Drahotová a Juška mají evropské stříbro

pátek 10. července 2015
Dvě stříbrné medaile se podařilo vybojovat českým atletům ve druhém dni soutěží Mistrovství Evropy do 22 let v Tallinnu. Své medailové ambice naplnila Anežka Drahotová v chůzi na 20 km a Radek Juška ve skoku do dálky.

Jen pár desítek minut po úspěchu Anežky Drahotové jsme se dočkali druhého stříbra a to díky Radku Juškovi v soutěži dálkařů. Svěřenec Josefa Karase od druhé série vévodil celému startovnímu poli skokem dlouhým rovných 8 metrů. Až  pátým pokusem se před něj dostal německý favorit Fabian Heinle, který dolétl na 814 a nakonec tak bral titul mistra Evropy. Náš reprezentant bral stříbro a z bronzové medaile a národního rekordu 797 se radoval Gruzinec Khorava. "Jsem velmi rád za dnešní výsledek. Sezóna byla zatím trochu protrápená až na jeden úlet na 815. Podruhé venku osmička, takže naprostá spokojenost," vyjádřil své pocity čerstvý vícemistr Evropy. Odkaz na rozhovor s Radkem Juškou zde.

První cenný kov pro české barvy získala chodkyně Anežka Drahotová. V závodě na 20 km podlehla pouze Rusce Ponomaryovové, která zašla rekord šampionátu 1:27:17. Anežka dosáhla času 1:27:25 a nechala daleko za sebou svojí přemožitelku z Curychu Ukrajinku Olyanovskou (1:28:41), která se musela spokojit s bronzem.

Překážkářka Lucie Koudelová se nakonec do finále nepodívá. O postup přišla po protestu, který podala ruská výprava. Závodnice v druhém běhu měly na třetím místě na tisíciny stejný čas, což mělo za důsledek, že Jury v tomto rozběhu vyhlásila dvě třetí místa. To bohužel pro naší závodnici znamenalo, že z jejího semifinále postupovala časem jen jedna běžkyně. Přesto, že tedy Lucie měla lepší čas než obě závodnice ze zmiňovaného druhého semifinále, ve finále se neobjeví.

Výtečně si vedl ve svém rozběhu na 200 metrů Jan Jirka. I s vypuštěným koncem si zaběhl osobní rekord 20.78 a s přehledem vyhrál svůj běh. Druhý český zástupce v této disciplíně Michal Tlustý doběhl v čase 21.57 na šestém místě v rozběhu a do dalšího kola nepostoupil.

Jako první nastoupily na start překážkářky na 100 metrů. Hned v prvním rozběhu startovala Karolína Hlavatá, která měla ovšem na třetí překážce kolizi a doběhla do cíle v čase 14.25. Naopak Lucie Koudelová finišovala ve svém běhu na druhém místě a časem 13.52 se přímo kvalifikovala do semifinále. Na krátkých překážkách mužů bylo na programu rovnou semifinále. V tom druhém nastoupil Václav Sedlák. Jeho výkon 14.09 na finále nestačil a skončil tak celkově na devátém místě, tedy první nepostupující.

Do semifinále čtvrtky překážek žen se probojovala Lucie Taclíková. Svěřenkyně Petra Novotného proběhla cílem na čtvrtém místě svého rozběhu a časem 59.03 si zajistila účast v dalším kole. Ve stejné disciplíně mužů se běželo rovnou semifinále. V tom třetím se Jiří Stehno umístil výkonem 52.05 na pátem místě, což na postup do finále nestačilo.