Dozvuky našlapého víkendu - světový rekord a Češi v akci
Jelena Isinbajevová je zase ve své nejlepší formě. Alespoň soudě podle jejího čerstvého přepisu světových tabulek. 495, to je nová hodnota rekordu po 'Bubkově mítinku' v ukrajinském Doněcku. Bližší pohled do výsledků však ukazuje, že se vylepšení vlastního halového maxima Isinbajevové o 2 cm nerodilo snadno. O jejím vítězství nebylo pochyb hned jak zdolala napoprvé svou druhou postupnou výšku 477 cm. Její krajanka Julia Golubčikovová se o ni pokoušel marně a na druhém místě si připsala 472. A Polka Monika Pyreková skončila právě na 472, když předešlý jejím 'posledním' úspěchem bylo 467.
Jelena Isinbajevová při MS v Ósace 2007 - foto: graf.cz
Isinbajevová pak postupovala k rekordu, nikoli však hladce. Na 487 vypotřebovala všechny možné pokusy, a tak nechybělo málo, aby se v zápise objevilo fiasko v podobě 'pouhých' 477. Pak už si Ruska nechal postavit svěťák 494. Jenže dvakrát neuspěla. Zariskovala bůhví proč, snad z psychologických důvodů, a nechala si na poslední šanci zvýšit ještě o centimetr. Vzápětí již mohla slavit nejen páté vítězství v řadě na mítinku, ale také třetí rekordní zápis za sebou v Doněckém závodě. "Jsem velmi šťastná, že jsem začala olympijskou sezónu světovým rekordem - v první soutěži," mohla díky tomu nakonec říci po závodě staronová rekordmanka.
O vysoké kvalitě soutěže vypovídá také čtvrté místo další Polky Anny Rogowské (462). Od pátého místa pak figuruje půltucet skokanek se 452, včetně domácí Natalie Kuščové, která tím k radosti publika vytvořila národní rekord.
Mužská tyčka přirozeně postrádala rekordní vrchol, mezi současnou elitou není skokan, který by dokázal pravidelně atakovat 6 m, natož pak samotného velkého Sergeje, pořadatele mítinku. Přesto měla soutěž nespornou kvalitu a oproti ženám snad ještě o chlup větší dramatičnost (při vší úctě sledovat Jelenu při šesti pokusech za sebou...). K radosti domácích vyšel nejlépe z bitvy domácí Maxim Mazuryk. 581 však zdolal také dvojice Rusů, nakonec druhý Igor Pavlov a třetí Jevgenij Lukjaněnko. Taktizovalo se, Mazuryk s Pavlovem zkusili jednou, resp. dvakrát 586 a zbylé šance si nechali na 591. Neuspěli, stejně jako Lukjaněnko, kterého k třetímu stupínku odsoudilo 581 na druhý pokus. To Mazuryk i Pavlov 581 překonali napoprvé, ve prospěch Ukrajince rozhodlo, že posbíral o jednu chybu méně na nižších výškách. Oba se zachraňovali na 561 napotřetí, takže divák si přišel určitě na své.
Celkem osm tyčařů přeskočilo 561 a lépe. Takovou hodnotu má i nový jihoamerický rekord Brazilce da Silvy.
Zde jsou kompletní výsledky mužů a žen.
Česká Vídeň
A nyní k Českým atletům. Velká účast našich nebyla jen na nedělním mítinku v německém Lipsku. O den dříve slušná řádka jich vyrazila do Vídně, haly 'Ferry Dusika', zvlášť oblíbené mezi běžci.
Doslova 'otevřeným mistrovstvím ČR' byla čtyřstovka mužů. V první desítce výsledkové listiny figuruje sedm českých jmen, mezi prvních 7 se dostal jediný 'nečech', první tři příčky patřili zcela našim. Výborného osobního rekordu 47.52 (absolutního, tedy lepší i než venku) dosáhl vítěz Josef Prorok. Jako '22letému' by mu na Valencii stačilo i 47.10. Jiří Vojtík zaběhl na druhém místě 47.79 a za svým maximem o vteřinu zaostal. Třetí příčku obsadil Richard Svoboda, poprvé v kariéře se tento jinak specialista půlkař dostal pod 48 vteřin, přesně o šest setin. V nahuštěném pořadí se na pátém místo pod 48 vmáčkl ještě Filip Klvaňa (47.97). Naopak s časy lehce nad tuto hranici se museli spokojit 6. Marek Hrubý a 7. Pavel Jiráň, 48.07, resp. 48.19. Devátý Michal Uhlík byl poslední z Čechů s časem pod 49 (48.61).
Mezi ženami zkoušely čtvrtku půlkařky. Lenka Masná prokázala na třetím místě časem 54.84 dobré rychlostní předpoklady a štafeta by mohla začít s přemlouváním, aby na republice zkusila ještě nějakou desetinku srazit. I tento čas je pro Masnou velkým osobním rekordem. Tereza Čapková běhá čtvrtku výjimečně a 56.37 na osmé příčce je pro ni vylepšením absolutního maxima o 13 setin. Mezi půlkařky se vklínila na pátou pozici Drahomíra Eidrnová, která časem 55.06 vykazuje výkonnostní zlepšení v průběhu sezóny, její venkovní osobák je o vteřinu lepší, v hale je to však rovněž osobák.
O limit se v dálce znovu pokoušel Roman Novotný, tentokrát skočil 780 cm, chybělo tedy 30 cm. Za druhým Novotným byl Štěpán Wagner se 742 sedmý.
Dana Šatrová zaběhla osmistovku za 2:07.11, byla třetí. Čtvrtá byla na překážkách Aneta Pecnová za 8.79. O druhé místo za 175 cm se ve výšce podělily Oldřiška Marešová a Markéta Brožová.
Kompletní výsledky jsou zde.