Do dalších bojů prošli Ptáčníková, Holuša, Prorok a Uhlík

Aktuality
středa 28. července 2010
V katalánské metropoli pokračuje evropský šampionát. Z desítky českých atletů, kteří se postavili v prvním dnešním bloku na start, postupově uspěla čtveřice.

Ženská chůze, která otevřela dnešní program, se stala v plné míře kořistí Rusek, jež obsadily celé pódium. Zvítězila ta nejvěhlasnější, Olga Kaniskinová. Olympijská vítězka a dvojnásobná osvětová šampionka protnula cíl v čase 1:27:44, o více než minutu před krajankou Anisjou Kirdjapkinovou  a téměř o dvě před Olgou Sokolovovou. Z českých závodnic se v soutěži představila pouze Lucie Pelantová, která došla na 16. místě v čase 1:41:35. Zuzanu Schindlerovou, medailistku z loňského ME do 22 let, nepustila na start angína.

Tyčkařky měly padesátiprocentní úspěšnost, když soutěží hladce prošla Jiřina Ptáčníková, která nejprve založila napoprvé 425 a stejně se jí vedlo i na kvalifikačních 440 cm. "Vedro nebylo, příjemně foukalo, byly tam slunečníky, takže to bylo úplně akorát. Pokus na 440 nebyl úplně v pohodě, laťka se chvěla, ale zůstalo to tam," řekla spokojená svěřenkyně trenérů Nikolaje Goroškova a svého otce Františka. "Ve finále je nás dost, co máme skočeno přes 460, takže medailová místa jsou otevřená. Budu chtít bojovat o jednu z medailí, šance máme všechny stejné, záleží, jak to kdo zvládne hlavou," přemítala Ptáčníková s tím, že podle ní bude 470 na první pokus brát medaili. "Skáče se tu dobře, budou padat vysoké výšky," myslí si finalistka halového MS, která si vlastnoručně připravila na kvalifikaci nehty s nápisem Czech team. "Jen jsem si popletla ruce, takže jsem je musela fotografům pořád ukazovat křížem," povídala s úsměvem. "Včera jsem si s tím hrála. Jsem překvapená, že to vydrželo i po skákání."

Romana Maláčová svou kolegyni ze sektoru nenapodobila, maximem pro ni bylo 425 cm napotřetí. Laťku o decimetr výš, což by zajišťovalo také finále, už nepřekonala. "Došly mi bohužel síly už před 425. Začalo to na mistrovství republiky v Třinci, kdy jsem měla za sebou několik závodů, v nichž jsem honila limit. Týden a půl jsem skoro netrénovala a čekali jsme na zázrak, že se z toho dostanu. Bohužel se nestal," litovala svěřenkyně Zdeňka Lubenského. "V technice problém nebyl, vím, že to ve vzduchu zvládnu. Ale musím k tomu doběhnout, na což jsem neměla," přiznala Maláčová, které patří konečné 16. místo.


Prorok má postup i čas pod 50 vteřin - obě foto: www.graf.cz

Nejvíce se dopoledne dařilo překážkářům, kteří oba postoupil do semifinále. Josef Prorok to zvládl přímo, ze třetího místo, když navíc poprvé v kariéře pokořil o tři setiny 50 vteřin. "Jsem rád, že to konečně padlo, padesátka prokletá, a také že to vyšlo právě tady," ulevil si svěřenec Petra Novotného. "Na semifinále jsem si věřil. Měl jsem docela štěstí i na rozběh, i s lajnou (třetí), na velkých akcích jsem na to měl zatím smůlu. Těším se na další boje a doufám, že přijde víc diváků a užiju si atmosféru pořádných závodů. Je to trochu něco jiného než mládežnické soutěže. Taky je příjemné, že další boje jsou až večer, mám radši, když je to v druhé části dne," popsal Prorok, který měl v rozbězích třetí nejrychlejší čas i napříč rozběhy, zítra tak bude určitě útočit na premiérou finálovou účast mezi dospělými.

Poté co Michalu Uhlíkovi unikl přímý postup o dvě setiny, musel čekat, zda bude jeho letošní nejlepší výkon 50.47 stačit. "S tím jsem spokojený, ale měl jsem tak půl vteřiny rezervu, když mě zpomalil protivítr a drobil jsem před překážkami," mrzelo Prorokova tréninkového parťáka. "Dvě setiny mě hodně štvou, doufám, že postoupím, abych to mohl zítra napravit," přál si a bylo mu splněno. "Vedro já miluju, jen nechápu, proč nás tam nechávají před startem tak dlouho stát, já jsem teda seděl," řekl k podmínkám, který byly na stadionu Lluise Companyse.


Holuša svůj rozběh vyhrál

Do semifinále postoupil vedle překážkářů také půlkař Jakub Holuša, který byl po diskvalifikaci původního vítěze první v nejrychlejším rozběhů za 1:47.94. Na trati se prezentoval stylem á la Jurij Borzakovskij, tedy velmi zezadu a na finiš. "Už se snad řadím mezi ty lepší půlkaře a ti běhají zezadu. Myslím, že jsem udělal dobře, že jsem si to zezadu rozumně pohlídal a vyhnul se kolizím. Zítra už to bude lepší. Já jsem na rozběh vždycky hodně nervózní.
Na semifinále už půjdu s čistou hlavou, jako vlčák a těším se na něj,"
povídala v mixzóně ovečka ze stáje Josefa Vedry. Taktika sice umožnila vyhnout se Holušovi kolizím: "Když jsem se díval zezadu, tak si ti kluci mysleli, že je to spíš americký fotbal, co tam vyváděli, to byla docela sranda." Ale před cílovou rovinkou byl pak finalista z Dauhá trochu zavřený. "Věděl jsem, že se tam vejdu, zrychlil jsem, a bylo to v pohodě. I kdyby mě tam ten Ir nepustil, počkal bych a oběhl bych zvenku," dodal sebevědomě Holuša. 

