Double Thompsonové, postup Železného tria

Double Thompsonové, postup Železného tria
Aktuality
středa 17. srpna 2016
Jamajská Thompsonová po 100 ovládla i 200 m, tři dálkařky skočily 7 metrů a všechny medaile ze 100 m překážek braly americké sprinterky. Čtvrteční večer přinesl i radost české atletice, neboť oštěpaři Vadlejch, Frydrych a Veselý prošli do finále, navíc má Helcelet na 14. místě slibně rozjetý desetiboj.

Atletika v Riu má po finále ženské dvoustovky první zlatý double! Mistryně světa z Pekingu z této trati Schippersová totiž naháněla Elaine Thompsonovou, jak mohla, ale nedohonila. Jamajčanka, která v sobotu zvítězila na stovce, protnula pomyslnou cílovou pásku po 21.78 od výstřelu, Nizozemka ji následovala o desetinu později (21.88) - obě si přitom vylepšily svá letošní maxima. O bronz to byla podobně urputná bitva a uspěla v ní Američanka Bowieová (22.15), pro poraženou Ta Louovou z Pobřeží Slonoviny byl asi slabou náplastí národní rekord (22.21).

Nejlepší sprinterky překážkářky mají ve Spojených státech amerických je sice známá věc, na této olympiádě se jim to ale podařilo dokonale potvrdit. Ačkoli jim tu chyběla světová rekordmanka, která neuspěla v domácí kvalifikaci, ovládly kompletní stupně vítězů. Jako stroj na časy kolem 12.5 vteřiny v Riu působila Brianna Rollinsová, byl nejrychlejší v rozbězích (12.54), semifinále (12.47) a co je nejdůležitější: ve finále, kde stovku s překážkami přesprintovala za 12.48. Krajanky přemohla o více než desetinu, Aliová zaběhla 12.59, Castlinová 12.61. Další dvě setiny za ní byla nejlepší ze zbytku světa Cindy Ofiliová, její slavnější sestra Tiffany (po provdání) Porterová skončila až sedmá.

Jiskřivou podívanou nabídly dálkařky, zejména pak medailistky. V posledních dvou sériích všechny jejich skoky skončily za sedmimetrovou hranicí! Nikterak jejich úžasné výkony neumenšuje, že v posledních pokusech už se zlepšila jen stříbrná Američanka Reeseová - na 715. K její smůle krajanka Tianna Bartolettaová předtím skočila o dva centimetry dál, a osobním rekordem 717 pokazila Reeseové obhajobu z Londýna (a případné osmé zlato z vrcholných akcí). Bronz za národní rekord 708 cm vybojovala Srbka Španovičová, naopak exceletní osobák 695, který předvedla Němka Mihambová, už na medaili nestačil. Klišinová, jediná Ruska na šampionátu, se nevešla mezi nejlepší osmičku a skončila devátá.

Všichni Železného muži do olympijského finále

V první kvalifikační skupině Jakub Vadlejch fanoušky pořádně napínal. Po prvních dvou hodech neznamenal totiž ten druhý, delší (80.90) směrem k postupu žádnou velkou jistotu. Pak se ale svěřenec Jana Železného trefil a náčiní z jeho ruky doletělo 27 cm za stanovenou normu 83 metrů. "Pomohlo mi, že jsem věděl, že jsem poslední závody naházel velké výkony a mám to v sobě," říkal po závodě Vadlejch, jenž poprvé prolomil noční můru kvalifikacé teprve před měsícem v Amsterdamu. "Předminulý závod jsem házel taky na olmypijském stadioně v Londýně, udělal jsem si nějakou rozcvičku, všechno a teď jsem to napodobil, udělal to úplně stejně. Vím, že v tomto jsem trošku pověrčivý, že dělám před závody věci dost podobně, ale podařilo se," pochvaloval si Jakub, který nepatří mezi ty, kteří by hledali na stadionu bod, na který by házeli. "Sektor mi přišel hezký," dodal.

