čekal jsem, že poběžím tak o vteřinu a půl pomaleji. Moc mi nejely nohy, ale je z toho druhý nejlepší čas kariéry, tak jsem spokojen,“ zhodnotil. O jedinou setinu porazil Němce Jana Riedela (1:48.05). Třetí finišoval Slovák Josef Repčík (1:48.28). Ženy se musely na stejné distanci vyrovnat se silným deštěm, a to se nejlépe podařilo Kateřině Hálové ze Zlína, když proběhla cílem jako první za 2:05.14. Druhou příčku vybojovala Alena Ulrichová z domácího USK Praha (2:05.14). Třetí byla Etiopanka Kore Tolaová (2:06.00).

S africkou konkurencí si hravě poradila na trojce Simona Vrzalová. Ta se po odstoupení vodičky vrhla do čela závodu a až do cíle už svůj náskok na ostatní soupeřky jen navyšovala. Bylo z toho výrazné vylepšení nejlepšího letošního českého času na 9:12.67. „Čekala jsem, že se poběží rychle a holky z Keni a Etiopie za to vezmou. Když mi přestalo tempo vyhovovat, tak jsem šla dopředu a myslela si, že mě před cílem předběhnou, což se kupodivu nestalo. Byl to dobrý test před víkendovým závodem na patnáctku,“ řekla.  O další umístění na stupních vítězů se podělily druhá Keňanka Pauline Naragoi Esikonová (9:21.44) a třetí Uganďanka Sarah Chelangatová (9:22.20).

Nejrychlejším mužem na nejkratším sprintu se stal Slovák Ján Volko. Jeho vítězný čas byl 10.39. Druhý dosprintoval Zdeněk Stromšík za 10.43 a třetí místo bral Adrian Griffith z Baham (10.49). Mezi ženami byla nejlepší Barbora Procházková, která zaznamenala čas 11.89.

Nejlepší letošní český výkon vylepšil vítěz stodesítky překážek, kterým byl David Sklenář z Olympu, kterému časomíra ukázala 14.11. Tímto výkonem splnil limit pro start na ME 22. V těsném doběhu porazil Václava Sedláka (14.20). Třetí byl již s odstupem Jiří Kubeš (14.67). Krátkým plotům žen kralovala Lucie Koudelová v čase 13.61. Pod čtrnáct vteřin stlačily svůj čas ještě druhá Kateřina Dvořáková (13.96) a Anna Zekuciová (13.98).

Nejdelší běžeckou disciplínou byl závod na 5000 metrů mužů. Tomu vládli hosté z afrických běžeckých velmocí. Pro suverénní prvenství si doběhl Etiopan Belete Assefa za 14:09.94. Následovala ho dvojice Keňanů Solomon Kagimbi (14:18.33) a Henry Mukuria (14:21.09).

Ve výškařském sektoru se radovala z prvního místa a vylepšení sezónního maxima na 185 centimetrů Lada Pejchalová. „Zatím se zlepšuji každým závodem, tak doufám, že v tomto trendu budu pokračovat. Pořád zkoušíme s trenérem spoustu nových věcí, takže je na čem pracovat. Dnes nebylo úplně ideální počasí, což také příliš nepřidalo. Jeden z pokusu na výšce 190 nebyl úplně špatný, tak nemohu být nespokojena,“ řekla. Její vrstevnice Michaela Hrubá si na Strahově odbyla svou letošní premiéru pod otevřeným nebem a byl z toho výkon 182 centimetrů. „Jsem ráda, že se mi podařilo skočit limit. Jsou to první závody, skákala jsem z krátkého rozběhu a musím ještě potrénovat. V minulých týdnech jsem maturovala a navíc brala antibiotika, tak nejsem ještě úplně ve své kůži. Kotník už mě skoro nebolí. Snažíme se tomu uzpůsobovat i trénink. Uvidíme, jak to půjde dál,“ sdělila své dojmy. Stejnou výšku zdolala i třetí Marusa Cernjulová.

O vítězce tyčky žen rozhodoval až lepší zápis, který hovořil ve prospěch Romany Maláčové, která se přenesla přes laťku ve výšce 420 centimetrů hned prvním pokusem. Jiřině Ptáčníkové se to při jejím letošním prvním startu podařilo až napotřetí. V mnohokrát přerušeném závodě kvůli dešti obsadila třetí místo Nikol Jiroutová (410). Stejnou hodnotu překonaly také Amálie Švábíková, Rebeka Šilhanová a Aneta Morysková.

V obou dálkařských soutěžích zvítězila zkušenost nad mládím. Ženský závod se stal kořistí Jany Korešové, která využila domácího prostředí a vyhrála skokem dlouhým 623 centimetrů. Mezi muži dolétl nejdále Milan Pírek (717).

V disku jasně dominovala dle očekávání Eliška Staňková, která tentokrát předvedla 56.88. Druhá byla Zuzana Kubicová ze Spartaku Praha 4 za 47.26.

Ve štafetě na 4x100 metrů mužů vyhráli naši reprezentanti do dvaadvaceti let v čase 40.21 a v přímém souboji porazili Slováky (40.64). Mužské áčko ani junioři závod nedokončili. Mezi ženami byl doběh o něco těsnější. Zvítězil A tým za 45.00. Ženy do 22 let byly druhé v čase 45.20.