Devět českých atletů postoupilo dál
České bitvy o finále ...
Pro Michala Balnera skončila tyčkařská soutěž kvalifikací, základní výšku 545 zvládl napoprvé, o 15 cm výš už neuspěl. Tam měl dva křížky také Jan Kudlička, pokus poslední záchrany zvládl, a pak si poradil hned při první možnosti s trochou štěstí i s 570, což ho poslalo do medailových bojů. "Kvalifikace je vždycky těžší než finále, bylo nás tu 24, takže se hodně čeká, člověk se musí pořád rozcvičovat. Dneska zvítězila hlava nad tělem, dík patří všem vám tady v hale," poděkoval publiku přímo z plochy svěřenec Boleslava Patery. Ve finále nebude chybět ani favorit favoritů Renaud Lavillenie, byť publikum napínal až do svého třetího pokusu na 570 cm - poté však laťku překonal s umem světového rekordmana.
Finále trojky bude s českou účastí poté, co se Kristiina Mäki udržela ve svém běhu v čelné pětici a v závěru přespurtovala Britku Averyovou, což jí zajistilo přímé postupové místo. "Celý běh bylo vyrovnané tempo, takže se běželo dobře. Ne že by to bylo lehké, ale něco sil mi zbylo," říkala rodačka z finského Seinajöki. "Od začátku týdne špatně spím, teď to snad ze mě spadne a zítra by to mohlo být lepší. Nemám žádný vysněný průběh finále, ještě si něco naplánuju a pak mě bude stresovat, že to tak není, takže to nechám osudu. Medaile je blízko i daleko," uvažovala nahlas svěřenkyně Pavla Červinky.
Pětiboj po disciplíně
Eliška Klučinová otevřela svůj pětiboj výborně, osobním rekordem vylepšeným o tři setiny na 8.53. Vedení se ujala favoritka soutěže Britka Johnson-Thompsonová (rovněž osobák, 8.18). Dvakrát záchrana napotřetí při nižších výškách, a pak jen lehce shozený osobní rekord 189 cm, takové drama připravila svěřenkyně Františka Ptáčníka v druhém dílu soutěže. Již svou základní úroveň 174 skákala Eliška napotřetí, poté se totéž opakovalo i na 180, nakonec ale svým 11. skokem v soutěži zvládla i 186. Také výška patřila britské jedničce Johnson-Thompsonové (195), která už navýšila svůj náskok na čele na tři cifry. Koule však situaci změnila, vyhrála ji Ukrajinka Fjodorovová s 15.09 před Klučinovou, která si za ní takřka o půlmetru posunula své možnosti na 15.07. Do čela se průběžně vyšvihla rovněž díky osobáku (14.80) Belgičanka Thiamová, za Johnson-Thompsonovou se posunula na třetí příčku Klučinová.
České bitvy o semifinále ...
Výtečně si počínal v rozběhu čtvrtky Patrik Šorm, vyhnul se větší strkanici dvojice soupeřů a v závěru vybojoval druhou přímou pozici pro postup dál v čase 47.56. "Nečekal jsem, že se to bude strkat od prvních metrů. Bylo třeba běžet i dobře takticky, v závěru mě hodně hnali lidi," pochvaloval si svěřenec Jiřího Kmínka. Přímo mazácky pak zvládl první kolo obhájce titulu Pavel Maslák, který když potřeboval při seběhu zrychlit, učinil tak, a pak už jen kontroloval čelní pozici; jeho vítězný čas: 47.23. "Jo, bylo to easy, ale nebylo to tak zadarmo, jak jsem čekal," přiznal člen skupiny Dalibora Kupky. "Včera jsem měl volno, takže jsem čekal, že budu zatuhlejší, ale ne tolik. Postup z prvního byla jasná volba. Teď si dám sprchu, něco lehkého pojím a lehnu si, ovšem usnout nechci, protože bych byl rozespalý," nastínil své plány do odpoledního semifinále Pavel. Dalším premiantem rozběhu se stal druhý muž evropských tabulek Jan Tesař, jenž zvládl při náběhu do druhého kola souboj s Italem Galvanem a pak už vedení dotáhl v čase 47.09. "I já jsem se nadřel na ten výkon víc, než jsem očekával," souhlasně pokyvoval vítěz směrem k Maslákovi. "Mám sice takovou teorii, že okolo 47 vteřin se to u mě láme: když běžím rychleji a jsem kratší dobu v zakyselení, bolí to pak míň. Tak tomu bylo na republice, ale je pravda, že tam asi hodně zahrála euforie. Spíš než ta moje teorie," popisoval svěřenec svého otce Jana. Nejrychlejším čtvrtkařem rozběhů byl Blair-Sanford z Izraele s 46.81.
