Dva rekordy i limity v Táboře, nadějný první den vícebojařů
Ženy drží v Superlize čtvrté místo
Českým sedmibojařkám se při obnovené premiéře po šesti letech v nejvyšší soutěži Evropského poháru zatím daří. Na čtvrtém místě drží v Tallinnu se součtem 10155 bodů od sestupových vod bezpečný odstup, naopak mohou pomýšlet i výše. Ztráta na vyrovnané čelní trio Ukrajina, Francie, Rusko není zanedbatelná, pohybuje se od 169 do 210 bodů, na druhou stranu není nesmazatelná. Soutěži desetibojařů zatím vládnou Estonci před Francouzi a Bělorusy.
Cachová zatím nejlepší z českých sedmibojařek - foto: J. Kucharčík
Překvapivým lídrem českého výběru zatím není Eliška Klučinová, ale jiná medailistka z vrcholných mládežnických soutěží, Kateřina Cachová. Svěřenkyně Michala Buzka nasbírala za první den 3441 bodů za stovku překážek 13.85 (vítr -1.3 m/s), výšku 178, kouli 10.88 a dvoustovku 24.85 (+3.2). Zítra může Cachová, po úvodním sedmá 230 bodů za vedoucí Ukrajinkou Melničenkovou, pomýšlet i na limit na ME, který pro ni platí mírnější, 5900 bodů. Špatně si nevede ani zmíněná Eliška Klučinová, která Cachovou následuje v celkovém pořadí a ztrácí na ni 9 bodů. Tak znamenitě jako na Kladně se svěřenkyni Martiny Blažkové nicméně nedaří, v každé disciplíně mírně ztrácela oproti výkonu na TNT-Fortuna. Třetí je z českých závodnic na 19. místě Jana Korešová s 3282. Kolegyni Klučinové z tréninkové skupiny neschází rychlost, soudě podle překážek 13.56 a dvoustovky 24.87, ale opět jí nevyšla výška (166). Čtvrtou z našich je Lucie Ondraschková, jejíž průběžný bodový součet 3150 se nyní nezapočítává.
Výsledky z Tallinnu
Muži průběžně druzí, postupoví
Nakročeno mezi superligovou elitu mají v nizozemském Hengelu čeští desetibojaři, k jejich průběžnému výsledku však musíme připojit „ale“. Od druhé disciplíny si nemohou dovolit zaváhání v podobě nulového bodového zisku, neboť v dálce neměl Jaroslav Hedvičák měřený pokus a tudíž pokračuje v soutěži jen pro případ, že by někdo z jeho kolegů rovněž nebodoval. Zatím tak vše vypadá velmi dobře, i když náskok na třetí Švýcary je při zisku 11534 minimální, 34bodový. Suverénně si zatím počínají Poláci, jejichž trio okupuje všechny čelné pozice a nad zbytkem pole udržuje „luxusní“, více než 700bodový náskok. Mezi sedmibojařkami vyhlížejí nejvyšší soutěž zatím domácí Nizozemky a Bělorusky, ve hře o postup jsou však minimálně ještě Italky.
Lídrem českého týmu je zatím Pavel Baar, jenž se součtem 3929 bodů figuruje na šesté příčce individuálního pořadí. Podobně jako mezi českými sedmibojařkami jej, s minimální ztrátou osmi bodů, následuje Adam Nejedlý, kolega ze skupiny Tomáše Dvořáka. Zatím šestnáctý s 3684 b je František Staněk, u něhož čekáme silnější druhý den s hlavní doménou tyčkou. Jaroslava Hedvičáka najdeme pochopitelně na chvostě (2983), důkazem, že se nezdává, však budiž nejrychlejší čtvrtka (48.02) z třicetičlenného startovního pole.
Výsledky z Hengela
V Táboře padaly rekordy i limity
O národní rekord se postaral dorostenecký diskař Jaromír Mazgal, který přehodil o 66 cm 60metrovou hranici a tím také o 17 cm necelý rok staré maximum Marka Bárty. Výpravu pro MS juniorů rozšířil Martin Novák, jenž v kouli předvedl 18.42, což stačí na Moncton o dva centimetry. Ještě o něco šťastnější byl na stodesítce překážek Lukáš Haloun, jenž splnil limit časem 14.05 na setinu, navíc mu pomohl takřka ideální vítr o síle 1.9 m/s. Smolařem byl naopak v tomto ohledu Michal Brož, jenž doběhl třetí (14.09) za vícebojařem Adamem Sebastianem Helceletem (14.07).
