Domácí i zahraniční taháky pražského maratonu
Mistrák: po šestadvacáté za pořadatelství PIM v Praze
V závodě žen chybí obě kvalifikované na olympiádu, loňská mistryně a česká rekordmanka Moira Stewartová i aktuálně třetí Češka historických tabulek Tereza Hrochová, nebude ani loni stříbrná z MČR Barbora Macurová. Ovšem přihlášeny jsou všechny, které vloni doběhly během minuty a půl od třetího do šestého místa: Eva Filipiová, Petra Pastorová, Kateřina Kašparová a Barbora Jíšová. Posledně jmenovaná má z celé čtveřice jasně nejlépe běžený půlmaraton (1:17:10) a při pražské půlce začátkem dubna byla třetí.
Vyrovnaná bitva, při níž budou rozhodovat detaily a momentální rozpoložení, lze očekávat také v kategorii mužů. Je tu kompletní složení loňských stupňů vítězů Vít Pavlišta, Ondřej Fejfar, Yann Havlena, nejúspěšnější běžec maratonského MČR Petr Pechek a vítěz pražského půlmaratonu Patrik Vebr. Pavlišta by v případě obhajoby pátým titulem dorovnal Pechka, jenž má doma také bezkonkurenčně nejvíce cenných kovů – dvanáct. Jediná medaile chybí před rokem stříbrnému Fejfarovi ve sbírce, a to ta nejcennější. Proti bude jistě i loni bronzový Havlena. Nebo také nováček na královské trati Vebr, o jehož rozpoložení jsme si povídali při páteční tiskové konferenci.
Zahraniční elita má políčeno na rekordy
Překonání traťového rekordu by asi bylo překvapivější v kategorii žen, kde rychleji než 2:19:46 Lonah Chemtai Salpeter z roku 2919 běžela pouze Etiopanka Buzunesh Getachew Gudeta, šampionka maratonu ve Frankfurtu s obobním rekordem 2:19:27. Spolufavoritka Dorcas Jepchirchir Tuitoek z Keni, vítězka maratonů v Hamburku a Amsterdamu (OR 2:20:02), však v Praze touží prolomit hranici dvou hodin a dvaceti minut. Takže kdo ví.
Zato v kategorii mužů mají lépe než loňský pražský rekord Alexandera Mutisa 2:05:09 běženo hned čtyři Afričané. Jedničkou závodu je podle absolutního výkonu Herpasa Negasa Kitesa z Etiopie s osobákem 2:03:40, vrací se však po delším pauze zaviněné zraněním. Velkou konkurencí by mu měli být krajané Lemi Berhanu Hayle (OR 2:04:33), vítěz Bostonu z roku 2016 a nedávný šampion z Bombaje, nebo také Abebe Negewo Degefa (2:04:51) a Abayneh Degu Tsehay (2:04:53).
„Last minute“ pro Paříž
Výjimečnost letošního ročníku bude i v nebývale pestré národnostní skladbě. Na startu by měli být reprezentanti Číny, Brazílie, Mongolska, Peru, Jordánska, Ekvádoru či Indie, ale třeba i z Portugalska a Bulharska.
Důvod? S 5. květnem se totiž pro maraton uzavírá kvalifikace na olympijské hry. Ve stejný den se sice konají ještě závody se oceněním „Label“ od World Athletics v Kodani, Ženevě a Mohuči, avšak Praha má jako jediná vyšší klasifikaci „Elite“. Tudíž kvalitní konkurence bude zajištěna, a také vodiči na entry standardy stanovené na 2:08:10 a 2:26:50.
Jiná cesta než přes splnění limitu totiž do Paříže prakticky nevede. Kvóta 80 míst je u žen naplněna, u mužů zbývá posledních deset míst do jejího vyčerpání, a tak je i pro ně ve finále stejně nutné běžet velmi blízko kvalifikačního času a získat tak hodně bodů do rankingu.
Kde sledovat
Maraton bude možné sledovat prostřednictvím České Televize, Pulse.TV, aplikace RunCzech nebo YouTube. Přenosy začnou před devátou ranní.