Čtvrtkařka Denisa Rosolová bez problémů zvládla první krok na cestě šampionátem, ve svém rozběhu prošla do semifinále z druhé pozice zajišťující přímý postup časem 53.17, když její přemožitelka, Francouzka Gayotová byla s 53.04 i nejrychlejší v celé této fázi soutěže. "Ne že by to nebyla dřina, ale zas tak těžké to nebylo," říkala svěřenkyně Martiny Blažkové. "Myslela jsem si, že se poběží o něco rychleji, ale tím lépe. Doufám, že jsem se tímto rozeběhla, protože na rozcvičování jsem se necítila nijak zvlášť," dodala Denisa, kterou čeká odpoledne druhé kolo. Helena Jiranová si odbyla svou premiéru na velkém šampionátu mezi dospělými. "Publikum fandilo skvěle, jen to dneska nevyšlo. Snad příště," uvedla svěřenkyně Ratislava Šediny, která zaběhla 55.33 a obsadí celkovou 27. příčku.
Čtvrtkařka překážkářka Zuzana Hejnová svou velkou premiéru na půlce nezvládla, skončila už v rozběhu po čase 2:05.34, které ji neposlalo dál přímo ani na mezi poraženými. "Bohužel se běželo úplně jinak, než bych potřebovala. Zpočátku hodně pomalu a pak na finiš, no a já to nezvládla takticky. Ale kdybych běžela zepředu, asi by to dopadlo stejně. Nejsem na to dost zkušená. Teď lituji, že jsem nezvolila čtvrtku, kde bych si věřila minimálně na finále," zhodnotila svěřenkyně Dalibora Kupky závod i svou volbu disciplíny. "Co se týče Zuzky, ta bohužel dělala od začátku takticky všechno špatně, když běžela v druhé dráze. Ještě neví, kolik to stojí sil a co si tedy může dovolit a co ne," hodnotila kolegyně Hejnové Lenka Masná. Ta naopak bezpečeně prošla dál přímo z druhé pozice. "Měla jsem štěstí, že jsem běžela s Meadowsovou. Tušila jsem, že na postup z druhého místa bude stačit, abych se jí držela, neboť soupeřky se jejího tempa zaleknou. Moc sil mi to tedy nevzalo, zítra ale bude jiný den, jiný závod, jiné soupeřky," řekla mnohoznačně k semifinále svěřenkyně Jiřího Sequenta, která zapsala čas 2:03.25.
Dokonce trojnásobné zastoupení měla česká atletika také na mužské půlce. Takticky si počínal Matěj Pavlíček, tempu soupeřů v závěru nestačil, čas 1:49.43 však přeci jen dával jistou naději na postup do semifinále. Šance to byla spíš teoretická, ale svěřenci Michala Nováka přálo štěstí, byl to právě on, jehož výkon byl poslední mezi těmi, kterým stačil na pokračování dál v soutěži. Přitom odvážně se do boje pustil i junior Filip Sasínek, který do 550 metrů udával tempo svému závodu, nakonec ale doběhl pátý ve výkonu 1:51.08, který na pokračování v soutěži nestačil. Třetí do party Miroslav Burian si do šestovky hlídal druhou pozici, pak ale svým konkurentům nestačil a dokončil prakticky ve stejném čase jako Sasínek (1:51.11).
