Duely pro Rio I.
Královna z Balkánu
Pětadvacetiletá Sandra Perkovičová reprezentuje Chorvatsko a této zemi již přinesla řadu úspěchů. I přes svůj mladý vrhačský věk již dokázala vyhrát vše, co se dá. Poprvé o sobě dala vědět na MS do 17 v Ostravě v roce 2007, kde vybojovala svou první mezinárodní medaili. Na vítkovickém stadionu si pověsila na krk stříbro. O rok později vystoupala na bronzový stupínek při MEJ v polské Bydhošti.
V roce 2009 poprvé startovala na seniorském mistrovství světa v Berlíně a bylo z toho deváté místo. První úspěch v dospělé kategorii přišel v roce 2010, kdy jako teprve dvacetiletá ovládla ME v Barceloně. Její kariéru poté na rok zbrzdil dopingový trest. Na mítincích Diamantové ligy v Římě a Šanghaji v sezóně 2011 měla totiž pozitivní test na zakázaný stimulant methylhexanamon a přišla tak o MS v Tegu.
Její návrat do diskařského kruhu byl však velkolepý. V sezóně 2012 nejdříve vyhrála ME v Helsinkách a následně se stala i olympijskou vítězkou na hrách v Londýně a započala novou éru své neporazitelnosti, která trvala přes 50 závodů. Svou zlatou sbírku zkompletovala na světovém šampionátu v Moskvě, kde opět vystoupala na nejvyšší stupínek. O rok později pak obhájila titul mistryně Evropy na ME v Curychu, kde navíc vylepšila svůj osobní a zároveň i národní rekord na 71.08 metrů. O svou neporazitelnost na velkých soutěžích přišla až na letošním světovém šampionátu v Pekingu právě s Kubánkou Caballerovou.
Z Kuby až na vrchol
Přestože Denie Caballerové je také 25 let, její výčet mezinárodních úspěchů je o něco menší než u Perkovičové. Není však žádným nováčkem v diskařském sektoru. Na mezinárodním poli se začala prosazovat v roce 2011, kdy nejdříve získala bronz na Panamerických hrách v Guadalajaně a poté ovládla Středoamerické mistrovství. V témže roce si odbyla i svou premiéru na světovém šampionátu v korejském Tegu, kde jako jednadvacetiletá zůstala těsně za finálovou osmičkou na deváté příčce. Na olympijských hrách v Londýně 2012 pak nepostoupila z kvalifikace. Na dalším MS v Moskvě 2013 si oproti tomu minulému o jednu příčku polepšila a skončila osmá.
Na další mezinárodní úspěch pak čekala do roku 2014, kdy se jí podařilo získat její druhý primát na Středoamerickém šampionátu v mexické Xalapě. Největší progres u Caballerové přišel v letošní sezóně. Zatímco loni figurovala ve světových tabulkách na jedenáctém místě výkonem 64.89, letos jim vévodí hodem dlouhým 70.65. Svého zatím životního úspěchu dosáhla na srpnovém světovém šampionátu v Pekingu, kde hned prvním dlouhým pokusem 69.28 šokovala všechny své soupeřky a titul už si nenechala vzít. Stala se tak první kubánskou mistryní světa v hodu diskem. Dobrou formu přitom naznačila již několik týdnů před MS, když vyhrála Panamerické hry v Torontu.
Rok 2015
Jen těžko byste v uplynulé sezóně hledali jinou vítězku diskařského závodu než Perkovičovou nebo Caballerovou. Obě naprosto ovládly světové tabulky. Patří jim čtrnáct nejlepších letošních výkonů. Z toho jich devět patří Perkovičové a pět Caballerové. Jen tyto dvě ženy se letos dokázali dostat přes 70 metrů. Na vrcholu světových tabulek je výkon Caballerové ze španělského Bilbaa 70.65 a hned za ní je na druhém místě Perkovičová se svým výkonem ze Splitu 70.08.
V Diamantové lize to byla ovšem úplně jiná písnička. Tam neohroženě kralovala Perkovičová. Zvítězila hned v šesti závodech (Dauhá, Birmingham, New York, Řím, Monako, Brusel). Jen jednou skončila druhá, když jí v Lausanne porazila další skvělá Kubánka Yaime Pérezová a jasně ovládla se třiceti body diamantový seriál, což se jí podařilo již počtvrté za sebou. Naopak Caballerová skončila v celkovém pořadí na třetím místě, když bodovala druhými místy v New Yorku a Bruselu, třetí příčkou v Lausanne a posbírala tak pět bodů.
Kdo bude kralovat za rok?
V příštím roce se dá opět očekávat dominance těchto dvou skvělých diskařek a můžeme se tak těšit na strhující souboje, které by měly vyvrcholit právě na hrách v Riu. Perkovičová bude chtít jistě vrátit Kubánce porážku z Pekingu, zatímco Caballerová bude chtít potvrdit, že její vítězství v „Ptačím hnízdě“ nebylo náhodně.