Devatenáctiletý výškař ve výběru světa

čtvrtek 15. ledna 2004
Ve svém druhém startu této sezony se český výškař Jaroslav Bába představí v dresu výběru světa.

Pořadatelé halového pětiutkání ve skotském Glasgow (24. 1.) o juniorského mistra Evropy projevili enormní zájem. „Telefonovali, že Jardu moc chtějí do týmu. Je to pro nás pocta, nabídku jsme přijali, i když jsme museli odříct ohlášenou účast na mítinku ve Wuppertalu,“ zmínil Bábův trenér Aleš Duda závody v Německu, konající se v předvečer soutěže v Glasgow. Loni hala ve Wuppertalu viděla velký triumf českého výškaře, který zvítězil v národním juniorském rekordu 2.31 m.

V sobotu 24. ledna svedou souboj reprezentační družstva Velké Británie, Ruska, Švédska, Itálie a právě výběru světa, v každé disciplíně se tedy představí pět závodníků, případně štafet. „Určitě to pro mě bude přínosné, protože se i při tak nízkém počtu startujících dá očekávat silná konkurence,“ míní Jaroslav Bába. V ruském celku by mohl nastoupit evropský šampion Jaroslav Rybakov, ve švédské sestavě se objeví jeden z elitní dvojice Stefan Holm–Stafan Strand, Itálii reprezentují účastníci MS v Paříži Andrea Bettinelli či Alessandro Talotti.

Nejlepší junior České republiky pro rok 2003 se letos systematicky připravuje k atletickým vrcholům, loňská sezona byla pro Bábu naprosto výjimečná. Karvinský rodák jako na běžícím pásu vylepšoval osobní rekord, šel od závodu k závodu a záhy se usadil v absolutní světové špičce. „Opravdu byl Birmingham už můj patnáctý start v sezoně?“ nechtěl sám Bába věřit skutečnosti, že už 15. března měl za sebou tolik halových vystoupení. „Je fakt, že loni jsem pořád chtěl závodit,“ uvědomil si český juniorský rekordman. V této sezoně bude počet jeho startů skromnější. „Letos půjdeme míň závodů. Zvolili jsme přípravu tak, aby vrchol pokud možno přišel v Budapešti. Limit na halové mistrovství světa bychom chtěli co nejdřív, aby byl klid,“ uvedl Aleš Duda.

Českou atletiku ve výběru světa v Glasgow bude vedle Báby zastupovat čtvrtkař Karel Bláha jako člen štafety na 4x400 m.