Evropané ovládli Kontinentální pohár
Evropané zakončili Kontinentální pohár se součtem 429 bodů, výběr Amerik, s nímž atleti a atletiky starého kontinentu sváděli po oba dny vyrovnanou bitvu, nastřádal 419.5. Těsnější zápas o bronzovou pozici vyzněl šťastněji pro zástupce „černého světadílu“, kteří porazili spojené asijsko-pacifické družstvo v poměru 292:286.5. Při zápolení nešlo ve všech disciplínách jen o body, k vidění bylo hned šest rekordů poháru, z nichž tyčkař Hooker překonal i výkon roku a výškařka Vlašičová jej vyrovnala.
Stadion zvaný Poljudská krása viděl mj. domácí výškařky Vlašičová
Ačkoli to byli Evropané a Američané, kdo soutěži vládl, měřítkem letošní sezony se o nejlepší výkon postaral Australan. Mistr světa Steve Hooker zdolal napotřetí 595 centimetrů a vylepšil nejen rekord šampionátu, ale i dosavadní letošní maximum svého francouzského rivala Renauda Lavillenie. Ani mistr Evropy si však v Chorvatsku nepočínal zle, všechny své postupné výšky, včetně 590 cm překonal napoprvé, leč o 5 cm výš už třikrát narazil.
Parádní představení předvedla domácímu publiku Blanka Vlačičová. Chorvatská výškařka dokázala na závěr sezony, v níž se jí dařilo výsledkově, ale už ne tolik výkonnostně, vyrovnat světové maximum Američanky Howard-Loweové 205. Tím vylepšila i nejlepší výkon při Světovém poháru (SP), nyní zvaného Kontinentální (KP).
David Lekuta Rudisha, čerstvý dvojnásobný světový rekordman na 800 metrů, potvrdil nabyté sebevědomí i v závodě bez pomoci vodičů. Keňský mladík se sám ujal tempa a nešetřil se, když čtvrtkou probíhal v čase pod 51 vteřin. Do cíle se pak dostal v rekordu poháru 1:43.37, o jeden a půl vteřiny před nejbližším soupeřem, mistrem Evropy z Polska Lewandowským.
Výbornými výkony, přes absenci pacemakerů, se prezentovali i stýplaři. Evropská šampionka Julija Zarudněvová se nezalekla africké konkurence, a poté co si závod odtáhla, dokázala ve finiši odolat keňské vítězce Diamantové ligy a držitelce letošního výkonu roku Milcah Chemosové. Ruska k tomu přidala i nejlepší čas na této trati při KP, resp. SP.
Ještě dramatičtější zápletku přichystali muži, kteří se hned tři vešli do pouhých třech desetin. Osm bodů a navrch rekord poháru 8:09.67 získal Keňan Richard Mateelong. O dvě desetiny za ním si pro etiopský rekord doběhl Roba Gari, nejméně důvodů ke spokojenosti z čelní trojice patrně měl mistr Evropy Mekhissi-Benabbad.
Andreas Thorkildsen nenechal nikoho na pochybách, kdo letos vládne oštěpařům. Ze sektoru letos odešel Nor pouze dvakrát poražen (nepočítáme-li kvalifikaci ME), a to v obou případech pouze jediným ze soupeřů, Němcem De Zordem a Finem Pitkämäkim. Ve Splitu si Thorkildsen připsal už dvanácté vítězství sezony a v desátém závodě přehodil 87 metrů. 89.26 je navíc nejdále v historii této akce.
Double na vytrvaleckých tratí vybojoval pro americký tým reprezentant USA Bernard Lagat. Po triumfu na pětce nenašel přemožitele ani na hladkých třech kilometrech. Není bez zajímavosti, že prvenství Evropy mohlo být výraznější, neboť se včera příliš neprosadili její šampioni, snad s výjimkou výše uvedených atletů. A to nejen v bězích, ale třeba i v technikách, ze sektoru tak odešli poražení britský trojskokan Idowu, německá kladivářka Heidlerová, polský diskař Malachowski, lotyšská dálkařka Radevičová nebo běloruská koulařka Ostapčuková. Na druhou stranu je v čele leckde zastoupili na čele jiní Evropané – v trojskoku Rumun Oprea, v kladivu Ruska Lysenková nebo v disku Němec Harting.
A překvapivý, dvojnásobný triumf se podařil evropským sprinterkám na dvoustovce, kde jednoznačně zvítězila Ruska Alexandra Fedorivová za 22.86 před Ukrajinkou Bryzginovou. Mužům na stejné trati naopak podle očekávání vládl Wallace Spearmon z USA za solidních 19.95, a jednoznačně si se svými soupeři poradil na stodesítce jeho krajan David Oliver (13.11). Vyrovnanou bitvu na překážkové stovce pro sebe získala Sally Pearsonová (12.65), již jsme dříve znávali pod příjmením McLellanová. Australanka předčila o setinu, resp. tři americké zástupkyně, Jonesovou (USA) a Feilicienovou (Kan.).
Výsledky ze Splitu jsou zde.