Diamantovka pokračovala další čínskou zastávkou
Mondo opět atakoval světový rekord
Nejspíš nejočekávanější disciplínou programu byla tyč mužů se světovým rekordmanem Armandem Duplantisem. Ten před týdnem v Xiamenu posunul vlastní historické světové maximum o centimetr na 624 a další atak směrem k posunutí hranic této disciplíny toužili vidět i diváci v Suzhou. Duplantis procházel soutěží naprosto hladce a úspěšným skokem na rovných šesti metrech posunul deset let starý rekord mítinku svého francouzského vzoru Renauda Lavilennieho. Poté už se na stojanech nastavilo 625 centimetrů. Tentokrát ale na nich laťka nezůstala ani v jednom ze tří skoků, přitom zejména ten závěrečný byl velmi nadějný. To však nic nemění na tom, že Duplantis nadále naprosto dominuje světové tyčce.
Etiopská dominance na obou pětkách
Rekord mítinku neodolal ani na mužské pětce, kde svedli velmi zajímavý souboj zkušený favorit Selemon Barega s teprve sedmnáctiletým krajanem Biniamem Meharem. Nutno dodat, že druhý jmenovaný má i přes svůj nízký věk vysokou kvalitu. V hale letos posunul časem 3:34.83 hodnotu juniorského světového rekordu na 1500 metrů. Na pětce si v Číně odbyl premiéru, a to velmi vydařenou, když dokázal Baregovi sekundovat téměř až do cíle, kterým proběhl jako druhý v čase 12:56.37. Barega měl v závěrečné rovince přeci jen více sil a vyhrál v novém rekordu mítinku 12:55.68. Dosavadní zápis krajana Muktara Edrise z roku 2016 srazil o víc než čtyři vteřiny.
Závod žen na 5000 metrů byl jednoznačnou etiopskou záležitostí, když závodnice této východoafrické velmoci obsadily první čtyři místa. Oproti očekáváním však nezvítězila bývalá světová rekordmanka Letesenbet Gidey, která se musela spokojit s třetí příčkou za 14:37.13. Svého premiérového diamantového primátu dosáhla teprve osmnáctiletá Mekedes Alemeshete, když zvítězila v letošním nejlepším světovém výkonu 14:36.70, co je čas, díky kterému se stala šestou nejrychlejší juniorkou historie na této distanci. Před Gidey se dostala ještě druhá Ayal Dagnachew (14:36.86).
Vítězství Kitaguchi a další kvalitní vrhy
Oštěp žen byl ve znamení souboje všech tří medailistek z posledního světového šampionátu. Až do závěrečné série byla ve vedení Austalanka Mackenzie Little za 62.12, ovšem japonská svěřenkyně kouče Davida Sekeráka opět ukázala, že je ženou šestých pokusů. Úřadující mistryně světa si to nejlepší nechala na úplný závěr a letošní sezónu zahájila stejně, jako zakončila tu loňskou, tedy diamantovým vítězstvím. Její nejdelší hod měřil 62.97. Třetí skončila Kolumbijka Flor Ruiz Hurtado (60.70).
Také americká diskařka Valarie Allman navázala na svůj triumf z Xiamenu. I při svém letošním čtvrtém startu zůstala neporažena, přičemž si v Suzhou posunula o šest centimetrů své sezónní maximum z minulého podniku Diamantovky na 69.86. Navíc zaznamenala velmi kvalitní sérii. Její další tři pokusy letěly za 68 metrů. Domácí Bin Feng si oproti Xiamenu o jednu příčku polepšila, když byla druhá též v sezónním výkonu 67.11 a prohodila si pořadí s Kubánkou Yaimé Pérez, která skončila tentokrát třetí za 65.59.
Špičkovou kvalitu měla také další vrhačská disciplína v podání žen, a to vrh koulí, kde triumfovala Američanka Chase Jackson. Té se jako první závodnici podařilo letos pod otevřeným nebem poslat čtyřkilové náčiní přes 20 metrů. Diamantové vítězství si zajistila výkonem 20.03. Druhou příčku obsadila čerstvá halová světová šampionka Sarah Mitton z Kanady za 19.86. Pomyslný bronz zůstává v Číně zásluhou Jiayuan Song (19.83).
Pouze jediný výškař z celého startovního pole dokázal překonat laťku o hodnotě 231 centimetrů. Byl jím novozélandský halový mistr světa Hamish Kerr, který tak bral zasloužené vítězství před Katařanem Mutazem Essou Barshimem, jenž si vylepšil sezónní maximum na 229 centimetrů.
Ani při druhém mítinku letošní Diamantové ligy nepadla na stovce mužů hranice deseti vteřin. Nejblíže měl k jejímu pokoření vítězný Jihoafričan Akani Simbine (10.01), jenž v závěru trati přímo přejel Američana Christiana Colemana. Pro něj byl však i čas 10.04 sezónním maximem. Jako třetí se do cíle předklonil Fred Kerley (10.11).
Extravagantní a sebevědomá Američanka Sha´Carri Richardson musela na dvoustovce skousnout další porážku. Zatímco před týdnem podlehla devatenáctileté Australance Torrie Lewis, tentokrát našla dokonce dvě přemožitelky, a to ve vítězné Britce Daryll Neita (22.62) i v krajance Anavii Battle (22.99). Ani čas 23.11 není nic, co by Richardson potěšilo.
Velmi nabitou startovní listinu za účasti dvou světových rekordmanek a olympijské šampionky měla stovka překážek žen. Právě tyto tři závodnice si to spolu také v těsném doběhu rozdaly o vítězství. Nejhlubší předklon měla sice Nigerijka Tobi Amusan, nicméně ta po ulitém startu běžela pod protestem a následně byla diskvalifikována. Druhý diamantový triumf za sebou si tak připsala Portoričanka Jasmine Chamacho-Quinn (12.63), která o setinu porazila Devynne Charlton z Baham (12.64). Mužské stodesítce překážek kraloval stejně jako před týdnem Američan Daniel Roberts v čase 13.12.
Keňanka Beatrice Chepkoech před týdnem v Xiamenu naprosto dominovala ženskému stýplu ve špičkovém čase 8:55.40. Posilněna tímto výkonem vyrazila neohroženě i do závodu v Suzhou a v jeho první polovině se svými mezičasy pohybovala na úrovni vlastního světového rekordu. V závěru ovšem výrazně zpomalila. Přesto i tentokrát neměla sobě rovnou soupeřku a jasně vyhrála v čase 9:07.36. Druhá Uganďanka Peruth Chemutai na ní ztratila více než osm vteřin.
Na čtvrtce žen byla stejně jako v Xiamenu nejrychlejší reprezentantka Dominikánské republiky Marileidy Paulino v čase 50.89. Na dvojnásobné trati mužů měl nejrychlejší finiš Alžířan Slimane Moula (1:44.55).
V dálkařském sektoru kralovala Marthe Koala z Burkiny Faso. Bývalá vícebojařka za sebou nechala řadu kvalitních soupeřek. Její vítězný skok 668 centimetrů však lze považovat spíše za průměrný. Stejnou disciplínu mužů opanoval Američan Marquise Dendy (805) o centimetr před domácím Jianan Wangem (804).