Domácí i zahraniční hvězdy zářily na CIG

středa 3. února 2021
Již popáté v řadě se v ostravské atletické hale uskutečnil mezinárodní mítink Czech Indoor Gala. O nejkvalitnější výkony se postarali koulař Tomáš Staněk, čtvrtkař Pavel Maslák a slovinská tyčkařka Tina Šutejová.

Jednou z nejočekávanějších disciplín byla mužská čtvrtka a Pavel Maslák nenechal nikoho na pochybách, kdo je českou jedničkou této disciplíny, když suverénně vévodil prvnímu běhu v letošním nejlepším evropském výkonu 46.22 a dokázal, že může na HME v Toruni opět bojovat o nejvyšší příčky. V průběžných světových tabulkách je sedmý. Druhý Ricardo dos Santos zaběhl nový halový portugalský rekord 46.64 a jen o jedinou setinu později se do cíle předkláněl Vít Müller. Časem 46.65 ztratil na svůj halový osobák pouhé dvě setiny. Vítězem druhého běhu se stal v kariérním maximu 46.80 Francouz Abdalla Muhammad Kouta, který se těsně před cílem dostal před Michala Desenského (46.99). Třetí byl také v novém osobáku 47.53 mladý Daniel Lehar.

Také čtvrtka žen měla na programu dva běhy. V tom prvním byla nejrychlejší belgická favoritka Mbongo Cynthia Bolingo. Stříbrná žena posledního halového evropského šampionátu vyhrála v čase 52.89 a stala se celkovou vítězkou disciplíny. V cíli jí následovaly Řekyně Iríni Vasilíouová za 52.96 a Tereza Petržilková v čase 53.67. Druhý běh opanovala výkonem 54.07 druhá česká reprezentantka Martina Hofmanová.

Koulař Tomáš Staněk se po třech letech radoval z vítězství na Czech Indoor Gala. Český rekordman měl tři měřené pokusy a zvítězil hned díky tomu prvnímu, kdy jeho náčiní dopadlo na 20.94. V druhé sérii zapsal 20.52 a v té závěrečné pak vrhl 20.58. Stříbrnou pozici obsadil Egypťan Mostafa Hassan za 20.67. Dvacetimetrovou metu pak překonal ještě o pět centimetrů třetí Polák Jakub Szyszkowski (20.05).

Jasným vládcem soutěže dálkařů byl Radek Juška. Svěřenec Josefa Karase by zvítězil každým ze svých tří měřených pokusů, když se zlepšoval po centimetrech. V druhé sérii dolétl na 781, v páté přidal na 789 a v závěrečné zakončil skokem na 790 centimetrů. S novým sezónním maximem momentálně figuruje český rekordman na děleném šestém místě letošních evropských tabulek. Souboj o další příčky byl hodně vyrovnaný. Navrch v něm měl Brit Reynold Banigo, který skočil 759 centimetrů. O centimetr méně zvládli třetí Chorvat Marko Čeko i čtvrtý Polák Mateusz Rozanski.

Slovinská tyčkařka Tina Šutejová přijela do Ostravy jako obhájkyně loňského vítězství a také jako spoludržitelka rekordu mítinku 462 centimetrů. O ten se dělila s Venezuelankou Robeylis Peinadovou a Jiřinou Ptáčníkovou. Primát z loňského ročníku s přehledem zopakovala. Navíc hned dvakrát vylepšila rekord mítinku. Nejprve úspěšným skokem na 463 centimetrech a následně zdárně zdolala i 470, čímž se dostala na třetí příčku letošních světových tabulek. Druhou příčku brala při svém letošním prvním startu Romana Maláčová, která vylepšila hodnotu nejlepšího českého výkonu této sezóny na 443 centimetrů. Amálie Švábíková dělila třetí místo s čerstvou izraelskou halovou rekordmankou Naama Bernsteinovou. Obě závodnice zdolaly 435 centimetrů. Pro Švábíkovou to znamená splnění nominačního požadavku pro start na halovém mistrovství Evropy.

Velmi vyrovnaný průběh měla mužská patnáctka, a to se vyplatilo i našim reprezentantům. Jak Filipu Sasínkovi, tak i Janu Frišovi se totiž podařilo vyhovět nominačním kritériím pro HME v Toruni. Navíc si oba zaběhli i svá kariérní maxima. Sasínek doběhl jako třetí v čase 3:39.75 a upevnil si čtvrté místo v národních historických tabulkách. Friš byl časem 3:40.38 pátý nejen v tomto závodě, ale stejná pozice mu patří i v české halové historii na této distanci. Nejvíce sil měl v závěrečných metrech maďarský leader letošních světových statistik István Szögi, jemuž časomíra v cíli ukázala 3:39.28. Druhý Charel Grethen vylepšil lucemburský národní rekord na 3:39.75.

