Do finále Bába a Holuša, dál jdou i dva sprinteři
Výškař Jaroslav Bába, to je ve 30 svých letech stálice české reprezentace, a dnes dopoledne to potvrdil, když byl mezi osmičkou, která zvládla 228. "Dneska mi to moc neskákalo vysoko, měl jsem i trochu štěstí. Zítra se budu snažit o výkon, který by stačil na nějakou medaili," prohlásil směrem k finále ještě na ploše svěřenec Jana Janků. "Kvalifikace byla náročná, hrozně vleklá, nebylo lehké se udržovat. Ale vyšlo to. Zdejší povrch mi vyhovuje, ale není asi pro každého, hlavně ti rychlíci s tím mohou mít problém. Je třeba ho hodně zmáčknout a počkat si na odezvu. Výsledek zítra bude otevřený, bronz i zlato se zdá být přibližně stejně daleko," doplnil Bába.
Tři čeští běžci se představili v rozbězích patnáctistovky, s velmi ostrým klíčem pouze prvních dvou přímo postupujících a jednoho na čas. Mazácky si počínal nejzkušenější z trojice Jakub Holuša, na jeho zrychlení při náběhu do posledního okruhu nedokázal nikdo adekvátně zareagovat a svěřenec Jiřího Sequenta si bez problému doběhl pro vítězství za 3:46.62. "Věděl jsem, že to nikdo nepotáhne, tak jsem si říkal, že půjdu zezadu," prozradil opavský rodák svou taktiku. "Při sedmi ledech se to na patnáctistovce dá a já vím, že při svých schopnostech udělám tři rychlé kroky a jsem vepředu. No a když jsem zatáhl, hnali mě lidi dopředu. Ale byl to jen rozběh," ví Jakub, "zítra to bude jiná, Afričané v evropských dresech za to určitě vezmou. Oni neřeší, co s nimi udělá únava a prostě běží, buď to vyjde nebo ne. Já se budu snažit držet na medailových pozicích a na poslední třístovce tady nechám všechno," slíbil.
Jan Friš zvolil taktiku držet se v balíku, na závěrečné zrychlení čela neměl, ale nakonec porazil dva své soupeře; jeho výkon: 3:47.16. To Milan Kocourek se zpočátku také zařadil na chvost, pak se mu ale pomalejší tempo přestalo líbit a chvíli za to vzal, podobně jako Friš ale nestíhal v poslední třetině trati, také jemu s nakonec podařilo předatí alespoň jednoho konkurenta; Kocourkův čas: 3:56.49. Ženám byl rozběh na 1500 m s ohledem na počet přihlášených zrušen, a tak se Diana Mezuliáníková představí rovnou v zítřejším finále.
V nejkratším sprintu se mezi ženami představila Petra Urbánková a vedlo se jí velice dobře. Rodačka z Nového Jičína trénující převážně ve Vídni, kde studuje, zaběhla 7.37, což je setinu od jejího osobního rekordu z mistrovství republiky. A čas svěřenkyně Petra Novotného se vešel mezi čtveřici "šťastných poražených" do semifinále. Tři sprinterky na čele si hned v prvním kole vylepšily osobní rekordy, Nizozemka Schippersová na 7.07.
Kompletní obsazení měla česká reprezentace na mužské šedesátce. Jan Veleba si účast v zítřejších bojích zajistil díky čtvrtému místu ve svém rozběhu a výkonu 6.71. "Nejsem moc spokojený s časem, myslel jsem na 6.65. Ale zase je to můj druhý nejlepší letos a tuhle dráhu jsem si zkusil dnes poprvé," uvedl svěřenec Dalibora Kupky, který bude mít další šanci zítra odpoledne. To 20letý Zdeněk Stromšík se mezi přímo postupující kvartet nevešel a byl navíc o tři setiny pomalejší, což na semifinále nestačilo a svěřenec Jaroslava Vlčka skončí na 26. pozici. Třetí do party Marek Bakalár, o půl roku mladší než Stromšík, zvládl hladkou rovinku za 6.79, to jej řadí na konečné 28. místo. Nejrychlejšího času dosáhli Britové Kilty a Ujah, oba 6.57.
Osobním rekordem vstoupila do trojskokanské soutěže Lucie Májková, která se zlepšila o 13 cm na 13.79, druhý pokus byl jen o centimetr kratší. Mezi nejlepší osmičku to však v tu chvíli svěřenkyni trenérů Pogányho a Sečkáře neposouvalo a jelikož se v poslední sérii nedokázala zlepšit, skončí se ctí na třinácté příčce. "Pocity úžasné, atmosféra dokonalá, tím pádem padají i osobáky," pochvalovala si Lucie. "Finále bylo na mě hodně vysoko ani jsem s ním nepočítala. Nervózní při své první velké akci jsem nebyla, naopak jsem byla možná až moc v klidu. A že bylo na postup třeba 14 m? Spousta lidí mi říká, že na ně mám, ale asi je to ještě v hlavě. Teprve si zvykám na ty dlouhé skoky, i na tréninku používám delší rozběh než dřív. A Šárka Kašpárková mi říká, že až zažiju první opravdový let, prolomí se to," popsala Májková. Národním rekordem své nové země Izraele ovládla kvalifikaci bývalá Ukrajinka Knjazěvová.
Sedmiboj po disciplíně
V úvodní šedesátce se blýskl Marek Lukáš, když si o sedm setin vylepšil osobní rekord na 6.93 a spolu s Němcem Abelem, jenž zaběhl stejný čas, se ujal vedení. Adam Sebastian Helcelet byl o desetinu pomalejší (7.03). V dálce předvedli čeští vícebojaři svůj standard, Helcelet 738 cm, Lukáš 704, disciplínu ovládl Rus Škureněv se 778 a tím se také vyšvihl průběžně do čela. Helcelet je zatím pátý se ztrátou 122 bodů na čelo, Lukáš za ním drží sedmou pozici s odstupem 47 bodů.