Jeho parťáci ze skupiny, kteří házeli v druhé skupině, také předvedli nejlepší hody v poslední sérii. Petr Frydrych podobně jako Vadlejch poprvé přehodil 80 m v druhé sérii, ale 80.17 na medailové boje nestačilo, to až následující pokus dlouhý 83.60 m. "Trošku mě mrzí, že jsem si to nechal až na třetí hod, ale na druhou stranu je to velké povzbuzení. Po velkých akcích, co byly předtím jsem se  vždycky trošku sesypal, teď jsem věděl, až do konce co dělat. Jsem rád, že to tam posledním pokusem padlo," uvedl Petr po soutěži. "Těch zklamání už bylo dost, bylo hodně z čeho se poučit. A hlavně mám okolo sebe nejlepší tým, nelepšího podmínky, nejlepšího trenéra, který ve mě pořád držel víru, což jsou ty nejdůležitější faktory. Nebylo žádné omezení, bylo jen na mně, jak se s tím poperu. Jsem rád, že jsem se dostal do finále," popsal Frydrych.

Nejzkušenější z trojice Vítězslav Veselý nejprve kuriózně hodil dvakrát 81.32, až závěrečným hodem 82.85 postup pojistil. "Jak jsem došel na stadion a viděl, co naházela první skupina, tak jsem si říkal: 'Ty jo, tak 82 minimálně.' Takhle jsem to měl v hlavě a skoro se to potvrdilo (poslední postupující 81.96 m). Trošku jsem to čekal, výsledky jsou přece jen letos vyrovnané na vyšších metrech," přiznal Vítězslav, který oproti Londýnu nepředvedl žádný velehod. Bude to hrát roli ve finále? "To máte úplně jedno, po kvaldě se všechno maže. A jede se zase odznova," byl přesvědčen. Veselý také za všechny shrnul pocity z 100% postupu skupiny: "Celou dobu nějak trénujete. Každý sice sám o sobě, ale jsme skupina a prožíváme i osudy ostatních, protože spolu trávíme strašná kvanta času. A když se nám to takhle podařilo, tak je to největší odměna pro trenéra, protože ten nám věnuje vlastně všechno co může a dělá to s největším nasazením."

"Jsem hrozně rád, kvůli tomu jsme sem jeli a doufali že se to povede," řekl k výsledkům svých svěřenců sám trenér Železný. "Je to úspěch, ale je to teprve první krok, ted je potřeba udělat ještě druhý. Chtěl bych, aby házeli ve finále tak, jak dneska v rozcvičení. Víťa a Kuba, daleko líp technicky než v závodě. To kdyby takhle v tom finále házeli, tak by bylo zajímavý. A u Petra jsem hrozně rád, protože tomu málokdo věřil, a třetím hodem to trefil, takže snad se v něm něco probudí, co měl před těmi pár roky," uvedl kouč ke svému úspěšnému triu.

Helcelet zatím 14., Sýkora 23.

Adam Sebastian Helcelet i ve výšce pokračoval ve vylepšování prvního dne z Amsterdamu. "Decathlon Nerd" Josefa Karase v sektoru jednou zaváhal na 201, pak ale uspěl - byť až napotřetí - na svém vysokém standardu 204 centimetrů. Reprezentační kolega Jiří Sýkora si poradil s 198 cm, laťka o tři čísla výš už byla nad jeho síly. Výtečné skokanské schopnosti prokázal Američan Taiwo, jenž se přenesl přes 219, čímž se prakticky vyrovnal (ztrácí jediný bod) průběžně druhému Kanaďanu Warnerovi (ve výšce 204). Mírně se také ztenčil - na necelých 70 bodů - náskok Taiwova krajana Eatona (201). Mistr Evropy Van der Plaetsen byl v sektoru druhý nejlepší s 216 a je aktuálně desátý, o pár bodíků a jednu příčku před Helceletem, Sýkorovi patřila 24. pozice.

