Tebogo a Hassan byli vyhlášeni světovými atlety roku
Světová atletika dlouhé roky vyhlašovala pouze dva vítěze této ankety. Loni pak bylo poprvé oceněných rovnou šest jmen, a to v kategoriích běžeckých disciplín na dráze, mimo ni a v technických disciplínách. Pro letošek se formát opět poněkud změnil. Kromě toho, že bylo opět oceněno šest vítězů jednotlivých kategorií, byli vyhlášeni také absolutní vítězové, kterými se pro rok 2024 stali botswanský sprinter Letsile Tebogo s nizozemskou běžkyní Sifan Hassan, kteří tak předčili i světové rekordmany Armanda Duplantise, Yaroslavu Mahuchikh a Sydney McLaughlin-Levrone.
Technické disciplíny (Armand Duplantis a Yaroslava Mahuchikh)
Armand Duplantis posunul v tomto roce vlastní světový rekord hned třikrát až na současných 626 centimetrů. Letos zůstal neporažen. Obhájil zlato na halovém mistrovství světa i olympijský titul. K tomu přidal už třetí nejcennější kov z evropského šampionátu v řadě a čtvrté vítězství v seriálu Diamantové ligy. Ocenění pro nejlepšího světového atleta získal už počtvrté. Anketu opanoval v letech 2020, 2022 a 2023. Duplantis ovládl kategorii technických disciplín.
V ženských technických disciplínách se může těšit z tohoto prestižního ocenění ukrajinská výškařka Yaroslava Mahuchikh. Té se podařilo na mítinku Diamantové ligy v Paříži úspěšným skokem na 210 centimetrech překonat sedmatřicet let starý světový rekord Bulharky Stefky Kostadinové. Ve francouzské metropoli si také vyskákala svůj první olympijský titul. K tomu přidala ještě stříbro na halovém mistrovství světa v Glasgow a potřetí v kariéře ovládla celkové pořadí seriálu Diamantové ligy.
Běžecké disciplíny na dráze (Sydney McLaughlin-Levrone a Letsile Tebogo)
Také Američanka Sydney McLaughlin-Levrone už ví, jaké to je tuto anketu vyhrát. Podařilo se jí to v roce 2022. Letos hned dvakrát posunula hodnotu svého světového rekordu na trati 400 metrů překážek. Na americké olympijské kvalifikaci srazila historické maximum na 50.65 a při své úspěšně obhajobě titulu pod pěti kruhy pak stanovila jeho hodnotu na současných 50.37. McLaughlin-Levrone zvítězila v kategorii sprintů a běžeckých disciplín na dráze.
Stejně tomu tak je i u botswanského sprinterského talentu Letsileho Teboga. Ten potvrdil, že je leaderem nastupující sprinterské generace. V čerstvých jedenadvaceti letech opanoval olympijské finále v africkém rekordu 19.46 a posunul se na pátou příčku historických světových tabulek. K tomu se blýskl dalšími parádními časy v Curychu (19.55) a Lausanne (19.64). Na olympiádě také výrazně přispěl k zisku stříbrné medaile botswanských čtvrtkařů.
Běžecké disciplíny mimo dráhu (Sifan Hassan a Tamirat Tola)
V běžeckých disciplínách mimo dráhu získala ocenění nejlepší světové atletky roku Nizozemka Sifan Hassan, která předvedla husarský kousek na olympijských hrách v Paříži, kde si nejprve doběhla pro dvě bronzové medaile na dráhové pětce i desítce a vše korunovala v samotném závěru her zlatem v maratonu, když své vítězství navíc ozdobila novým olympijským rekordem 2:22:55. Hassan běžela o 22 vteřin rychleji než vítězka olympiády v Londýně 2012 Etiopanka Tika Gelana.
Mezi muži se stal světovým atletem uplynulé sezóny také vítěz olympijského maratonu, kterým je Etiopan Tamirat Tola, jenž si doběhl v Paříži pro zlato suverénním způsobem v novém olympijském rekordu 2:06:26. Předešlý zápis Keňana Samuela Wanjira z her v Pekingu 2008 vylepšil o šest vteřin.
Rising Star (Mattia Furlani a Sembo Almayew)
Mužskou vycházející hvězdou byl vyhlášen italský dálkař Mattia Furlani. Ač spadá věkem stále do juniorské kategorie, medailově se výrazně prosazuje na světové úrovni už i mezi dospělými. Z halového mistrovství světa v Glasgow si odvezl stříbrnou medaili. Zazářil také před domácím publikem na evropském šampionátu v Římě, kde bral díky novému juniorskému světovému rekordu 838 centimetrů stříbro. Svého zatím největšího kariérního úspěchu pak dosáhl v pařížském olympijském finále, když si na krk pověsil bronz.
Mezi ženami si ocenění Rising Star odnáší etiopská stýplařka Sembo Almayew. Ta už druhým rokem patří k nejužší světové špičce mezi dospělými, což potvrdila i v olympijském finále, ve kterém finišovala na pátém místě v čase 9:00.83, což bylo jen pár setin za jejím osobním rekordem z minulého roku. Suverénně pak opanovala závod na 3000 metrů překážek na mistrovství světa juniorů v Limě.