Disk a trojskok obhájcům, Holuša jde dál

Disk a trojskok obhájcům, Holuša jde dál
Aktuality
úterý 16. srpna 2016
Na olympijských hrách vrcholí první polovina atletických soutěží a v dopoledním bloku u toho byli tři čeští atleti. Žel Jakub byl jediným postupujícím, tyčkařkám Jiřině s Romanou se kvalifikace nevydařila. Čerstvá vytrvalecká rekordmanka Ayanaová na pětce i hvězdný sprinter Bolt pokračují v Riu v úsilí o olympijský double.

Ve finále trojskoku se sice odehrálo vše podstatné v první sérii, ale stálo to za to. Číňan Tung si řekl o bronz osobním rekordem 17.58 a přestože neabsolvoval druhou polovinu soutěže, už se k němu nikdo ze soupeřů ani nepřiblížil. Osobák si vylepšil také stříbrný Američan Claye, jeho nová hodnota je 17.76. Jeho krajan a parťák Christian Taylor se 18metrové hranici přiblížil ještě o decimetr více a obhájil titul z Londýna. A zlato je rozhodně v dobrých rukou, vždyť Taylor po úvodním pokusu 17.86 m ještě dvakrát skočil 17.77 - i s těmito výkony by tedy zvítězil.

Diskařská královna z Chorvatska obhájila, ale rozhodně ne bez komplikcí. Ty si ovšem Sandra Perkovičová přidělala výhradně sama. První dva pokusy totiž "křížkovala", nicméně aby prošla dál, předvedla excelentní záchranný hod: 69.21 metru. A i když pak i ve zbytku závodu nezapsala měřený pokus, mohla být v klidu. Soupeřky bojovaly především mezi sebou a neujúspěšnější v této bitvě byla Francouzka Robert-Michonová, který na cestě ke stříbru vylepšila v páté sérii národní rekord na 66.73. Bronz brala Kubánka Caballerová za výkon 65.34, třeba na úkor čtvrté Australanky Samuelsové nebo šesté Müllerové, která se jako jediná ze silné trojice Němek probila do užší osmičky.

Holuša dál, tyčkařky z hry

Mílař Jakub Holuša bez větších potíží postoupil do zítřejšího semifinále na 1500 metrů, když vyhrál svůj rozběh za 3:38.31 minuty a navíc byl jeho čas nejrychlejší ze všech. "Bylo to lepší, než jsem si čekal. Už v rozcvičení jsem se cítil skvěle, úplně jinak než v Pekingu. Ale byla tam trochu závodní nejistota, přeci jen jsem dlouho jen trénoval. Běželo se mi dobře, nohy byly trošku zatáhlé, tím, že jsem delší dobu nezávodil. Nebylo to úplně pomalé, ale kontrolované. Jsem spokojený, že jsem ze sebe nevydal všechno a věřím, že v semifinále by to mohlo být lepší," nechal se slyšet svěřenec Jiřího Sequenta. Z dalších bojů jsou vyřazeni třeba Özbilen nebo Tesfaye, Holušovi velcí soupeř z evropských klání, naopak svůj rozběh vyhrál jen pár hodin po stříbru na včerejší půlce obhájce titulu Alžířan Machlufi. Že je patnáctistovka polem pro ostré souboje, se v Riu ukázalo podobně jako v Amsterdamu - a tentokrát diskvalifikace postihla právě nedávného mistra Evropy Filipa Ingebrigtsena.

Finále tyčkařek bude bohužel bez českého zastoupení, na finále bylo potřeba buď skočit kvalifikační normu 460 cm, případně 455 na první pokus. A k tomu měly reprezentantky pohříchu daleko. O něco lépe si počínala Jiřina Ptáčníková, která zvládla základní výšku 430 cm napoprvé a o decimetr výš jednou zaváhala, 455 však bylo už dnes nad její síly. "Neskákala jsem špatně ani dobře, prostě tam chybělo maličko, abych dokázala udělat pořádný skok. Bylo to všechno na půl plynu a když to řeknu blbě, ani mě to nějak neunavilo. Nedokázala jsem se naštvat. V tréninku je všechno super, ale potom přijde závod a člověk je pod stresem. Hlava přecvakne na staré věci. Když neumím ty staré a teď ani ty nové, tak se s tím potom tělo pere," zhodnotila svůj výkon na olympiádě svěřenkyně trenérů Sluky a Ptáčníka.

Kolegyně v sektoru Romana Maláčová zakládala na 415, naopoprvé zvládla i 430, jenže 445 už pro ni bylo konečnou. "Cítila jsem se velmi dobře, ale bohužel jsem po nezaložení v Amsterdamu ztratila jistotu i v tréninku, a bylo to tak i dneska na 445. Technickou chybu jako na tréninku jsem sice nedělala, ale chyběla jistota. Bojím se a místo, abych šla dopředu, jdu do záklonu. Mě štve, že jsem 445 skákala v hale na potkání, na 455 jsem se taky nebála a teď najednou takový respekt a strach. V podvědomí jsem se nedokázala zbavit Amsterdamu. Mrzí mě, že jsem nevydržela celou sezonu, ale těším se na další, udělala jsem velký pokrok," uzavřela optimisticky svěřenkyně polského kouče Dariusze Lośe.

Ptáčníková skončí v celkovém hodnocení na děleném devatenáctém místě, Maláčová jako čtyřiadvacátá. Kromě nich se finále nebude týkat mimo jiné i broznové z ME Švédky Bengtssonové, naopak halová mistryně světa Suhrová (USA) či evropská šampionka Stefanidiová si poradily se 460.

Skvělé Ayanaová a Rollinsová, vysmátý Bolt

Už první kole pětky naznačilo, že čerstvá světová rekordmanka z desítky Ayanaová to myslí s olympijským doublem vážně. Etiopanka doběhla daleko před soupeřkami v čase 15:04.35. Jinak se ale překvapení nekonalo, Ayanaová bude mít na podporu obě své krajanky, na druhou srtranu proti sobě kompletní trio keňských rivalek.

Skvělé představení předvedla v rozběhu Američanka Rollinsová, která stovku překážkami zvládla už v této fázi za 12.54. Naopak velký comeback se nepovedl světové rekordmance na halové 60 př. Švédce Kallurové, čas 13.04 na postup dál nestačil.

Fenomenální Bolt nastoupil k dvoustovce viditelně dobře naladěn, svou oblíbenou trať zvládl v první fázi soutěže vítězně za 20.28 a s úsměvem na rtech. Hranice 20 vteřin zatím nepadla, nejblíže jí byl Kanaďan De Grasse (20.09), druhý nejrychlejší čas a národní rekord zaběhl Španěl Hortelano (20.12).

Výsledky

Galerie

Michal Procházka, foto: Jan Kucharčík

Fotogalerie