Drahotová vybojovala bronz, Kudlička finále
Už v minulosti Anežka Drahotová ukázala, že se velkých závodů skutečně nebojí. Vloni se stylem start-cíl stala evropskou juniorskou šampionkou, posléze odvážně tahala závod na seniorském mistrovství světa a naposledy před třemi týdny cílila od začátku desítky na MSJ na juniorský světový rekord a skutečně se jí ho povedlo zlomit (k tomu se vztahuje snímek vlevo).
Také na ME v Curychu svěřenkyně Iva Pitáka od začátku
ukazovala, že si přijela pro medaili. Se svojí výškou vyčuhovala nad soupeřky v čelním
balíku a když se lámal chleba, dokázala reagovat. Od 16. kilometru zůstala v popředí
jen se dvěma soupeřkami, mezi nimiž se pak rozhodovalo o medailích. Nejlepší
závěr měla Ruska Alembeková, která zaútočila dva kilometry před koncem a
bez zaváhání si došla pro zlato v čase 1:27:56.
V bitvě o stříbro měla dlouho navrch Anežka, nicméně v konci jí viditelně odcházely síly, a tak ji Ukrajinka Oljanovská, kterou už měla tzv. na lopatě, v posledních metrech předstihla. V cíli byla o vteřinu před Anežkou, která výkonem 1:28:08 vylepšila o pět vteřin svůj vlastní národní rekord z březnového závodu v Luganu. (Dojmy Drahotové i jejího trenéra Pitáka zde.)
Druhá česká závodnice, Lucie Pelantová, ze závodu odstoupila na 8. km.
Klučinová skončila po první disciplíně
Jedna medailová šance byla proměněna, druhá předčasně zhasla. Vícebojařka Eliška Klučinová, která do Curychu přijela s třetím nejlepším výkonem ze všech startujících, škobrtla v úvodní disciplíně o předposlední překážku a byť tu poslední ještě jakž takž přeskočila, velmi neblaze se to podepsalo na výsledném čase. Výkon 14.40 ji zařadil až na chvost pořadí, navíc Eliška v cíli kulhala. Později přišla zpráva, že svěřenkyně Františka Ptáčníka už v závodě pokračovat nebude. "Trochu jsem si poranila nárt na odrazové noze, jak jsem se snažila vybrat pád, vytočila jsem ho do polohy, která už nebyla fyziologicky přirozená. Bolí to, i když jsem si vzala nějaké prášky a nemohu s tím ani běhat, natož se třeba odrazit. Asi jsem si potrhala vazy v nártu. " prohlásila Klučinová. "Při rozcvičování na výšku jsem se snažila nohu rozhýbat, trošku přes bolest, abych věděla, jestli se půjde odrazit, ale k tomu odrazu jsem se nemohla ani rozběhnout, takže jsem se rozhodla, že to ukončím," smutnila.
Dál naopak jde bronzový tyčkař z březnového HMS Jan Kudlička, byť postup do finále vydřel až při posledním pokusu na 560 cm. Byli přitom spolu s Francouzem Renaudem Lavilleniem jediní, kdo se o tuto výšku museli pokoušet, zbytku postupujících stačilo uspět na 550 cm, na kterých oni neskákali. "Bohužel se mi v posledení době nějak nedaří odhadnout, jak jsou na tom soupeři a jaké výšky mám tedy skákat. Ale povedlo se mi uspět, byť trochu se štěstím, a možná to byl klíčový okamžik celého závodu," řekl Kudlička.
Další ze svěřenců Boleslava Patery, Michal Balner, ukončil své účinkování na ME v kvalifikaci, když se neúspěšně pokoušel o zdolání 550 cm. S výkonem o dva decimetry horším mu bude patřit dělená dvacátá příčka.
Šampionát končí i pro kladiváře Lukáše Melicha. Bronzový medailista z loňského MS se nenašel ani při vrcholu rozpačité sezóny a s výkonem 73.48 obsadil třináctou, tedy první nepostupovou pozici. Od finále oddělil svěřence Dušana Krále poslední pokus Bělorusa Bareiši, delší o 37 cm. "Celá tahle sezona je pro mě špatná. Házel jsem špatně technicky a nemohl se toho zbavit. Nechci se na nic vymlouvat, letos se to prostě nepovedlo, ale čekají mě další sezóny a pokud jsem si měl vybrat smůlu, tak jsem v podstatě rád, že se to stalo tady a ne na světě nebo olympiádě. Dnes jsem házel to, na co jsem aktuálně měl, že postup nevyšel, nehroutím se, chci udělat tlustou čáru a jít dál," řekl Melich.