Diamantová liga vyvrcholila druhým finálovým dnem

Soňa Maléterová
sobota 14. září 2024
V Bruselu proběhl druhý finálový večer Diamantové ligy. Všechny diamantové trofeje jsou tak rozdány. K vidění byly dva rekordy mítinku.

Keňská běžecká dominance

Keňanka Faith Kipyegon i v Bruselu potvrdila roli neohrožené vládkyně současné světové patnáctistovky. Také tentokrát odrazila útoky všech svých soupeřek a s přehledem si doběhla už pro svou pátou diamantovou trofej v této disciplíně v novém rekordu mítinku 3:54.75. Z jedenadvacet let starého zápisu, který měla v držení Turkyně Süreyya Ayhan-Kop ukrojila 58 setin. Běžkyní, která ji dokázala v tomto závodě nejvíce potrápit byla nakonec druhá Etiopanka Diribe Welteji (3:55.25). Jako třetí finišovala Australanka Jessica Hull (3:56.99).

Závod žen na 5000 metrů byl jedním velkým běžeckým sólem další keňské hvězdy Beatrice Chebet, která se svým etiopským rivalkám postupně vzdalovala a s velkým náskokem zvítězila v novém rekordu mítinku 14:09.82. Výkon Etiopanky Almaz Ayana z roku 2016 vylepšila téměř o deset vteřin. Za vlastním letošním nejlepším světovým výkonem z Curychu zaostala jen tři desetiny. Z vítězství v Diamantové lize se může těšit po dvou letech. Nejbližší soupeřkou v cíli jí byla stále ještě juniorka Medina Eisa z Etiopie za 14:21.89.

Běh na 800 metrů můžu prožívá skvělé časy, a tak nebylo divu, že i ve finále Diamantovky chtěli ti nejrychlejší útočit na světový rekord Keňana Davida Rudishy. Kanaďan Marco Arop probíhal první čtvrtkou v mezičase 49.28 a byl rychlejší něž vodič závodu, ale v cílové rovince mu došly síly a skončil třetí v čase 1:43.25. Oproti tomu keňský olympijský šampion Emmanuel Wanyonyi vbíhal do závěrečné stovky až jako čtvrtý, ale cílem proběhl jako vítěz v čase 1:42.70 a zopakoval tak rok starý úspěch. Jako druhý se do cíle předklonil Alžířan Djamel Sedjati (1:42.86).

Tři diamanty putují do Itálie

Americký světový rekordman ve vrhu koulí Ryan Crouser dlouhá léta dominuje této disciplíně a sbírá velké tituly jak na běžícím pásu, ale ve finálových kláních Diamantové ligy se mu poslední dobou nedaří. V sezónách 2022 a 2023 ho porazil Joe Kovacs a také letos našel jednoho přemožitele. Tím byl Ital Leonardo Fabbri, jenž završil životní sezónu diamantovým primátem ve znovu vylepšeném národním rekordu 22.98. Crouser se musel do třetice spokojit s druhým místem za 22.79. Třetí byl stejně jako v pařížském olympijském finále Jamajčan Rajindra Campbell (21.95).

Kromě Fabbriho vybojovali v Bruselu diamantová prvenství ještě další dvě italské naděje. Výškař Gianmarco Tamberi dal zapomenout na nepodařené olympijské finále, kde ho trápila ledvinová kolika a jasně zvítězil výkonem 234 centimetrů před Ukrajincem Olehem Doroshchukem, jenž si úspěšným skokem na 231 centimetrech vyrovnal osobák. Tamberi je diamantovým králem už potřetí v kariéře. Jeho předešlé dva triumfy se datují do let 2021 a 2022.

Třetí do party italských vítězů je dálkařka Larissa Iapichono, které stačil k vítězství skok na 680 centimetrů. Další pomyslné medailové příčky obsadily Američanky Monae Nichols (668) a Jasmine Moore (661).

Haruka obhájila, Peters kraloval poprvé

V soutěži oštěpařek vedla od druhé série obhájkyně celkového prvenství z minulého roku Haruka Kitaguchi, když zapsala 65.08. Závěrečným pokusem se před ni ovšem dostala Srbka Adriana Vilagoš, které rozhodčí naměřili 65.23. Svěřenkyně Davida Sekeráka měla ale ještě jednu šanci na odpověď a jako už mnohokrát v minulosti ukázala, že pod tlakem závodí nejlépe. Její oštěp se totiž zapíchl na 66.13 a byla to právě ona, kdo zvítězil, a to ve svém sezónním maximu.

