Dvakrát těsně pod stupni vítězů
Soutěž sedmibojařek vyvrcholila závěrečnou osmistovkou. Adéla Tkáčová do ní vstupovala jako průběžně čtvrtá s téměř stobodovou ztrátou na třetí Němku Piu Messingovou. Na trati bojovala, ale ani další osobní rekord 2:21.31 na posun nestačil, a tak Adéla skončila na nepopulární čtvrté příčce. Nicméně rozhodně nemusela smutnit. Sedmibojařské kariérní maximum z letošního MČR si vylepšila o 341 bodů a v národních historických tabulkách se díky součtu 5646 bodů posunula na třetí místo. Kateřina Salcmanová obsadila jedenácté místo za 5127 bodů. Suverénní vystoupení na šampionátu korunovala mistrovským titulem a letošním nejlepším světovým výkonem v kategorii do 18 let 6106 bodů Chorvatka Jana Košcaková. Stříbro si díky novému maďarskému národnímu rekordu 5794 bodů na krk pověsila Sarolta Krisztová. Bronz přeci jen uhájila Němka Pia Messingová za 5690 bodů.
Ještě blíže k umístění na stupních vítězů měla koulařka Martina Mazurová. Do finále vstupovala jako vítězka včerejší kvalifikace a spoludržitelka letošního nejlepšího evropského výkonu. V boji o cenné kovy zaznamenala pouze dva měřené pokusy, přičemž ten delší měřil 16.57 a díky němu se téměř po celou soutěž držela na bronzové pozici. O tu ji posledním možným pokusem připravila Britka Paige Stevensová, která si v ten pravý moment vylepšila osobní rekord na 16.69. Stříbro brala Němka Chantal Rimkeová za 16.86 a mistryní Evropy se stala další reprezentantka Velké Británie Cleo Agyepongová, když jasně dominovala letošním nejlepším evropským výkonem 17.39. Na naši reprezentantku zbylo čtvrté místo.
Matyáš Zach se v semifinále stodesítky překážek blýskl novým národním rekordem, když využil vyrovnaného souboje se soupeři a do cíle se předklonil na druhém místě v čase 13.48, čímž vlastní rekordní zápis z letošního Gigantu srazil o další tři setiny. Ve finále už se mu ovšem tak nedařilo. V průběhu trati měl hned několik kolizí s překážkami, a nakonec z toho bylo šesté místo za 13.72. Ze zlata se radoval Nizozemec David Pronk za 13.50 před Belgičanem Némem Rasem (13.56) a Němcem Nilsem Leifertem (13.60).
Na stovce překážek se ani jedné z našich reprezentantek nepodařilo postoupit do finále. Viktorie Jánská obsadila ve svém semifinále šesté místo v čase 13.79. Kláře Zbožínkové nevyšel start a náběh na první překážku. V průběhu trati pak mohutně stahovala, ale její úsilí stačilo na čtvrtou příčku za 13.87. Obě závodnice se tak v celkovém hodnocení seřadí na patnáctém a šestnáctém místě. K postupu do finále by si potřebovaly vylepšit osobní rekordy. Poslední postupující čas byl 13.54. Evropský titul brala v novém rekordu šampionátu 13.05 Britka Mia McInstoshová.
V kvalifikaci výškařů byl limit pro finále nastaven na 209 centimetrech. Na tuto hodnotu ovšem vůbec nedošlo. Nejúspěšnější závodníci skočili 206 a bohatě jim to k postupu do medailového klání stačilo. V něm nebude chybět ani Matyáš Čudlý, jenž se napodruhé úspěšně přenesl přes 202, a i to byl dostateční výkon pro účast v evropském finále. Otázkou je, zda do něj opravdu nastoupí. Po pádu mimo doskočiště byl silně otřesen a v doprovodu lékaře odjel do nemocnice na další vyšetření.
Jediná setina dělila od finálového postupu Ester Parohovou na stovce. V druhém semifinále právě o tolik podlehla v přímém souboji Němce Annice Justové, což znamenalo, že mezi elitní osmičku postoupila reprezentantka našich západních sousedů. Ester se bohužel nemůže radovat ani z osobního rekordu, jelikož čas 11.71 bude ve statistikách veden jako větrný. Z Jeruzaléma si odveze 10. místo. Tatiana Kaplanová se ve svém semifinále předklonila do cíle jako šestá za 12.08 a obsadí jedenadvacátou příčku. Němka Chelsea Kadiriová zaběhla už v semifinále časem 11.52 nový rekord mistrovství.
Z disciplín bez české účasti jistě stojí za zmínku vítězný výkon italského dálkaře Mattia Furlaniho, jenž dolétl až na 804 centimetrů, čímž překonal dosavadní rekord šampionátu o celých 44 centimetrů.