K potěše již velmi slušně zaplněné arény se do semifinále 60 m překážek probil Petr Svoboda, přitom svěřenec Luďka Svobody si vylepšil letošní nejlepší čas na 7.66. "Jsem spokojený, jak jsem to zvládl," pochaloval si třebíčský rodák. "Trochu jsem se bál, co se mnou udělá palubovka, v poslední době jsem běhal výhradně na tvrdším. Měl jsem pokyn hlavně přeběhnout první překážku, aniž bych ji shodil, proto jsem byl trochu opatrnější. Běžel jsem sice naplno, ale jakoby zadrženě. Věřím, že jsem schopen běžet pod 7.60," povídal Svoboda. "Atmosféra se mi líbí ukrutně, už v call roomu jsem slyšel ten hukot, když představovali Čecha a úplně jsem se třásl, až se to bude dít mě. Mám to rád a moc za to děkuju," vzkázal Petr. Jeho bývalý tréninkový kolega Martin Mazáč zaznamenal 7.90 (letos nejrychleji 7.83), což jej řadí na celkovou 23. pozici. Nezdarem skončil rozběh pro Petra Peňáze, jenž nezvládl předposlední překážku a upadl. Nerychlejším mužem první fáze byl Francouz Martinot-Lagarde (SB 7.58), dál jsou i jeho spolufavorizovaní krajané Belocian a Bascou.
Pro trojici českých překážkářek se uzavřela cesta šampionátem už v rozběhu. Nejlépe se vedlo nejzkušenější z nich, Lucii Škrobákové, která si vylepšila své letošní maximum o 0.04 s na 8.17, stejný rozdíl potřebovala ještě jednou ukrojit k postupu do semifinále, takto skončí 18. "Něco se na startu stalo, nevím co, pak mi to celkem běželo, ale už to nešlo dohnat," říkala svěřenkyně trenérek Blažkové a Jílkové. "Jsem ráda, že jsem tu vůbec mohla startovat, pořád mě trápí vyhřezlé plotýnky. Jinde bych ani nestartovala," přiznala Lucie. Kateřina Cachová, specialistka na víceboj, do nějž se pro Prahu nevešla do 15 pozvaných, přijala náhradu v podobě "pouhého" startu na překážkách a nevedla si špatně, 8.18, její druhý nejlepší osobní čas vůbec, stačil na 19. pozici. "Zvláštní bylo, že jsem šla hned po vícebojařkách, i jsem se s nimi rozcvičovala, tak mi vlastně ani nepřišlo, že by to byla nějaká mimořádná událost," popisovala "Rychlá holka" Martiny Blažkové. "Škoda jen, že jsem se proběhla jenom jednou. A jestli bych si dovedla představit, že bych se specializovala jenom na překážky? No, pokud to s mým zdravím bude jako dosud, je možné, že to tak dopadne," uvažovala nahlas Kateřina. Lucie Koudelová byla relativně vzato nejblíže svému osobnímu rekordu (2 setiny), 8.22 ji zařadí na celkovou 22. příčku. "Myslela jsem, že ten čas bude o něco lepší, ale je to zkušenost," uznala svěřenkyně Petra Habáska. Překvapivě nejrychlejší byla v rozbězích Britka Hattonová, v o desetinu vylepšeném OR 7.96.
Další ohlasy českých reprezentantů najdete na našem YouTube kanálu.
Kvalifikace bez českých atletů
Jediný trojskokan v kvalifikační soutěži zvládl přímou finálovou normu, Rus Sorokin 16.75 překonal o jediný centimetr. Dálkařky metu zajišťující přímý postup (6.65) zdolaly dvě, o 4 cm lepší než Němka Moguenaraová byla Srbka Španovičová s 676.