Doležal bere premiérový titul

neděle 11. února 2018
Třetím dnem vyvrcholily mistrovské soutěže v rámci domácího halového šampionátu ve vícebojích. V kategorii mužů se radoval ze zlaté medaile a pokoření hranice 6000 bodů Jan Doležal.

Muži

V mužském mistrovském závodě vybojoval premiérový titul mezi dospělými Jan Doležal. Při svém letošním třetím sedmibojařském startu si dokázal vylepšit osobní rekord na 6021 bodů. Poprvé v kariéře se tak dostal přes šest tisíc. Navíc tímto výkonem vyhověl nominačnímu požadavku pro start na HMS v Birminghamu a zařadil se na čtvrté místo letošních halových světových tabulek. Po třech zlatých medailích si tentokrát odváží ze Stromovky stříbro Adam Sebastian Helcelet. Jeho součet činil 5951 bodů. Pošesté v řadě pak stojí na stupních vítězů v rámci halového vícebojařského šampionátu Marek Lukáš. Letos posbíral 5828 bodů, což stačilo na obhajobu bronzové medaile.

Nejlepší účastníci mužského sedmiboje navázali na skvěle rozjetý závod i v úvodu druhého dne na překážkách. Nejrychlejší byl Jan Doležal, jenž proběhl cílem za 7.96. Jen o setinu zpět zaostal Adam Sebastian Helcelet (7.97). S časem 8.07 mohl být poměrně spokojen i třetí Marek Lukáš.

V tyčkařském sektoru se výrazně přiblížil titulu Jan Doležal, jelikož dokázal druhým pokusem překonat 490 centimetrů. O decimetr méně zvládl jeho oddílový kolega z Olympu Marek Lukáš (480). Ondřej Kopecký skočil 470. Naopak situaci si zkomplikoval Adam Sebastian Helcelet, když zapsal nejlépe 460 centimetrů.

Pro běh na 1000 metrů zbylo nejvíce sil Marku Lukášovi, než ho zvládl stylem start-cíl za 2:47.62. Nedaleko za ním finišovali Ondřej Kopecký (2:48.04) a Adam Sebastian Helcelet (2:48.98).

Junioři

Mezi juniory pohodlně udržel vedoucí pozici z prvního dne Lukáš Kuthan z Pardubic a získal nejcennější kov za 4971 bodů. Triumf závodníků z AC Pardubice dokonal stříbrný Vojtěch Adamec (4786 b.) a duo z východních Čech doprovodil na podium bronzový Vladislav Sadirov ze Slavie (4582 b.).

Hned v úvodní disciplíně druhého dne, kterou je šedesátka překážek si vedli nejlépe pardubičtí závodníci Lukáš Kuthan a Vojtěch Adamec. Rovinku s bariérami zaběhli shodně za 8.42. O desetinu pomalejší byl další z favoritů na cenný kov Jan Rejha (8.52).

Nejúspěšnějším juniorským vícebojařem ve skoku o tyči byl Ondřej Páleník z Klášterce nad Ohří, který překonal laťku ve výšce 420 centimetrů. Rovné čtyři metry skočil Lukáš Kuthan a výrazně tak nakročil k zisku titulu. Další zástupce pardubické vícebojařské školy Vojtěch Adamec zvládl nejlépe 380 centimetrů.

Na závěrečném kilometru se blýskl Vladislav Sadirov ze Slavie, který proběhl pět okruhů za 2:39.97, což mu nakonec zajistil bronzovou medaili. Druhý finišoval Jan Rejha za 2:52.56 a na třetím místě skončil pardubický Matyáš Franěk (2:53.02).

Dorostenci

V dorostenecké kategorii se radoval z nejcennějšího kovu Tobiáš Dvorský, který potvrdil roli hlavního favorita a zvítězil se ziskem 4866 bodů. Pro stříbro si dokráčel olomoucký Jonáš Pospíšil, jehož bodový součet činil 4674 bodů a bronz putuje na Spartu zásluhou Romana Bašeho (4563 b.).

Nad překážkami pokračoval v suverénní mistrovské jízdě Tobiáš Dvorský, když mu časomíra ukázala 8.24. Vyrovnaným soupeřem mu byl Ondřej Mikeš z Pardubic (8.34). Třetí doběhl Ondřej Horejš z Atletiky Jižní Město (8.49).

V tyčkařském sektoru se dařilo nejlépe Adamovi Starému ze Spartaku Praha 4. Jako jediný se totiž dostal přes 360 centimetrů. Filip Kaplan z Ústí nad Labem a Petr Vacátko z Atletiky Jižní Město zdolali shodně 350 centimetrů.

S poslední disciplínou si nejlépe poradil Ondřej Mikeš z Pardubic. Jeho čas ze zastavil na hodnotě 2:46.06. Druhý doběhl Jonáš Pospíšil (2:48.52) a pod 2:50 stlačil svůj čas ještě Petr Vacátko z Jižního Města (2:49.95).

Petr Jelínek, foto: ČAS - D. Kisialová