Eugene s řadou ozdob, čeští atleti nejlépe 4.

neděle 28. května 2017
Na severozápadě USA vyvrcholil diamantový mítink „Prefontaine Classic“. Přinesl řadu výkonů roku v čele s trojskokem Taylora a dvoustovkou Bowieové, ba i další pozoruhodnosti. Pro české atlety bylo stropem čtvrté místo, v pátek Barbory Špotákové, ale i v sobotu, kdy na ně dosáhla Zuzana Hejnová na 400 m př. a Jakub Holuša na míli, pátý pak byl čtvrtkař Pavel Maslák.

Zuzana Hejnová má za sebou premiéru na 400 m překážek v letošní sezóně a také po návratu k trenérce z mládí Daně Jandové. V závodě jí příliš nevyšel rytmus na poslední překážce před cílovou rovinkou, ale nakonec se o tři setiny dokázala dostat před domácí Muhammadovou a vybojovat tím čtvrté místo. Čas 54.50 Hejnové pohodlně zajišťuje i limit pro MS v Londýně. "Běželo se mi dobře, jsem spokojená. Jen v roce 2013 jsem začala sezónu o desetinu rychleji, takže jsem za dnešní čas opravdu ráda. Je na čem stavět. Věřím, že bude jen lépe. A těším se na další tréninky s Danou Jandovou," vzkázala Hejnová. Dlouho vedla závod v první dráze běžící Američanka Shamier Littleová, závěru ale jasně dominovala její krajanka Ashley Spencerová a triumfovala v osobním rekordu 53.38, Littleová zůstala zpět o 6 setin (53.46). Třetí byla další čtvrtkařka z USA Molineová (54.09).

Na čtvrtce čekala výtečná konkurence Pavla Masláka. Svěřenec Dalibora Kupky si v ní z druhé dráhy doběhl pro solidní páté místo, především však vylepšeným letošňákem 45.42 splnil normu pro svět. "Klasicky jako vždy tu fouká "nečtvrtkarský" vítr. Prvních 150 m silně proti, snažil jsem se je proto jít volněji, abych měl síly do finiše, což se mi myslím docela povedlo,a druhou polovinu tratě už jsem měl dobrou. Celkové tady nikdo neběžel rychle, tak jsem rád za limit do Londýna a 5. místo mezi kvalitní konkurencí," uvedl Maslák. Závod ovládl jeden z favoritů LaShawn Merritt v čase 44.79, druhý byl Baboloki Thebe z Botswany (45.04), o jedinou setinku před dalším Američanem Norwoodem (45.05).

Při „mezinárodní míli“, která předcházela zlatému hřebu mítinku „Bowermanově míli“, byl vidět Jakub Holuša. V závodě se držel takticky v balíku, před cílovou rovinkou se dokázal probít na třetí místo, které nakonec neudržel před Henrikem Ingebrigtsenem. Čas svěřence Jiřího Sequenta: 3:53.97. "Za poslední tři roky se mi běželo nejlíp, je to vždy težké se srovnat s časovým posunem. Škoda, že mi došly síly 50 m před cílem, bylo to na pódium. Ukazuje se ale, že jsem na správně cestě, těším se na další starty," nechal se slyšet Holuša, kterého od vítěze dělily dvě vteřiny, byl jím Brazilec Do Rosario Andre (3:51.99), jenž utekl i druhém Britu O’Hareovi (3:53.34). Ingebrigtsenův mladší bratr Jakob v závodě přepsal historii, jako první 16letý zaběhl míli pod 4 minuty (3:58.07). "Hlavní" míle pak byla v režii Keňanů, přičemž z odskočivší trojice vykrystalizoval překvapivý vítěz Ronald Kwemoi ve výkonu roku 3:49.04, o čtyři setiny zpět zůstal Elijah Motonei Manangoi, třetí pak Timothy Cheruiyot další půlvteřinu (3:49.64).

18metrový trojskok a další ozdoby

Tak to byla paráda! Dvojice trojskokanů z USA se přetahovala o prvenství na hranici 18 metrů. Když Will Claye dorovnal Christiana Taylora výkonem 17.82 (navíc s povolenou podporou větru), zdravě se naštval druhý jmenovaný a o 11 cm překonal 18 metrů! Jen třikrát skočil v historii někdo dál, jednou sám Taylor (18.21) a dvakrát světový rekordman Edwards (18.29 a 18.16). A o chvíli později se dostal Claye na 18.05, žel s nedovolenou podporou větru. S odstupem skončil třetí Číňan Dong (17.25).