První fáze soutěže ve stýplu byla konečnou pro Marcelu Lustigovou. Česká rekordmanka skončila ve svém rozběhu osmá za 10:05.22. "Spokojená určitě nejsem, především s tím časem, na druhou stranu ale musím říct, že jsem dřela od začátku až do konce. Vůbec se mi pocitově neběželo dobře, ale vnitřně vím, že jsem dělala, co jsem mohla a dneska mi to vůbec nesedlo. Přišla jsem si bez šťávy, bez energie, to vedro taky nezbožňuju, i když to mají všichni stejné," připustila svěřenkyně Miroslava Semeráda. "Na začátku jsem chtěla závod rozběhnout rychle, nikdo se k tomu ale neměl, což mně trošku vzalo sil, ale stejně bych měla být schopná běžet dál. Bylo tam dost strkání, nabíhání na překážky v chumlu je přeci jen náročnější. A tak jak mi třeba v Budapešti při NR vyšly skoro všechny překážky, tak dneska jestli dvě nebo tři... To mi taky moc nepřidalo," litovala Lustigová, která skončila v konečném účtování šestnáctá.

Do dalších bojů se nedostala ani sprinterka Kateřina Čechová. V protivětru 1.9 m/s sekundu si na stovce nevedla v čase 11.69 špatně, celkově jí patří 23. místo. "Po tom, co jsem běžela v Třinci v proťáku dva čtyři, jsem čekala, že to bude trochu lepší. Ale myslím, že to udělala první dráha, protože jsem s nima neměla kontakt," smutnila v cíli svěřenkyně Luďka Svobody, která kvůli rozlosování možná uteklo i jedno místo o setinku. "Předkláněla jsem se, co to šlo si myslím," říkala s úsměvem a také se nechtěla na nic vymlouvat. "Mně tohle počasí moc nevadí, raději bych, kdyby bylo teplo a zataženo, ale ten vítr jsem ani nějak nepociťovala, bloky výborné, povrch taky. Nemám si na co stěžovat, akorát v call roomu jsme byly dvacet minut, a tam se fakt nic nedá udělat." Start se Čechové podařil, mezi byla mezi prvními. "Já jsem na startu změnila takovou úplnou maličkost, takže teď z bloků vybíhám mnohem líp než předtím. Pocitově se mi vyběhlo dobře, prý jsem běžela do půlky na třetím místě, tak jsem z toho zklamaná, protože já ty závěry běhat umím. Aspoň ten start se povedl, když už nic," našla na závěr nějaké pozitivum.

Vstup na dráze do nejnabitějšího dne nebyl pro českou výpravu úspěšný. Kladivářka Lenka Ledvinová první, nejdelší pokus k 65 metrům neustála. "On mě strašně vytáhl, už jsem to neudržela, bylo to úplně na hraně. Ale je to škoda, on byl nakonec nejlepší," litovala svěřenkyně svého otce Jana, která druhý hod, výrazně krátší přešlápla úmyslně. Hod poslední naděje už se měřil, ale 60.74 nedálo šanci na postup do finále. "Nesrovnala jsem se s technikou, je to škoda, protože fyzicky jsem nebyla připravená špatně. V rozcvičení bez problémů, prostě měla jsem hodit něco mezi 66, 67, ale to, co jsem předvedla byla fakt jako ostuda," řekla sebekriticky Ledvinová a odmítla se vymlouvat na kruh, kde se nedařilo včera Věře Cechlové. "Určitě to nebylo v něm, protože ten samý kruh je na rozcvičovacím i na tréninkovém stadionu. Zvykla jsem si, i když je hodně rychlý, takže se musí pracovat s nohama, aby neujíždělo to kladivo. Prostě jsem to nezvládla," vysvětlila a potvrdila, že ani  teplé počasí jí nevadilo. "Dneska bylo krásně, nebylo moc horko. Tady tipuju, že bylo tak sedmadvacet maximálně, pofukoval větřík, takže to bylo příjemný," uzavřela.

Ledvinovou bohužel napodobila i její kolegyně Kateřina Šafránková, byť předvedla o něco lepší výkon než Ledvinová, ani 62.63 však na nejlepší dvanáctku nestačilo. "Nechci se vymlouvat na kruh, ale je pravda, že i na mě je hodně rychlý. Krom toho asi neumím závodit, před začátkem jsem si říkala, že první skupina moc nenaházela, že by to i mohlo vyjít. V rozcvičování jsem si ještě hodila volně, ale na stadionu, už to byla křeč," uvedla svěřenkyně trenérů Tučka a Pluhaře. Šafránková skončila celkově devatenáctá, hned za ní Ledvinová.

Výsledky druhého dne

FOTOGALERIE

 

Michal Procházka

Fotogalerie