Adam pak zakončil podařený první den odvážně rozběhnutou čtvrtkou a byť v konci notně tuhnul, nakonec z toho bylo 49.51, jeho letošním maximum. Jiří zvládl jeden okruh za 49.88. Rekordman Eaton zakončil poločas ve velkém stylu za 46.05, s průběžným součtem 4621 jeho náskok před nejbližším soupeřem narostl poprvé přes sto bodů (přesně 121). Tím je po pěti disciplínách Němec Kazmirek, druhý nejrychlejší na čtyřstovce (osobák 46.75). Warner klesl na třetí příčku - byť jen s minimální ztrátou - ačkoli běžel rovněž výtečně (47.35). Se ztrátou menší než sto bodů na druhé místo přenocují ještě Mayer a Taiwo. Helcelet sečetl první den 4218 bodů, což ho řadí zatím na čtrnácté místo s relativně malou ztrátou na desítku i osmičku. Sýkora posbíral 3941 bodů a je 23.

"To jsem přesně chtěl, 4200 po prvním dnu, jedu to, co jsme si nastavili s trenérem," pochvaloval si Adam. "A chci v tom pokračovat. Když dám zítra to co v Amsterdamu, bude to bomba. Ale každý závod je jiný a časák je roztahaný od rána do noci. Dneska půjdu spát třeba v půl jedné. A ráno v 5.50 vstávat, to bude maso. Uvidíme jak zregeneruju a jak vyběhnu překážky, pak už to bude o hlavě," popsal. A jak hodnotí jednotlivé disciplíny? "Stovka (11.06) mě vypekla, moc jsem chtěl. A mondo tohle nepovolí, když to rvete. Dálka super (735), i když i tam jsem měl navíc, trefil jsem se až třetí pokus, ale nakonec jsem spokojený. Koule (15.11) jsem dobře zajistil v první pokusu, pak už jsem riskoval. Ale výkon za 15 dobrý. Výška (204) o 9 cm víc než v Amsterdamu, škoda těch 207, dneska na to bylo. No a čtvrtka (49.51)? V osmé dráze žádná hitparáda, ale letošňák, i když teda vytuhnul jsem strašně."

Naopak Jiřímu první den neudělala žádný z disciplín. "Na jednu stranu olympiáda, na druhou nejhorší víceboj, který jsem kdy šel," těžko hledal slov po premiérovém poločase "pod pěti kruhy". "Je pravda, že tréninky nebyly takové, jak bychom chtěli. Nějaká odražená pata, záda… Výpadky tam byly," přiznal. Už stovka byla matná (11.15), poté musel zachraňovat alespoň nějaké body v dálce (700). "To už jsem si myslel, že se z toho snad zblázním." V kouli (13.45) bohužel nejpovedenější pokus přešlápl. "Škoda, to byl na mě v téhle sezóně dobrý hod." Pak přišla slušná výška (198). "Dokázal jsem se vyhecovat, ale furt je to výkon, který bych měl dávat vždycky." A čtvrtka 49.88? "Je vidět, že za měsíc se můžu posunout na čtvrtce o sekundu nahoru."

Boltovi odpadli Gatlin i Blake

Překvapivé výsledky přineslo semifinále. Do bojů o medaile neprošel Jamajčan Blake, jenž skončil v poli poražených (20.37), nebo Španěl Hortelano, přestože téměř zopakoval výtečný národní rekord z rozběhu (20.16 vs. 20.13). Ze hry je ale i Američan Gatlin, s 20.13 první nepostupující. Naopak výtečně si počínal jeho krajan, "čtvrtkař" Merritt, jenž v této fázi dosáhl jednoho ze třech časů pod 20 s. A Bolt? Ten byl zase ve svém živlu, díval se, co se děje kolem a jak se mu přibližuje Kanaďan De Grasse, jenž běžel národní rekord 19.80. Hvězdný Jamajčan byl stejně o dvě setiny rychlejší a s 19.78 vlastně nejrychlejší ze všech.

Výsledky

Galerie

Michal Procházka, foto: Jan Kucharčík

Fotogalerie

1 2
Následující stránka »