"Etiopští" Turkové ovládli EP na 10 kilometrů

neděle 13. dubna 2008
Elvan Abeylegesseová a Selim Bayrak vyhráli na domácí půdě v Istanbulu Evropský pohár na 10 000 m.

Stříbrná medailistka Elvan Abeylegesseová z Ósaky vyhrála včera pohár již potřetí v řadě. Atletka narozená v Etiopii měla největší soupeřku v další naturalizované běžkyni, Keňance Lornah Kiplagatové. Nynější Holanďanka však na Turkyni nestačila v posledních kolech. Vítězka protnula cíl za 31:36.33, lépe zatím v rozbíhající se sezóně nikdo neběžel. Předloni však běžela Abeylegessová národní rekord lepší o plnou minutu a čtvrt (30:21.67).
Kiplagatová dnes zaostala o více jak půl minuty a nezdařilo se jí splnit limit A pro OH (31:45). Pro třetí příčku si doběhla její sestřenice Hilda Kibetová, rovněž v nizozemském dresu, s časem již přes 32 minut. Soutěž družstev vyhrály Bělorusky.

Také mužská soutěž patřila Etiopanovi v tureckém týmu. Selim Bayrak, dříve Girma Legese, rověž dominoval v čase sezóny - 27:47.75. Jediný, kdo mu jakžtakž sekundoval byl stříbrný Španěl Carles Castillejo, i on však zaostal o 20 sekund. Dva Rusové svedli těsný souboj o bronz, Oleg Kulkov byl přesně o vteřinu úspěšnější Sergeje Jemeljanova. Vítězný Beyrak jim však nadělil již minutu. Oba Rusové se však mohli radovat z týmového triumfu.