Potřetí v historii běžely tři ženy v jednom závodě pod 22 vteřin, vítězný čas Torrie Bowieové 21.77 se navíc vejde do třetí desítky dlouhodobých tabulek. Druhé místo obsadila Shaunae Miller-Uibová za 21.91. Až třetí skončila jamajská šampionka Elaine Thompsonová (21.98), čtvrtá byla za ní s velkým odstupem Nizozemka Schippersová (22.30).

O parník se posunula značka „WL“ ve výšce, a to zásluhou Marije Lasitskeneové, Ruska závodící pod neutrální vlajkou ji totiž zvedla ze 194 na 203 cm! Druhá skončila Polka Kamila Ličwinková, třetí mladá Američanka Vashti Cunninghamová, obě skočily 195.

Nejlepší výkon roku předvedl na stodesítce Omar McLeod, Jamajčan se na jedinou setinu přiblížil 13 vteřinám. Druhý sprintoval jeho krajan Ronald Levy (13.10), třetí byl nejrychlejší z Američanů Devon Allen (13.11) před světovým rekordmanem Ariesem Merrittem (13.13).

Koulaři mají nabito. Nebyl to tentokrát americký lídr světových tabulek Kovacs – ten skončil „až“ třetí s 21.44 – zazářil ale jeho krajan Ryan Crouser, který poslal náčiní do vzdálenosti 22.43. Mezi ně se vklínil Novozélanďan Tom Walsh s 21.71.

Svižná osmistovka byla v režii medailového tria z Ria. Jako první se v cíli objevila Jihoafričanka Caster Semenyaová v čase 1:57.78, ale že ji Keňanka Margaret Nyairera Wambuaová trápila do posledních metrů, dokazuje ztráta pouhé desetiny (1:57.88). Třetí byla s více než vteřinovým odstupem Niyonsabaová z Burundi (1:59.10).

Obehraná písnička zazněla při pětce. Když je na startu Mo Farah, soupeři, ať dělají, co dělají, dívají se mu v cíli na záda. Bylo tomu tak i tentokrát, i když ještě do závěrečné rovinky byli v kontaktu s Britem ve dvojici. Farahův finiš byl ale nejrychlejší, přičemž jeho čas se těsně nevešel pod 13 minut, přesto je 13:00.70 nejrychlejší pětka roku. Druhý byl Yomif Kejelcha z Etiopie, třetí Keňan Geoffrey Kamworor, oba méně než vteřinu za vítězem.

Běžela se také kvalitní patnáctistovka na úrovni 4 minut, byť se pod tuto metu nakonec vešla jen vítězka Faith Kipyegonová, po čase 3:59.67 zůstala Keňanka jen půlvteřinku od svého výkonu roku. S méně než sekundovou ztrátou finišovaly její krajanka Hellen Obiriová (4:00.46), která na cílové čáře udolala o setinu Britku Muirovou.

Stovka překážek byla až na Bělorusku Talajovou představením domácích sprinterek. Z nich se v Eugene nejlépe prezentovala Jasmin Stowersová, která rovinku s bariérami přeběhla za 12.59. Druhá byla Queen Harrisonová (12.64), na třetí místo se před dlouho vedoucí Manningovou vmáčkla Harper-Nelsonová (obě 12.66).

Soutěž tyčkařů ovládl americký sympaťák Sam Kendricks, který jako jediný zdolal laťku ve výšce 586 cm – a navíc napoprvé. Velký favorit Renaud Lavillenie na této úrovni při první možnosti neuspěl a když ani na další postupné, zůstalo mu v zápise 581, stejně jako Poláku Piotru Liskovi, jehož ale horší zápis odsunul na třetí místo.

Sprintům na stovce uškodil přílišný vítr v zádech. Mezi ženami se prosadila Američanka Moraluke Akinosunová za 10.94, pod 11 vteřin se vešly i Murielle Ahouréová z Pobřeží Slonoviny (10.96) a také Michelle-Lee Ahyeová (10.97). Mužům kraloval překvapivě Američan Ronnie Baker v čase 9.86, metu deseti vteřin zdolali ještě pět dalších sprinterů, druhý byl Číňan Su (9.92), třetí Brit Ujah (9.95).

Michal Procházka, foto: J. Kucharčík