V závodě na 800 metrů potvrdili naši půlkaři, že se nacházejí ve skvělé formě, když nestačili pouze na vítězného Brita Jamieho Webba. Stříbrný z HME v Glasgow se posunul svým vítězným časem 1:46.45 na třetí místo letošních evropských tabulek. Druhý Filip Šnejdr si zaběhl nový osobní rekord 1:46.63, kterým se vrátil na čtvrtou pozici našich historických národních statistikách. Také třetí Lukáš Hodboď se mohl těšit z dalšího posunutí kariérního maxima na 1:46.93.

Sprint na 60 metrů měl stejného vítěze jako v loňském roce. Svůj primát z ročníku 2020 obhájil Brit Oliver Bromby, který prolétl rovinku za 6.65. Oproti minulému vydání Czech Indoor Gala si polepšil druhým místem Jan Veleba za 6.67. Stejného času dosáhl též Polák Dominik Kopec. Na šedesátce žen se jako první do cíle předklonila ve svém sezónním výkonu 7.28 Nizozemka Jamile Samuelová. Na pomyslné stupně vítězů ji doprovodily Bulharka Inna Efrimovová (7.33) a Polka Klaudia Adameková (7.38). Čtvrtá byla nejlepší z Češek Marcela Pírková za 7.44.

Diana Mezuliáníková již dokázala o uplynulém víkendu vyhovět nominačním požadavkům pro start na HME na osmistovce a o totéž se chtěla v Ostravě pokusit také v běhu na 1500 metrů a potřebného výkonu dosáhla, když skončila třetí v letošním nejlepším českém čase 4:16.32. Nad její síly byly Maďarka Viktória Wagner-Gyürkesová (4:16.14) a vítězná Švédka Meraf Bahtaová. Zkušená medailistka z velkých halových šampionátů vyhrála v čase 4:15.88.

Výškařskému sektoru kraloval bulharský reprezentant Tihomir Ivanov. Finalista olympijských her v Riu de Janeiru se jako jediný úspěšně přenesl přes laťku o hodnotě 221 centimetr, čímž si zajistil triumf. V kvalitní mezinárodní konkurenci se prosadil teprve dvacetiletý Jan Šfefela, který si skočil nový osobní rekord 217 a vyhoupl se do čela letošních národních tabulek. Stejný výkon, ale horší zápis měl třetí Maďar Péter Bakosi. Marek Bahník se tentokrát musel spokojit s šestým místem za 213 centimetrů.

Nad překážkami předvedla nejhodnostnější výkon Polka Pia Skrzyszkowská, která si dosprintovala pro nový osobní rekord 8.02. Za ní finišovaly Rumunka Anamaria Nesteruicová (8.15) a Irka Sarah Kate Lavinová (8.18). Těsný český souboj o sedmé místo vyzněl lépe pro Markétu Štolovou (8.21) před Helenou Jiranovou (8.22, v rozběhu 8.21).

Národní program

Hned úvodní disciplínou předprogramu byla šedesátka překážek. Na té mužské byl dle očekávání jasně nejrychlejší Petr Svoboda, jenž si časem 7.71 o čtyři setiny vylepšil své sezónní maximum ze sobotní Halové atletické ligy ve Stromovce. Mezi ženami zvítězila Kateřina Dvořáková za 8.44.

Jeden rekord mítinku padl již v národním programu a postaral se o něj na dvoustovce Jiří Polák, jenž prolétl jeden okruh v dalším vylepšení halového osobáku 21.02 a dosavadní rekordní zápis Víta Müllera srazil o celých 37 setin. Spokojen mohl být také druhý Jiří Kubeš, který se časem 21.12 zařadil na sedmé místo českých historických tabulek.

Brněnský půlkař Tomáš Vystrk již áčkový limit pro halové mistrovství Evropy o uplynulém víkendu splnil. V pořadí domácích borců je však až čtvrtý a v Toruni mohou startovat pouze tři závodníci z jedné země. V Ostravě se tak pokoušel o posun výše. To se mu bohužel nakonec nepodařilo. Přesto se prezentoval velmi dobrým časem 1:48.82. Druhý Jiří Pavel Češka zaostal časem 1:51.82 jen sedm setin za dorosteneckým národním rekordem Martina Hrstky z roku 2006. Na stejné distanci žen potvrdila papírové předpoklady v čase 2:06.99 Vendula Hluchá.

Premiéru na halové čtvrtce si odbyla Nikoleta Jíchová. Její start byl zajímavý také směrem k potencionální účasti naší štafety na HME v Toruni, kdy musí naše nejlepší čtyři závodnice složit ze svých časů co nejlepší průměr. Jíchová závod ovládla stylem start-cíl v solidním čase 54.72. Spolu s ní se k halovému osobáku 55.52 vytáhla Věra Holubářová. Mužský národní závod vyhrál Martin Růžička za 48.38.

K výraznému posunutí rekordu haly došlo v trojskoku mužů, kde jasně zvítězil Polák Adrian Swiderski, jenž doskákal na 16.67. Spokojen mohl být i druhý Ondřej Vodák, jelikož zapsal nový absolutní osobní rekord 16.29. Mimo to se dostal také na dělenou desátou příčku národních historických statistik v hale.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Adolf Horsinka