Dvoustovkaři ozdobili šampionát rekordy

neděle 21. února 2016
Také druhý den halového republikového mistrovství juniorů a dorostu přinesl tři národní rekordy. Dále byl překonán i jeden klubový národní rekord a dva rekordy šampionátu. Všechny tyto skvělé výkony padaly ve sprinterských disciplínách.

Vrcholem programu druhého dne republikového šampionátu byly dvoustovky. Již v rozběhu se podařilo Jiřímu Polákovi ze Sokola České Budějovice vylepšit juniorský národní rekord Pavla Masláka na 21.30. Ve finále pak ukrojil ještě dalších osm setin na 21.22. Pro stříbro si dosprintoval vítěz šedesátky David Kolář (21.57) a pro bronz David Richter (21.74). Stejný počin jako Polákovi se podařil mezi dorostenci kladenskému Matěji Krskovi, který prolétl dvousetmetrovou trať za 21.62 a vymazal tak z čela historických tabulek Lukáše Šťastného. Stříbrný byl Matěj Nádhera z Chebu (22.18) a bronz připadnul Janu Klímovi ze Slavie (22.49). Rekord mistrovství překonala ve finále dorostenek Anna Kerbachová z Jižního Města, u které se zastavila časomíra na 24.35. Druhá cílovala Agáta Kolingerová ze Slavie (25.15) a třetí doběhla Nicoleta Turnerová z USK (25.70). Strhující průběh mělo finále juniorek. O jedinou setinu se stala mistryní republiky Zdeňka Seidlová z Vysokého Mýta v čase 24.33. Následovaly ji sestry Dvořákovy, nejprve Barbora (24.34) a pak Kateřina (24.53).

Nový rekord mistrovství padnul ve finále závodu na 400 metrů dorostenek. Postarala se o něj Lucie Krupařová z Brna, když zaběhla tuto trať za 55.54. Kvalitní čas zaznamenala i stříbrná Lada Vondrová, která většinu závodu odtáhla a o vítězství přišla až v posledních metrech (55.67). Bronz putuje do Nového Města na Metují zásluhou Terezy Škodové (57.02). Ve stejné kategorii chlapců se z titulu radoval Daniel Vejražka z Klášterce v čase 49.44 před Ondřejem Holubem z Pardubic (49.60) a Romanem Jonákem z Kladna (50.44). O vítězce závodu juniorek rozhodovaly jen setiny. Ty nakonec hrály ve prospěch Terezy Jonášové z Plzně (56.25). Druhá doběhla čáslavská Jana Slavíková (56.32) a třetí její oddílová kolegyně Jana Novosadová (56.87). Juniorským mistrem republiky na 400 metrů se stal Jan Kisiala ze Slavie za 48.82 před budějovickým Štěpánem Bosákem (49.26) a Filipem Dvořákem z Hodonína (49.70).

První disciplínou finálového bloku byly osmistovky. Mistrem republiky mezi juniory se stal Štěpán Jirman z Hradce Králové, který proběhl cílem v čase 1:56.77. Druhý byl Lukáš Symerský z Vítkovic za 1:57.09 a třetí místo obsadil Vojtěch Mlynář z Ústí nad Orlicí (1:57.37). Juniorské finále ovládla Vendula Hluchá z Opavy. Ta zvítězila v čase 2:09.76 a druhou Annu Šimkovou ze Slavie za sebou nechala téměř o dvě vteřiny (2:11.66). Na bronzový stupínek vystoupala Petra Herzogová z Olympu Brno (2:12.23). Jen jediný borec se dostal ve finále dorostenců pod dvě minuty. Zdeněk Krejča si celý závod odtáhnul a doběhl si pro zlato v čase 1:59.91. Dramatický souboj o stříbro vyzněl lépe pro Kryštofa Duchana z Pacova (2:00.13), bronz „zbyl“ na Marka Štefku ze Zlína (2:00.36). Na stejné trati dorostenek naprosto jasně triumfovala Michaela Červínová z Lovosic, když proběhla cílem v čase 2:14.66. Stříbro vybojovala Jana Matějková ze Slavie (2:19.14) a bronz si odveze Adéla Jehličková z USK (2:20.18).

