Dorost nabral směr Jeruzalém
V Izraeli se odehraje historický třetí evropský šampionát této kategorie. Ten premiérový se konal v sezóně 2016 v gruzínském Tbilisi. Tehdy přivezla česká reprezentace tři cenné kovy. Kladivářka Kateřina Skypalová se stala historicky první mistryní Evropy do 18 let v této disciplíně. Bronzové medaile pak přidaly tyčkařka Amálie Švábíková a Nikola Bendová na dvoustovce.
O dva roky později hostil kontinentální dorosteneckou špičku maďarský Gÿor. Zde získali čeští atleti a atletky kompletní medailovou sadu. Pro zlato na čtvrtce si doběhla Barbora Malíková, která byla také členkou stříbrné štafety děvčat. Bronz si pak v závodě na 200 metrů pověsil Jiří Pechar.
V sezóně 2020 se pak měl šampionát konat v italském Rieti, kvůli koronavirové krizi byl ovšem zrušen, a tak se muselo na další vydání ME do 18 let čekat až do letošního roku, kdy bude jeho hostitelem právě Jeruzalém.
V předběžných startovních listinách figuruje téměř tisíc atletů a atletek z 48 členských federací. Česká výprava čítá dohromady 23 atletů a atletek. I tentokrát můžeme pomýšlet na medailové úspěchy.
Hned tři jména mají vůbec nejkvalitnější výkon z celého startovního pole. Půlkař Jakub Dudycha je zatím se svým dorosteneckým národním rekordem 1:48.58 jediným Evropanem, jenž v této kategorii stlačil svůj čas pod 1:50.
Podobně na tom je také čtvrtkařka Gloria Lurdes Manuel, která je zase jedinou závodnicí z předběžné startovní listiny, která se v této sezóně dostala pod 54 vteřin a podařilo se jí to výrazně, když si posunula hodnotu kariérního maxima na 53.19.
Koulařka Martina Mazurová pak dělí s výkonem 17.32 vedoucí příčku průběžných dorosteneckých evropských tabulek s Němkou Jolinou Langeovou. Na pomyslných medailových pozicích ve startovních listinách figurují také čerství čeští rekordmani tyčkař Ladislav Sedláček (520) a Matyáš Zach na stodesítce překážek (13.51). Překvapit však může i řada našich dalších nadějí.
Čtyřdenní soutěžní program mistrovství Evropy do 18 let v Jeruzalémě odstartuje v pondělí 4. července.