Eidrnová: Do Pekingu jako náhradnice? Spíš ne.

Aktuality
středa 23. listopadu 2011
Na HMS odjížděla Drahomíra Eidrnová s vyhlídkou, že by mohla běžet alespoň v rozběhu štafety. Nevyšlo to. Podobnou situaci už nechce zažít, i kdyby šlo o olympiádu.

Eidrnová kombinuje sportovní přípravu se zkráceným úvazkem plavčice v kolínském bazénu a studiem pražské FTVS. V atletice ji podporuje Hvězda Pardubice, kam nedávno přestoupila z Čáslavi, kde ji připravovala Jarmila Kratochvílová.

Místo náhradnice pro štafetu na HMS si vybojovala na poslední chvíli na republikovém šampionátu, když svým halovým osobním rekordem 54.64 a později i v přímém souboji předčila původní adeptku Lenku Masnou. Do Valencie pak odjížděla natěšená s vírou, že bude poslední den víkendového šampionátu závodit. Nakonec nechybělo mnoho a její přání došlo naplnění. „Věřila jsem do soboty,“ říká. Jenže pak se nejprve Denisa Ščerbová těsně nedostala do finále dálky a posléze Zuzana Hejnová taktéž o kousek vypadla v semifinále individuální čtvrtky. A když ještě byly druhý den zrušeny dopolední rozběhy, byl osud Eidrnové zpečetěn. Snažení svých kolegyň pak sledovala už pouze z tribuny.


Pruhovaný půvab v podání štafety (zleva Eidrnová, Ščerbová, Bartoničková, Bergrová, Hejnová); foto: M. Blažková



Přiznám se, že jsem byla docela zklamaná. Ale holky běžely pěkně a musím uznat, že se mnou by byl čas štafety patrně o něco horší. Závod jsem s nimi hodně prožívala, a když doběhly, byla jsem vyčerpaná, jako kdybych běžela také,“ líčí čtyřiadvacetiletá atletka. Smutek z neuskutečněného snu v ní zůstává dál, zároveň však v sobě objevila novou motivaci, která se vztahuje třeba už k blížící se olympiádě v Číně. 

„Cítím teď nový náboj a obrovskou chuť poprat se o další šanci. Za sebe však říkám, že jako náhradnice bych do Pekingu už jet nechtěla. Byla bych pak totiž ještě mnohem více zklamaná, kdybych nestartovala“, říká. Ale protože ji olympiáda (asi jako každého sportovce) láká, bude se svým trenérem Vilémem Grumlem muset zapracovat na dalším zlepšení osobního rekordu 53,97, který zaběhla vloni při „stříbrném“ závodu na MČR v Třinci. V případě výrazného posunu by si mohla vybojovat místo řádné členky kvarteta, nikoliv pouze náhradnice.

I tak by však neměla olympiádu jistou, neboť do Pekingu bude pozváno pouze 16 nejleších štafet podle tabulek. Čas z HMS 3:34.53 Češkám téměř jistě stačit nebude, a tak bude třeba zapracovat na jeho vylepšení. Jenže závodů, které jsou pro tuto příležitost vypsané, není mnoho a připočteme-li ještě individuální zájmy atletek, z nichž pouze Bartoničková s Eidrnovou jsou čistokrevnými čtvrtkařkami, jeví se jako jediná možnost Evropský pohár, kde se vše pochopitelně nemusí sejít. Nicméně jiná cesta na olympiádu než přes štafetu pro zmíněné sprinterky  těžko povede (individuální limit je 52.00). 

      

Adam Pražák

Fotogalerie