Eaton podruhé rekordmanem, Helcelet 11.
Desetibojař Ashton Eaton podruhé v kariéře vylepšil světový rekord, vlastní maximum z Eugene posunul o šest bodů na 9045. Pochopitelně také 27letý Američan zdolal rekord šampionátu 8902 b, který složil před 14 lety v Edmontonu Tomáš Dvořák. V závodě si pomohl mimo jiné nejlepší vícebojařkou čtvrtkou histori 45.00 či nejrychlejší stovkou při MS 10.23. Po oba dny Eaton předváděl povětšinou skvostné výkony: dálka 7.88, koule 14.52, výška 2.01, překážky 13.69, disk 43.34, tyč 5.20, oštěp 63.63, 1500 m 4:17.52. Kanaďan Warner od úvod držel stříbrnou pozici, a to se nezměnilo až do závěru, když uspěl díky národnímu rekordu 8695 bodů. Bronzová pozice patří Němci Freimuthovi, jehož 8561 je novým osobním rekordem, naopak totéž nepomohlo k cennému kovu Rusovi Škureněvovi (8538), ba ani Alžířanu Bourradovi africký rekord 8461, ten skončil až pátý.
Adam Sebastian Helcelet si splnil hlavní cíl postupem na mistrovství světa, přesto nakonec bojoval o osobní rekord i elitní desítku. To první mu nevyšlo o 18 bodů, to druhé ještě o méně, 11 b. V posledních dvou disciplínách vylepšil své výkony z Hexhamu, v oštěpu na 63.07 a v patnáctistovce na 4:37.65. Před patnáctistovkou se dostal na nejlepší pozici v závodě, devátou, nakonec ji však neudržel a klesl o dvě příčky. "Postupem času budu hodně spokojený, protože po tom, co jsem přípravu vlastně vůbec neabsolvoval, vůbec jsem neběhal, neskákal, byl jsem nevyzávoděný, je to vlastně super výsledek," hodotil svěřenec Josefa Karase. "Já jsem celé africké soustředění v dubnu, které je v přípravě nejdůležitější, neudělal ani kolečko klusu, chodil jsem měsíc jenom plavat, na kolo a do posilovny. Myslel jsem, že se zblázním, já nemohl spát, všichni běhali, měli motivaci dostat se na mistrovství světa a udělat nějaký výkon. Já měl motivaci se uzdravit. Ale trenér mi v Africe věřil a říkal "buď v klidu, jsem si jistý, že to zvládneš". A já tomu opravdu nevěřil, proto jsem hodně rád, jak to dopadlo a hlavně, že jsem zdravý," shrnul Helcelet.
Stejně jako v Moskvě nebo ještě dříve v Berlíně získal Usain Bolt v Pekingu tři zlaté medaile. K jedenáctému titulu z MS celkově hvězdnému pomohla spolupráce s kolegy Carterem, Powellem a Ashmeadem ve štafetě 4x100 m, kde jasně dominovali ve výkonu roku 37.36 (stejný čas jako v Moskvě, který je pátý v historii). Stříbro vybojovali senzačně domácí za čas 38.01, když spolufavorité z USA byli diskvalifikování a Britové ani nedokončili. Bronz vydřeli Kanaďané (38.13) o dvě setiny před Němci.
Také zlato mezi ženami putuje na Jamajku, sestava Campbell-Brownová, Morrisonová, Thompsonová, Fraser-Pryceová v rekordu šampionátu a druhém nejrychlejším čase všech dob 41.07 jednoznačně pobila rivalky z USA, byť jejich výkon 41.68 snese přísná měřítka. V sobouji národních rekordů byli lepší sprinterky Trinidadu a Tobaga (42.03) než Britky (42.10).
Dva individuální tituly z Moskvy obhájil britský vytrvalec Mo Farah, když po desítce ovládl dnes i poloviční trať v čase 13:50.38. Po tentokrát relativně pomalém průběhu opět soupeři nestačili na jeho závěr, nejlépe mu sekundovali stříbrný Keňan Ndiku a bronzový Etiopan Gebrhiwet, jeho mladší krajan Kejelcha skončil pod stupni vítězů čtvrtý.
Hned tři výškařky se ve finále dostaly přes 201 centimetrů. O cenných kovech rozhodovaly nakonec pokusy. Vítězná Ruska Maria Kučinová se přes tuto hranici přenesla hned napoprvé a navíc měla do té doby absolutně čistý zápis. Stříbrná Chorvatka Vlasičová měla jediné zaváhání na 197 centimetrech. Třetí v pořadí byla další Ruska Čičerovová.
V disku skončila jedna unikátní série, Estonec Kanter bral medaile od MS v Helsinkách, v Pekingu mu však k bronzu, který získal Polák Urbanek za výkon 65.18, chybělo 36 centimetrů. Naši severní sousedé měli dvojnásobnou radost, národní rekord 66.90 Belgičana Milanova totiž dokázal překonat Piotr Malachowski hodem přesně o půl metrů delším (67.40).
Na půlce se po rychlých semifinále v boji o medaile tentokrát taktizovalo. Vítězně z této bitvy vyšla Běloruska Marina Arzamasovová, která proběhla cílem za 1:58.03. Následovaly ji Kanaďanka Bishopová a Keňanka Sumová, obě se vešly do 15 setin za šampionkou.