Poslední individuální běžeckou tratí byla patnáctistovka. Juniorským mistrem republiky se stal Lukáš Ožana z Havířova (4:03.69) před Vítem Palzerem z Opavy (4:03.86) a Davidem Kotkem z Českých Budějovic (4:05.89). Ve stejné disciplíně juniorek vyhrála Sára Janušková z Dukly v čase 4:48.59. Pro stříbro si doběhla Eliška Kalousová z Ústí nad Orlicí (4:49.95) a bronzová byla Kateřina Maternová z Nového Města nad Metují (4:50.39). Mezi dorostenci se radoval ze zlaté medaile Karel Kulíšek z Nového Města na Moravě (4:06.63) před Danielem Kotyzou z Brna (4:07.48) a René Sasynem z Třince (4:09.74). Nejlepší dorosteneckou mílařkou se stala Alice Prokešová z Brna za 4:42.26. O více než dvě vteřiny zpět doběhla stříbrná Eliška Surmová z Vítkovic (4:44.77). Třetí skončila Bára Stýblová z Berouna (4:44.81).

V tyčkařském sektoru se stal republikovým šampionem Dan Bárta z Jablonce, když se jako jediný přenesl přes 490 centimetrů. Stříbro si odveze Matěj Ščerba z Ústí nad Labem (475) a pro bronz si skočil Jan Dunovský z Pardubic (475).

Dvěma borcům se podařilo ve finále skoku do výšky juniorů překonat 201 centimetrů. Lepší zápis měl nakonec Ondřej Vodák z Břeclavi. Stříbrnou medaili bral Filip Navrátil z Brna (201) a na bronzový stupínek se postavil Josef Adámek (196). Mezi dorostenci triumfoval Jan Vojtek z Vítkovic za 195 centimetrů před Štěpánem Svobodou z Tábora (191) a Tadeášem Hacušem z Jablonce (198).

Jen těsně za dvanáctimetrovou hranicí zaostala vítězka trojskokanského finále juniorek Karolína Jirmanová z Dukly (11.96). O pouhé dva centimetry zpět byla stříbrná Ivana Reicheltová z Brna (11.94). Bronz si na krk pověsila Petra Harasimová z Opavy (11.87). Dorosteneckému trojskoku vládnul Adam Pekárek ze Slavie za 13.85. Pro stříbro si doskákal Vilém Stráský z Brna (13.63) a bronz získal Šimon Hána ze Zlína (13.59). Hned prvním pokusem rozhodla o svém vítězství mezi dorostenkami Adéla Záhorová, když doskákala na rovných 12 metrů. Druhá byla Tereza Hromadníková ze Zlína (11.33) a třetí Tereza Parásková z Kotlářky (11.28).

Koulařské finále juniorů ovládl Josef Egrt z Turnova výkonem 16.25 před Milanem Hoškem z Jablonce (14.97) a Janem Uhrinem ze Šumperka (14.92). V juniorském závodě koulařek triumfovala Lada Cermanová z Jablonce, když poslala své náčiní do vzdálenosti. 13.33. Stříbro si na krk pověsila Veronika Bártová z Vítkovic za výkon 12.65 a bronz připadnul Kristýně Zbraňkové z Olomouce (12.47). Mezi dorostenkami kralovala Denisa Přečková z Vítkovic za 14.38 před Leonou Vargovou z Břeclavi (13.12) a Barborou Tichou z Chrudimi (12.96). Jakub Heža se stal mistrem republiky ve vrhu koulí v kategorii dorostenců, když vyhrál kvalitním výkonem 17.91. Druhý byl Adam Horák z Břeclavi (16.92) a třetí příčku obsadil Pavel Bílský z Vítkovic (15.91).

Celý program uzavřely tradičně štafety na 4x200 metrů. Národní rekord padnul v kategorii dorostenců a společně se zlatými medailemi patří štafetě Pardubic za výkon 1:31.79. Těsně za původním rekordem zaostala i stříbrná štafeta Kladna (1:31.99). Třetí byl kvartet Kolína (1:32.21). Nový český klubový rekord a rekord šampionátu zaběhly juniorky Olympu Brno časem 1:40.51. Další dvě medailové pozice obsadily štafety Slavie v časech 1:42.23 a Škody Plzeň 1:43.60. Mezi dorostenkami se radovaly sprinterky Slavie Praha (1:43.41) před Sokolem Plzeň-Petřín (1:44.92) a USK Praha (1:45.22). Juniorům kralovala štafeta Českých Budějovic za 1:28.85, druhá byla Slavie (1:29.30) a třetí místo obsadila Univerzita Brno (1:29.61).