Parádní však byla všechna překážkářská finále. Václav Sedlák posunul vlastní národní rekord o pět setin na 13.70, který zaběhl při úspěšné moskevské kvalifikaci na olympiádu mládeže. Již jistá účastnice MS do 19 let Helena Tomková srazila svůj osobní rekord na 13.58 (12 setin od národního rekordu). Skvělou bitvu na vysoké úrovni svedly dorostenky. Z vítězství se radovala další budoucí olympionička pro Singapur Jana Sotáková za 13.65 (0.04 od NR), žákovská rekordmanka Lucie Koudelová zůstala jen o 3 setiny zpět a vše korunovala třetí pod 14 vteřin Karolina Hlavatá (13.80).
Zatímco překážkářům foukal vesměs takřka ideální vítr, sprinterům na hladké rovince „pomáhal“ nad rámec pravidel. Juniora Pavla Masláka popohnalo 3.1 metru za sekundu až k famozním 10.37. Žehrat na osud může druhý Martin Říčař, jenž by časem 10.49 pohodlně splnil (o 6 setin) limit pro MS. Maslákovi a Říčařovi se bohužel nevyvedl spolu se Šťastným a Navrátilem další útok na limit ve štafetě, kde časem 40.86 zaostali o 36 setin. V podobné situaci jako Říčař (Maslák má splněno na 400 a 200 metrů) se ocitly také juniorky. Čas 11.75 Petry Urbánkové by za regulérních podmínek znamenal na setinu splněný limit pro MSJ, o tři setiny zpět zůstala při větru 2.8 m/s ještě Barbora Procházková.
Výsledky z Tábora
V německé Bochumi se představila čtveřice českých sprinterů. Nejvyššího umístění dosáhl Petr Svoboda, jenž ve finále stodesítky podlehl v čase 13.53 pouze o setinu Jamajčanu Richardu Phillipsovi. K nominačnímu výkonu na ME z úvodu sezony se vrátil i Martin Mazáč, když ve finále skončil pátý za 13.72. V protivětru -1.7 m/s zaběhla Lucie Škrobáková 100 m překážek za 13.18, což stačilo na třetí místo. V rozběhu byla svěřenkyně Jany Jílkové o desetinu rychlejší. Kateřina Čechová trochu smolně nepostoupila do finále stovky s 11.71, když ji v boji o něj foukal, na rozdíl od druhého větrem podpořeného rozběhu, protivítr.
Výsledky z Bochumi
Na mítinku v Žukovském u Moskvy skákal Jaroslav Bába, ale nedařilo se mu, když zůstalo jen u 220 cm. Soutěž opanoval domácí Andrej Silnov, jenž se přenesl přes vyrovnaný výkon roku 233 cm. Stejnou výšku, jen napotřetí, překonal další Rus Šustov. Dařilo se i jejich krajance Darje Klišinové, jejíchž 703 cm v dálce je druhým nejdelším skokem sezony a národním juniorským rekordem. Výtečná soutěž viděla také dlouhé skoky Rusek Kolčanové (696) a Sokolovové (690 s větrem, jinak 672) a slušný návrat Leběděvové (664). Výkon roku jsme zaznamenali na osmistovce, kde domácí Marija Savinovová srazila nejrychlejší čas na 1:58.11. Saif Šahín, jenž sliboval původně návrat ke stýplu již při Odložilově memoriálu, tak učinil až dnes a nezačal zle. S časem 8:16.90 skončil druhý za etiopským rekordmanem Gary Robou (8:10.59).
Výsledky z Žukovského
Pro útok na štafetový limit vyrazil mužský tým do bulharského hlavního města Sofie. Cíl se nezdařil, kvartet Žilka, Vojtík, Veleba, Szetei sice zvítězil, ovšem v čase 39.95, který nedostačuje pro ME o 45 setin.
Výsledky ze Sofie