Doležal má zlato z MEJ

neděle 19. července 2015
Jan Doležal úspěšně dotáhl svou dvoudenní cestu za titulem mistra Evropy. Sedmá doběhla štafeta žen na 4x400 metrů. Emily Gerulová vybojovala desáté místo ve finále dálkařek.

Desetibojař Jan Doležal je čerstvým junorským mistrem Evropy, když dohromady složil 7929 bodů. Stříbro bere Nor Warholm (7764) a bronz putuje do Běloruska zásluhou Andraloitse (7717). Náš reprezentant zahájil svůj druhý den velice solidní stodesístkou překážek za 14.01. Famózní výkon pak předvedl hned svým prvním pokusem v disku, když šokoval své soupeře poté, co jeho náčiní dolétlo na 54.75 a dostal se do průběžného vedení. Vedoucí pozici si udržel i po tyči, kde skočil 420 centimetrů. Výtečnou formu ve vrhačských disciplínách potvrdil svěřenec Vítězslava Peruna i v oštěpu, kde si vytvořil další osobní rekord 54.70. V závěrečné patnáctistovce si již své první místo pohlídal, když doběhl do cíle v čase 5:08.39.

Dálkařka Emily Gerulová si odveze z Estilstuny desáté místo. Ve větrném finále předvedla svěřenkyně Aleše Dudy vyrovnanou sérii, přičemž její nejdelší pokus měřil rovných šest metrů. Zlato získala Rumunka Marincuová (678), před Němkou Büchlerovou (655) a Španělkou Diameovou (655).

Celý program uzavřely štafety na 4x400 metrů. V té ženské nastoupila na start i naše čtveřice ve složení Symerská, Slavíková, Škaldová a Seidlová. Ta nakonec díky skvělému finiši Zdeňky Seidlové vybojovala sedmé místo. Pro titul si doběhly favorizované Britky (3:34.36), stříbro si odvezou Italky (3:37.45) a bronz získaly Rusky (3:37.57).

Česká atletika si z MEJ ve švédské Estilstuně odveze jedinou medaili, zato však tu nejcennější. Dále pak další dvě bodovaná místa. Sedmou příčku obsadila Zdeňka Seidlová na 400 metrů a stejné umístění vybojovala dnešní štafeta čtvrtkařek.

Petr Jelínek, foto: Tomáš Purman