Mužský oštěp se musel bohužel obejít bez Jakuba Vadlejcha, jenž byl jediným českým atletem, který měl právo startu ve finále Diamantové ligy. Trojnásobný vítěz tohoto seriálu se ovšem rozhodl ukončit sezónu, a tak v Bruselu neobhajoval svůj loňský primát. O vítězi nakonec rozhodoval jediný centimetr, a ten přisoudil premiérovou diamantovou trofej Andersonovi Petersovi z Grenady (87.87) před Indem Neerajem Choprou (87.86). Oba závodníci si tak prohodili oproti olympiádě v Paříži pořadí. Třetí byl Němec Julian Weber za 85.97.

Bednarek porazil Teboga

I přes chladné počasí měla mužská dvoustovka vynikající úroveň. Jejím vítězem se stal Američan Kenny Bednarek v parádním čase 19.67 a vrátil tak porážku z olympijského finále Letsilemu Tebogovi z Botswany, jenž byl tentokrát druhý za 19.80. Pod dvacet vteřin se dostal ještě třetí Alexander Ogando z Dominikánské republiky (19.97). Pro Kennyho se jedná o druhé vítězství v tomto seriálu. Toho prvního dosáhl v sezóně 2021.

Dvoustovka žen má po dlouhých devíti letech opět americkou vítězku. Brittany Brown jasně dominovala bruselskému finále v čase 22.20 před Britkou Darryl Neita (22.45) a krajankou Anavií Battle (22.61). Brown tak navázala na úspěch své slavné předchůdkyně Allyson Felix z roku 2015.

Čtvrtá trofej pro Femke

V pouhých čtyřiadvaceti letech se stala historicky nejúspěšnější závodnicí Diamantové ligy v běhu na 400 metrů překážek Nizozemka Femke Bol. Ta v belgické metropoli naprosto dominovala v čase 52.45 před svou přemožitelkou z olympijského finále v Paříži Annou Cockrell ze Spojených států amerických (53.71) a získala už svou čtvrtou diamantovou trofej. Doposud jich měla v této disciplíně na svém kontě nejvíce Jamajčanka Kaliese Spencer, která vládla seriálu v letech 2010-2012.

Na startu mužské čtvrtky překážek chyběli poslední dva olympijští šampioni Karsten Warholm s Raiem Benjaminem, a tak běžel z velké trojky pouze Brazilec Alison dos Santos. Tomu dlouho dokázal sekundovat Jamajčan Roshawn Clarke, ale na osmé překážce měl kolizi, a to pro něj znamenalo konec nadějí na dobrý výsledek. Santos si tak poměrně v poklidu doběhl pro prvenství v čase 47.83 a navázal tak na svůj triumf z roku 2022.

Portugalec Pedro Pablo Pichardo měl cestu ke své třetí diamantové trofeji hodně usnadněnou, jelikož ve startovní listině chyběl jeho přemožitel z letošních olympijských her i evropského šampionátu Španěl Jordan Díaz Fortún, který letos vůbec na Diamantovce nezávodil. Pichardo tak o svém vítězství rozhodl už v úvodní sérii, kdy doskákal na 17.23. V druhé pak přidal na 17.33 a nikoho už před sebe nepustil. K vítězstvím z roku 2018 a 2021 tak přidal to třetí.

Původní ambicí závodnic na 3000 metrů překážek bylo překonání světového rekordu Beatrice Chepkoech a běžkyně úvodním kilometrem ještě probíhaly v odpovídajícím mezičase. Následně se však výrazně zpomalilo a začalo taktizovat. V závěrečném finiši pak měla nejvíce sil dvacetiletá Keňanka Faith Cherotich, která zvítězila v čase 9:02.36 a nechala za sebou poslední dvě olympijské šampionky Winfred Yavi z Bahrajnu (9:02.87) a Uganďanku Peruth Chemutai (9:07.60).

Na stovce překážek se poprvé v kariéře raduje ze zisku diamantové trofeje Portoričanka Jasmine Camacho-Quinn. Finálové klání ovládla naprosto suverénním způsobem v čase 12.28. Těsný souboj o druhé místo vyzněl nejlépe pro Nizozemku Nadine Visser (12.54), která o setinu porazila jamajskou vedoucí ženu letošních světových tabulek Ackeru Nugent (12.55).

Vládkyní tyčkařského sektoru byla australská olympijská šampionka Nina Kennedy. Ta se jako jediná dokázala přenést přes 488 centimetrů a po dvou letech opět získala diamantovou trofej. Další čtyři závodnice zapsaly 480 centimetrů. Nejlepší zápis z nich měla Američanka Sandi Morris.