Drahotová v Bydhošti sedmá

neděle 16. července 2017
Dopolední program závěrečného dne evropského šampionátu do 22 let v Bydhošti patřil chodcům a vícebojařům. Anežka Drahotová dokončila chodecký závod na sedmém místě. Jiří Sýkora zahájil druhý den desetiboje dvěma osobáky a průběžně po sedmi disciplínách vede.

Druhý den desetibojařské soutěže v Bydhošti zahájil Jiří Sýkora přímo skvěle. V závodě na 110 metrů překážek byl nejrychlejší ze všech, když si časem 14.15 o čtyři setiny vylepšil osobní maximum. V průběžném pořadí si polepšil o jednu přičku na čtvrté misto.

Na povedené překážkářské představení navázal Jiří i v diskařském sektoru, kde se postupně zlepšoval každým pokusem a ve třetí sérii poslal své náčiní na 50.37. Poprvé v kariéře dokázal pokořit padesátimetrovou hranici. Žádný ze soupeřů nedokázal hodit dál. Sýkora se tak po sedmé disciplíně dostal do čela průběžné pořadí.

Ženský chodecký závod na 20 kilometrů byl hlavně v jeho úvodu v režii španělských závodnic. Byly to právě ony, které zhruba na čtvrtém kilometru roztrhaly startovní pole. Jejich nástup bohužel nezachytila Anežka Drahotová, která se pak v dalším průběhu pohybovala okolo osmé pozice. Až do šestnáctého kilometru figurovala v úniku na čele Španělka María Pérezová. Pak ji ovšem postihly žaludeční křeče a dostala se před ni nezávislá atletka z Ruska Klaudia Afanasyevová, která si záhy vytvořila šedesátimetrový náskok, který si hlídala až do cíle a stala se mistryní Evropy v čase 1:31:14. Pérezová si došla pro stříbro v čase 1:31:28. Bronz získala i díky několika diskvalifikacím soupeřek pro Litvu Živile Vaiciukeviciuteová (1:32:21). Anežka Drahotová dokončila závod na sedmém místě v čase 1:34:51.

V závodě na 20 kilometrů chůze si došel pro vítězství Španěl Diego García, jenž si v závěrečných kilometrech držel konstantní náskok, který udržel až do cíle. Jeho vítězný čas měl hodnotu 1:22:28. Stříbro vybojoval pro Německo Karl Junghannss za 1:22:51. Dramatický boj, který se rozhodoval až v závěrečném okruhu na stadionu, předvedli Francouz Gabriel Bordier a Turek Salih Korkmaz. Šťastnější byl nakonec Bordier, jenž k bronzu přidal i nový osobák 1:23:02.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Denisa Kisialová