Dopoledne postupů: Štafeta do finále, Škrobáková i Maslák do semifinále
Česká štafeta na 4 x 400 m ve složení Rosolová, Bergrová, Bartoničková a Hejnová okusí atmosféru sobotního finále mistrovství světa v Tegu. Úspěšný kvartet z USK Praha, který vloni vybojoval bronz na halovém MS v Dauhá, postoupil do finále díky zlepšení vlastního národního oddílového rekordu o téměř čtyři vteřiny na 3:26.01.
Závod rozbíhala Denisa Rosolová, která se musela v minulých dnech vyrovnat se zklamáním z vlastního individuálního závodu, v němž se jí tolik nedařilo. Kolík předávala podle ručního měření jejich společné trenérky Martiny Blažkové v čase 51.68. „Pak už jsem jenom celou dobu ležela, nemohla jsem se ani hnout,“ přiznala halová mistryně Evropy.
Zuzana Bergrová posléze zvládla svůj letmý úsek za 51.12 a sice lehce napínavě, ale přece předala štafetový kolík Jitce Bartoničkové, která jí z nedočkavosti málem utekla. „Ta předávka mi přišla nekonečná,“ přiznala po závodě, v němž běžela svůj úsek za 52.09. „Přecenila můj finiš,“ vtipkovala Bergrová.
Role finišmanky se zhostila Zuzana Hejnová, která ač měla v nohách tři kola čtvrtky překážek a čerstvé zklamání z neuskutečněného medailového snu, dokázala posunout štafetu na třetí příčku a dokonat výkonem 50.80 výborný čas celé štafety.
Po doběhu čekaly děvčata ještě dlouhé minuty napětí, zda bude jejich výkon na finále stačit. V posledním z rozběhu na ně ještě mocně zaútočily Italky a když proťaly cíl, bylo jasné, že výsledek bude velmi těsný. Nakonec rozhodlo 47 setin ve prospěch českých atletek.
„No tak halt budeme muset běžet ještě jednou, no,“ smutnily v nadsázce a shodly se i na společném cílu. „Hlavně nebýt osmé, každé místo k dobru berem,“ prohlásily.
Finále není nemožné
Také překážkářka Lucie Škrobáková zvládla svůj rozběh bravurně, a díky svému nejlepšímu letošnímu času 12.89 (v 0.0) si doběhla pro třetí, přímo postupovou pozici. „Osobně mě zaskočilo, že až do čtvrté překážky jsem byla snad i první. Nemusela jsem tedy zatahovat a zůstala uvolněná, což mi určitě prospělo. Čas je i vzhledem k bezvětří fantastický,“ libovala si stříbrná medailistka z HME v Turíně 2009. „Rozhodně budu bojovat o finále. Kdybych zítra měla svůj den, určitě není postup nemožný. Dráha je tu výborná, s touhle formou se tu dá běžet rychle,“ dodala odhodlaně svěřenkyně Jany Jílkové.
K úspěchu jí podle všeho pomohlo experimentování v přípravě. „Udělaly jsme letos všechno jinak než v minulosti a vyšlo to. Konečně se nám povedlo i léto, s nímž jsme na rozdíl od haly mívaly problém. Šest týdnů jsem nezávodila, jenom trénovala a na závod se děsně těšila,“ prohlásila.
Boltovi v zádech
Do dalších bojů postoupil i hladký sprinter Pavel Maslák, jemuž dále pomohl osobní rekord 20.63 (-0.3), kterým jen o tři setiny zaostal za národním maximem Jiřího Vojtíka z roku 2008. „Ty setiny mě určitě mrzí, chtěl jsem běžet alespoň o desetinu rychleji, nicméně postoupil jsem, čímž jsem splnil svůj úkol a asi spoustu lidí překvapil,“ řekl bronzový medailista z nedávného ME do 23 let v Ostravě.
Jeho běh v Tegu měl bouřlivý ohlas tribun, neboť v něm startoval i hvězdný Jamajčan Bolt, který nakonec Pavla porazil o 33 setin „Moc jsem ho nevnímal, při závodě už vůbec, ale atmosféra byla šílená. Osobně jsem moc rád nebyl, že s ním běžím, protože jsem tak prohrál sázku,“ přiznal s nadhledem dvacetiletý svěřenec Dalibora Kupky, kterého ještě donedávna ani nenapadlo, že se bude na mistrovství světa měřit s takovou hvězdou. „Ještě před dvěma lety, kdy bylo mistrovství světa v Berlíně, jsem na něj koukal akorát v televizi a říkal si, že ho nemůžu v životě potkat“.
Semifinále jej čeká už dnes odpoledne (12.55 českého času). „Uvidíme, jestli zvládnu ten druhý běh v jednom dnu. Český rekord je v mých silách, ale záleží na větru. Většinou tu večer fouká proti, takže s ním moc nepočítám,“ dodal Maslák, kterému v porovnání časů semifinále patří 11. příčka.
Výsledky