Eatonovi pověsili tretry na hřebík
Eaton zdůvodnil své rozhodnutí tím, že v atletice dosáhl již všeho, čeho mohl dosáhnout a nemá tak motivaci nadále závodit. „V zásadě už není víc, čeho bych mohl v tomto sportu dosáhnout. Snažil jsem se, abych objevil a posunul hranici svých limitů. Jestli se to skutečně povedlo? Nejsem si jist a ani nikdo jiný si jist být nemůže. Celý svůj život jsem zasvětil desetiboji. Víc už v něm dokázat nemohu. Byla to nejlepší část mého života. Končím,“ nechal se slyšet.
Jeho kariérní bilance je opravdu jedinečná. Dokázal dvakrát zvítězit na olympijských hrách, je dvojnásobným mistrem světa pod otevřeným nebem a trojnásobným světovým šampionem v halovém sedmiboji. Drží světové rekordy jak v desetiboji, tak v sedmiboji.
Fenomenální Američan získal první velkou medaili na mistrovství světa v korejském Tegu v roce 2011, tehdy si pověsil na krk stříbro. V následujícím roce odstartoval svou dominanci. Již v hale vylepšil při svém triumfu na HMS v Istanbulu historické světové maximum v sedmiboji, když posbíral 6645 bodů. V průběhu letní sezóny pak překonal světový rekord Romana Šebrleho. Jeho hodnotu posunul na 9039 bodů a stal se tak druhým desetibojařem historie, který překonal bájnou hranici devíti tisíc bodů. Famózní sezónu zakončil ziskem olympijského zlata na hrách v Londýně.
V suverénních výkonech pokračoval i v následujících letech. V roce 2013 se poprvé v kariéře radoval z titulu mistra světa v desetiboji poté, co opanoval desetibojařské klání na MS v Moskvě. V Sopotech pak obhájil světové halové zlato v sedmiboji. Obhajobou mistrovského titulu skončilo i jeho vystoupení na mistrovství světa v Pekingu. Navíc dokázal vylepšit svůj vlastní světový rekord na 9045 bodů.
Loňskou sezónu zahájil již třetím ziskem zlaté medaile z HMS v sedmiboji, kterou vybojoval na domácí půdě v Portlandu. V srpnu se pak v Riu de Janeiru stal podruhé v kariéře olympijským vítězem v desetiboji. Při svém vystoupení v Brazílii navíc ziskem 8893 bodů vyrovnal olympijský rekord Romana Šebrleho.
Na ukončení Eatonovi kariéry reagoval i sám Roman Šebrle. „Je to pro mě nečekaná informace. Byl velkým soupeřem, dokonce tím největším, který mě dokázal připravit o světový rekord. Jeho nástupci to budou mít hodně těžké. Moc mě potěšilo, že mezi těmi, kteří ho inspirovali a přivedli k desetiboji, jsem byl i já. Věřím, že i on je a bude inspirací pro mladé závodníky, kteří se rozhodnou věnovat desetiboji,“ uvedl na svém facebooku.
Ukončení Eatonovi kariéry nečekala ani další desetibojarská legenda Tomáš Dvořák. "Určitě mě Ashtonovo rozhodnutí překvapilo. Spíš jsem čekal, že si dá odpočinkovou sezónu, jako tomu bylo v roce 2014, kdy zkoušel čtvrtku překážek. Věřím, že měl ještě nějaké rezervy a nepředvedl své maximum. Určitě to pro něj ani pro Brianne nebylo snadné rozhodnutí, ale chápu ho. Přeji mu hodně štěstí do budoucna. Bude těžké hledat jeho nástupce. Nyní budou boje o desetibojařské vavříny otevřenější. Už se nebude soupeřit pouze o stříbrnou a bronzovou medaili. Jedním z možných kandidátů na novou desetibojařskou jedničku je pro mě Francouz Kevin Mayer, který na to rozhodně má potenciál, ale musí mu vydržet zdraví," řekl současný šéftrenér české atletické reprezentace.
Stejně jako Eaton, se rozhodla pro ukončení kariéry i jeho manželka Brianne Theisen-Eatonová. Kanadská vícebojařka má v osmadvaceti letech na svém kontě také řadu mezinárodních úspěchů. První velký cenný kov získala na světovém šampionátu v Moskvě 2013, kde vystoupala na stříbrný stupínek. V sezóně 2014 vybojovala stejnou medaili na HMS v Sopotech a v létě opanovala v Glasgowě Hry Commonwealthu. V době stříbrné pokračovala i na MS v Pekingu 2015. Prvního velkého zlata se dočkala v loňské sezóně na HMS v Portlandu, kde triumfovala v novém kanadském pětibojařském národním rekordu v 4881 bodů. Z olympijských her v Riu si odvezla bronz. Je též držitelkou národního rekordu v sedmiboji, když v sezóně 2015 v rakouském Götzisu posbírala 6808 bodů.