Dudycha zaběhl v Bydhošti národní rekord na 800 metrů

Lukáš Dejdar
čtvrtek 20. června 2024
Hned osm českých atletů a atletek se představilo na zlatém mítinku v polské Bydhošti. Půlkař Jakub Dudycha překonal letitý národní rekord Lukáše Vydry. Nikoleta Jíchová vyhrála čtvrtku překážek.

Jakub Dudycha si na nedávném evropském šampionátu výrazně vylepšil osobní rekord, když postoupil z rozběhu v čase 1:44.89. Tehdy tímto výkonem zaostal jen pět setin za šestadvacet let starým národním rekordem Lukáše Vydry z mítinku v Curychu. V Bydhošti už tento zápis ataku svěřence kouče Lukáše Dejdara neodolal. Jakub finišoval v rychlém závodě na čtvrtém místě v čase 1:44.82 a české historické maximum je tak nyní v jeho držení. „Myslím si, že jsem mohl zvládnout závod ještě o něco lépe po taktické stránce, protože jsem se v prvním kole zařadil až na samotný konec startovního pole, ale nechtěl jsem běžet v druhé dráze. Na druhou stranu jsem pak měl dost sil na závěrečný útok. Akorát jsem s ním mohl začít o něco dříve. Zbytečně jsem váhal, ale jinak jsem velmi spokojen,“ vzkázal bezprostředně po závodě čerstvý rekordman. Vítězný Švéd Andreas Kramer posunul hodnotu rekordu mítinku Poláka Adama Kszczota z roku 2011 o 22 setin na 1:44.08.

Skvělou formu z Říma potvrdila také Nikoleta Jíchová. Na čtvrtce překážek nenašla přemožitelku a zvítězila v čase 55.43, když si v těsném souboji poradila s Jihoafričankou Zeney Geldenhuys (55.51) a Italkou Alice Muraro (55.68). Spokojen mohl být ve stejné disciplíně i Vít Müller, jenž si posunul své sezónní maximum z mistrovství Evropy o 18 setin, když zaznamenal druhý nejrychlejší čas své kariéry 49.07. Nad jeho síly byli pouze vítězný Brazilec Matheus Lima (48.31) a Thomas Barr z Irska (48.79).

Koulař Tomáš Staněk absolvoval v Bydhošti svůj letošní čtvrtý start pod otevřeným nebem, když tedy počítáme i kvalifikaci na mistrovství Evropy. V Polsku měřil jeho nejdelší pokus 20.63 a s tímto výkonem z druhé série obsadil páté místo. Očekávaným vítězem se stal Ital Leonardo Fabbri, jenž prodloužil svou letošní neporazitelnost pod otevřeným nebem na sedm finálových závodů. Tentokrát kraloval v novém rekordu mítinku 22.38. Rok starý zápis Novozélanďana Toma Walshe vylepšil o 16 centimetrů.

Domácímu publiku udělala radost na hladké čtvrtce Polka Natalia Kaczmarek. Čerstvá mistryně Evropy na trati dominovala v čase 49.86, čímž vylepšila rekord krajanky Justyny Swiety-Ersetic z roku 2019 téměř o jeden a půl vteřiny. K opětovnému pokoření padesátivteřinové hranice se pomalu blíží někdejší bahrajnská světová šampionka Salwa Eid Naser (50.32).  Tereza Petržilková se do cíle předklonila jako sedmá v čase 52.30.

V tyčkařském sektoru skákali oba čeští finalisté z Říma. Tentokrát byl o něco úspěšnější David Holý, jenž obsadil pátou příčku za 555 centimetrů. Matěj Ščerba dělil výkonem 545 sedmé místo v celkovém hodnocení. Vyhrál Filipínec Ernest John Obiena ve svém sezónním maximu 597 centimetrů. Řek Emmanouil Karalis si odveze z Bydhošti kvalitní osobák 592.

Na startovní čáru ženské patnáctistovky se postavila Kristiina Sasínek Mäki. Ze závodu však přibližně kolo před cílem odstoupila. V novém rekordu mítinku 3:58.59 zvítězila Etiopanka Freweyni Hailu, která srazila historické maximum tohoto podniku Rusky Olgy Yegorové z roku 2006 o více než pět vteřin. Pod čtyři minuty zaběhla také druhá Australanka Linden Hall (3:58.96).