Do Tretry zbývají hodiny
Naváží Vadlejch s Petersem na Dauhá?
Stříbrný olympijský medailista Jakub Vadlejch a stále ještě úřadující světový šampion Anderson Peters z Grenady svedli na Diamantové lize v Dauhá parádní souboj, jehož výsledkem byl Petersův kontinentální rekord 93.07 a Vadlejchův první výkon za devadesát metrů, když si svěřenec Jana Železného posunul hodnotu kariérního maxima na 90.88. Nyní čeká oba borce v Ostravě odveta.
Jakub už ví, jaké to je Zlatou tretru vyhrát. Podařilo se mu to v roce 2018 a rád by se před domácím publikem ukázal v tom nejlepším světle i letos. „Rád bych se před domácím publikem předvedl v tom nejlepším světle a ukázal jim, co umím. Letos mám natrénováno asi nejvíce v životě a věřím, že to prodám. Těší mě, že patřím do skupiny dvaadvaceti oštěpařů, kteří přehodili devadesát metrů, ale vím, že mohu hodit ještě dál, takže mi motivace rozhodně nechybí,“ ujišťuje.
Anderson Peters závodí na „Tretře“ podruhé. Loni obsadil druhé místo. „Čeští oštěpaři patří dlouhodobě k nejlepším na světě a uspět proti nim na jejich domácí půdě je obrovská motivace. V Dauhá jsme se s Jakubem navzájem vyhecovali ke skvělým výkonům a doufám, že něco podobného předvedeme i v Ostravě a opět se nám podaří atakovat devadesát metrů,“ nechal se slyšet.
Do duelu Vadlejcha a Peterse by jistě rád zasáhl také dvojnásobný olympijský medailista a někdejší mistr světa Vítězslav Veselý. Tomu se v Ostravě tradičně daří. V minulosti vyhrál Zlatou tretru už čtyřikrát.
Zaútočí Bolová na maximum Hejnové?
V závodě žen na 300 metrů překážek by se mohlo otřásat historické světové maximum Zuzany Hejnové, která před devíti lety v Chebu stanovila jeho hodnotu na 38.16. Žhavou kandidátkou na jeho překonání je Nizozemka Femke Bolová, která si na olympiádě v Tokiu doběhla pro bronz v evropském rekordu 52.03. Třístovku překážek vyhrála na Zlaté tretře už před dvěma lety, kdy zde zaběhla čas 38.55. „V Ostravě mě čeká letošní první start a třístovka překážek je pro mě nyní ideální, jelikož si mohu otestovat svou rychlost a není tak náročná jako čtvrtka. Letos bych chtěla svými starty oproti minulé sezóně šetřit, protože mě čekají dva vrcholy. Samozřejmě bych ráda zaútočila na historické maximum Zuzany Hejnové, která pro mě byla vždy inspirací, ale je to hodně kvalitní čas. Trošku mě mrzí, že si tady spolu už nestihneme zazávodit, ale přeju jí hodně štěstí v další kapitole života,“ vzkázala.
Tamberi spoléhá na podporu ostravského publika
V soutěži výškařů se můžeme těšit na vystoupení italského showmana Gianmarca Tamberiho. Olympijský šampion z Tokia se představí na Zlaté tretře potřetí a nejlepšího umístění dosáhl v roce 2020, kdy skončil třetí. „Už je na čase, abych konečně získal krásnou ostravskou trofej. Letos zatím při všech závodech panovaly nepříznivé podmínky, a tak věřím, že zítra to bude lepší. Rád bych přidal ke svému sezónnímu maximu nějaké ty centimetry, abych odjížděl z Ostravy s dobrým pocitem, jelikož mě pak čeká Diamantová liga na domácí půdě v Římě, což je pro mě nesmírně důležitý závod. Samozřejmě největším cílem je pak mistrovství světa v Eugene, protože ze světového šampionátu pod otevřeným nebem mi ještě zlato chybí. V České republice jsem závodil už mnohokrát a zdejší fanoušci jsou skvělí. Je na nich vidět, jak atletiku milují a věřím, že jich zítra přijde hodně a podpoří nás k velkým výkonům. Pro mě osobně jsou diváci nesmírně důležití, jelikož mi dodávají energii,“ přiznává Gianmarco.
Tretra součástí rozlučkové sezóny Allyson Felixové
Po osmi letech se na Zlatou tretru vrací legendární americká sprinterka Allyson Felixová. Jedenáctinásobná olympijská medailistka a dvanáctinásobná mistryně světa napříč sprinterskými disciplínami v sezóně 2014 tento mítink ovládla v čase 22.75 a letos by ráda přidala další trofej. „Jsem ráda, že se vracím do Ostravy. Pro svou evropskou tour jsem si vybírala takové mítinky, které pro mě měly v minulosti velký význam a Zlatá tretra patří mezi ně. Těším se na zítřejší závod,“ řekla.
Souboj šampionek nad překážkami
Svůj premiérový start na Zlaté tretře si odbyde další zlatá medailistka z Tokia Portoričanka Jasmine Camacho-Quinnová. Na stovce překážek až na malé výjimky v posledních dvou sezónách jasně dominuje. Loni pod pěti kruhy dokonce vylepšila časem 12.26 olympijský rekord a také letos vévodí letošním světovým tabulkám velmi kvalitním výkonem 12.39. Překonání rekordu mítinku Američanky Shariky Nelvisové 12.55 by tak rozhodně měl být v jejích silách. „Mám za sebou dlouhou cestu z Eugene, tak uvidíme, kolik mi zbylo sil, ale určit bych ráda vyhrála trofej. Samozřejmě pomýšlím i na překonání rekordu mítinku, ale bude hodně záležet na počasí,“ uvedla.
V Ostravě by jí měla být největší soupeřkou mistryně světa z Dauhá a stříbrná z olympiády v Riu Nia Aliová ze Spojených států, která se vrací po narození třetího potomka. „Ostravská trofej je jedinečná a ráda bych jí získala pro své děti. Hlavně pro to nejstarší, kterému je už sedm let a atletiku už hodně sleduje,“ sdělila svou motivaci.