Drahotová 5. v Dudincích

sobota 23. března 2019
Ve slovenských Dudincích se konal již 38. ročník mezinárodního chodeckého mítinku. Na startu nechyběla ani česká želízka Anežka Drahotová a Lukáš Gdula.

Stříbrná medailistka z loňského evropského šampionátu v Berlíně Anežka Drahotová absolvovala v Dudincích svůj druhý letošní start na chodecké dvacítce. Před týdnem zašla ve švýcarském Luganu čas 1:34:37, kterým potvrdila „limit“ pro start na mistrovství světa v Dauhá. V Dudincích byla výrazně pomalejší, když jí cílová tabule ukázala 1:37:08, což stačilo na páté místo. Klání v ženském závodě na 20 kilometrů opanovaly kolumbijské závodnice. Suverénní vítězkou se stala v čase 1:30:33 Sandra Viviana Galvisová před svojí krajankou Yeseidou Carrillovou (1:32:24). Před svěřenkyni trenéra Pitáka se pak ještě dostala litevská dvojčata Vaiciukevičiuteovi. Rychlejší Živilé brala bronzové umístění za 1:33:54. Její sestra Monika byla čtvrtá v čase 1:36:03.

Závod na padesát kilometrů mužů se stal kořiští Nora Havarda Haukenese. Osmadvacetiletý rodák z Bergenu si došel pro triumf v čase 3:42:50 a své kariérní maximum si vylepšil o padesát vteřin. V Dudincích dokázal vyhrát již podruhé v kariéře. Poprvé se mu to podařilo před dvěma lety. Svým vítězným výkonem se dostal do čela letošních evropských tabulek. Ve světových statistikách figuruje na páté příčce.

Stříbrný skončil jako v loňském roce Fin Veli-Matti Partanen za 4:56:54 a zařadil se na druhé místo evropských a osmé místo světových tabulek. Bronz připadl Rafalu Augustynovi z Polska za 3:47:04. Pro Augustyna je to již šesté umístění na stupních vítězů v rámci dudincké padesátky. V minulosti ji už třikrát vyhrál, což se v osmatřicetileté historii závodu podařilo už pouze domácí hvězdě Matěji Tóthovi. Elitní pětici doplňují čtvrtý Ital Teodorico Caporaso (3:49:14) a Polák Rafal Fedaczynski (3:50:41). Lukáš Gdula došel do cíle na šestnáctém místě v čase 3:59:33. Za Entry standardem IAAF pro start na mistrovství světa v Dauhá zaostal o 33 vteřin. Těšit ho tak mohl alespoň titul mistra České republiky na trati 50 kilometrů.

Ženská padesátka měla domácí vítězku. Byla jí Mária Czaková, která prošla cílem jako první v čase 4:16:33, což momentálně slovenskou rekordmanku na této distanci řadí na druhé místo průběžných evropských tabulek za suverénní Španělku Raguel Gonzálesovou (4:11:01). Ve světových tabulkách uzavírá top 10. Další medailové pozice obsadily Chorvatka Ivana Reničová (4:20:17) a Polka Agnieszka Ellwardová (4:40:24).