Duplantis se může stát počtvrté světovým atletem roku
V kategorii žen bude jistě žhavou kandidátkou na ocenění světové atletky roku ukrajinská výškařka Yaroslava Mahuchikh. Té se podařilo na mítinku Diamantové ligy v Paříži úspěšným skokem na 210 centimetrech překonat sedmatřicet let starý světový rekord Bulharky Stefky Kostadinové. Ve francouzské metropoli si také vyskákala svůj první olympijský titul. K tomu přidala ještě stříbro na halovém mistrovsví světa v Glasgow a potřetí v kariéře ovládla celkové pořadí seriálu Diamantové ligy.
Belgičanka Nafissatou Thiam byla neohroženou královnou sedmiboje. Nejprve získala na mistrovství Evropy v Římě už svůj třetí kontinentální titul a následně v Paříži zkompletovala zlatý hattrick i na olympijských hrách, kde poskládala letošní nejlepší světový výkon 6880 bodů.
Olympijský titul se podařilo obhájit také americké diskařce Valarii Allman. Ta letos neokusila hořkost porážky. Dvakrát se jí podařilo přehodit sedmdesát metrů a má na svědomí 2. – 7. nejlepší výkon letošní sezóny. V Bruselu získala už svou čtvrtou diamantovou trofej.
Podobně dominantní byla v dálkařském sektoru její krajanka Tara Davis-Woodhall, která si nejprve vyskákala v Glasgow titul halové mistryně světa a v Paříži se pak radovala i ze zlaté olympijské medaile. Celkem v šesti závodech se dostala za sedm metrů.
Australská tyčkařka Nina Kennedy se loni o titul mistryně světa ještě dělila, ale ten olympijský už patří pouze jí, když opanovala pařížské finále. Další primát pak přidala ve finále Diamantové ligy a tento seriál ovládla podruhé v kariéře.
Také mužští nominovaní mezi sebou mají světového rekordmana a švédský tyčkař Armand Duplantis posunul vlastní zápis v tomto roce hned třikrát až na současných 626 centimetrů. Letos zůstal neporažen. Obhájil zlato na halovém mistrovství světa i olympijský titul. K tomu přidal už třetí nejcennější kov z evropského šampionátu v řadě a čtvrté vítězství v seriálu Diamantové ligy. Ocenění pro nejlepšího světového atleta může získat už počtvrté. Anketu opanoval v letech 2020, 2022 a 2023.
Ani trojskokan Jordan Díaz Fortún nenašel v tomto roce přemožitele. Kubánský rodák čerstvě reprezentoval Španělsko a pro svou domovinu nejprve získal evropské zlato v letošním nejlepším světovém výkonu 18.18, což bylo pouhých jedenáct centimetrů za světovým rekordem Brita Jonathana Edwardse. Následně zvítězil také na olympijských hrách v Paříži.
Americký koulař Ryan Crouser letos nedominoval své disciplíně jako v minulých letech, ale na mezinárodních vrcholech byl opět nejlepší. V hale se dočkal titulu světového šampiona pod střechou a pod otevřeným nebem získal už třetí olympijské zlato v řadě.
Kladivář Ethan Katzberg našel v této sezóně přemožitele pouze jednou, a to až v jejím úplném závěru. Všechny ostatní závody vyhrál, a to včetně toho olympijského, kde se prezentoval výkonem za 84 metrů. Sezónní maximum však zaznamenal hned při svém letošním prvním startu v Nairobi, kde zaznamenal nejdelší kladivářský pokus za posledních šestnáct let 84.38.
Svou jedinečnost opakovaně potvrdil i v tomto roce řecký dálkař Miltiadis Tentoglou. V Glasgow obhájil halové světové zlato. V Římě získal třetí titul evropského šampiona v letošním nejlepším světovém výkonu 865 centimetrů a v Paříží zopakoval zlatý olympijský úspěch z Tokia.
Nová pravidla ankety
World Athletics navazuje na loni na poslední chvíli změněná pravidla. Letos už by všal měla mít anketa zase vítěznou ženu i muže a ne jen vítěze ve skupinách disciplín. Tyto tři skupiny však zůstávají, vzejdou z nich trojice finalistů - veřejnost může vybírat na sociálních sítích (FB, IG, X) a její hlas má čtvrtinovou váhu. Po technických disciplínách (do 20. 10.) se budou volit sprinty a běhy na dráze (21.-27. 10.) a následně běhy a chůze mimo dráhu (28. 10. - 3. 11.). V pondělí 4. listopadu budou známi finalisté, o absolutních vítězích rozhodnou registrovaní uživatelé platformy Inside Track.