Druhá početná skupina je v dějišti her
Olympijští nováčci, ale i atleti, kteří atmosféru pod pěti kruhy zažili minule v Tokiu či před osmi lety v Riu de Janeiru. Taková byla sestava, která se sešla první srpnový den po desáté dopolední na letišti Václava Havla. První z nich pak nastoupí k soutěžím v neděli, jmenovitě dálkaři Juška s Meindlschmidem a čtvrtkaři Jíchová a Krsek.
Vondrová věří, že je zpět
Skoro polovinu skupiny zaujímali čtvrtkaři, jen závodníci na „hladkou“ letěli čtyři. Semifinalistka z Tokia Lada Vondrová měla sezónu složitou, kvůli zdraví musela vynechat individuální start v Římě a deset dní nemohla vůbec trénovat. „Pro sportovce bolestivě dlouhá doba, ale doufám, že už jsem zpátky. Tréninkový závod v Pardubicích dopadl dobře, šla jsem čtvrtku 51.5 a pak ještě dvě dvoustovky s 2minutovou pauzou, abych dotrénovala speciální vytrvalost,“ připomněla test, který chodívala už Jarmila Kratochvílová, ale má z něj vzpomínky i na svého zesnulého kouče Jaroslava Jóna. „Ten teda říkal, že dvě minuty jsou pro sraby a chodili jsme jen s minutou a půl,“ směje se Lada, připravující se nyní se svým přítelem Janem Volejníkem.
Pro Manuel i Petržilkovou je úspěch již nominace
Mezi relativně zkušenější členky patří Tereza Petržilková, ale semifinalistka nedávného mistrovství Evropy vyráží krátce před svými 31. narozeninami na svou první olympiádu. Čtyřiadvacetiletý Matěj Krsek již byl v Tokiu, ale zůstal v roli náhradníka štafety. Tereza i Matěj se kvalifikovali z pozic těsně nad čarou, takže mohou případným postupem dál hlavně překvapit. Nováčkem je pochopitelně i juniorská národní rekordmanka Lurdes Gloria Manuel, nicméně startovní pozici má čtvrtá z Říma komfortní, neboť ji ještě čeká po Paříži vrchol na MSJ v Limě.
Také Jíchová a Müller chtějí do semifinále
Plni očekávání jsou čtvrtkaři překážkáři. Nikoleta Jíchová, která se dlouhodobě připravuje s Jindřichem Šimánkem, je povzbuzena čtvrtým místem na mistrovství Evropy, takže poslední týdny před OH už jen ladila techniku nad překážkami. „Naběháno máme, vyzávoděné to taky máme,“ hlásí další z olympijských nováčků doufá, že se jí v Paříži podaří postoupit do semifinále přímo, bez nutnosti absolvování opravného běhu.
To Vít Müller zlomil ne úplně dobře se vyvíjející sezónu na republikovém šampionátu. „Limit splnilo neuvěřitelných 37 závodníků ze 40 (míst). Komu vydrží forma, bude brát semifinále,“ říká svěřenec Jiřího Kmínka, který si na nedávné testovací třístovce s překážkami na Julisce potvrdil, že na osobák ze Zlína může znovu útočit. A bude to podle něj určitě nutné, aby se stejně jako v Tokiu probojoval do další fáze. „Na finále bude potřeba 47,70 a líp,“ uvědomuje si drsnou realitu ve své disciplíně.
Švábíková myslí na finále
V přehledu nováčků rozhodně nekončíme. Tyčkařka Amálie Švábíková má však ve svých 24 letech dostatek zkušeností a také dovedností, aby pomýšlela na postup do finále. Tam se podívají všechny skokanky, které zvládnou 470 cm, což svěřenkyně Štěpána Janáčka letos skočila v hale i venku – na nedávném mistrovství ČR ve Zlíně dokonce svůj osobní rekord 473.
Dálkařské duo Juška–Meindlschmid v rozdílných rolích
Na světovém šampionátu juniorů bude vedle Manuel závodit i dálkař Petr Meindlschmid. A také on cestuje zcela s čistou hlavou, neboť může při své olympijské premiéře pouze překvapit. Před uzávěrkou kvalifikace na hry hodně závodil, a tak si teď dal naopak od startů pauzu. „Chvilku jsme doplňovali síly a potom jsme ladili a pracovali na technice, hlavně na poslední fázi skoku čili dopadu. To se dalo takhle narychlo během tří týdnů zlepšit a doufám, že se nám to podařilo natolik, abych se posunul do finále,“ říká k tomu stále teprve 18letý svěřenec Jiřího Brázdila. A myslí si, že na postup bude třeba hodně se přiblížit kvalifikační normě 815 cm, tedy za Petrovým národním rekordem „U20“.
V tom se velmi shodnou se zkušeným 31letým kolegou z disciplíny Radkem Juškou, který jinak vyráží do Paříže ve zcela jiné roli i rozpoložení. V Tokiu chyběl, v Riu mu uteklo finále o centimetr, jenže dosavadní výkonnost v sezóně ovlivnilo tréninkové manko. „Chybějící rychlost jsme dohnali, byli jsme na dvou těžkých soustředěních. Tak teď se jen dostat z lehké únavy a myslím, že to bude dobré,“ věří, že má šanci tentokrát do medailových bojů postoupit.
Sasínek Mäki ve složité situaci, Habarta pro zkušenosti
Ve čtvrtek odletěli také dva ze tří olympioniků na středních běžeckých tratích. Národní rekordman ve stýplu Tomáš Habarta proklouzl na hry až po odhláškách některých soupeřů v rankingu nad ním, a i s ohledem na silnou konkurenci v disciplíně může čerstvě 21letý mladík jen a jen získat a nabrat cenné zkušenosti.
Naopak Kristiina Sasínek Mäki obhajuje finálovou účast z Tokia, ovšem uvědomuje si silnou konkurenci ve své disciplíně. „V Budapešti se minulý rok za 3:58 nepostupovalo ze semifinále, bude to hustý,“ upozorňuje 32letá svěřenkyně Pavla Tunky. Navíc v případě nutnosti oprav a hypotetického finále čekají na závodnici čtyři starty v pouhých pěti dnech. „Na druhou stranu, když člověk nepostoupí, má šanci si atmosféru zažít ještě jednou, což je fajn,“ myslí si. „Ale netrápí mě achilovka jako minulý rok, finální příprava se povedla, a i nedělní test dopadl dobře,“ těší se Kristiina.
Němejc ve formě, Macík se zlepšuje
V tomto letadle do Paříže cestovala ještě dvojice sprinterů specializujících se na dvoustovku. Tomáš Němejc prožívá svou nejlepší sezónu, kterou zúročil šestým místem na evropském šampionátu a právě kvalifikací na olympiádu. To semifinalista z Říma i loňského mistrovství světa Ondřej Macík – a také debutant na OH – zase naznačil na testovacím mítinku na Dukle, že i jeho forma roste.