Evropskému krosu vládnou Britové, z Čechů byl nejlepší Kocourek

neděle 11. prosince 2011
Maximem čtyřčlenné české výpravy na ME v krosu ve slovinském Velenje bylo 18. místo Milana Kocourka v kategorii mužů, který si tak oproti loňsku polepšil o 42 pozic.

Mistrem Evropy v přespolním běhu se nestal Ukrajinec Sergej Lebeď, jak bývalo v posledních letech takřka pravidlem. Sedminásobný šampion se ve Velenje nepotkal s ideálním rozpoložení a po marném boji se sebou samým předčasně odstoupil. Na kontinentálním krosovém trůnu ho nahradil  Atelaw Yeshetela Bekele. Rodilý Etiopan, který od svých 16 let žije v Belgii, se držel v popředí od začátku závodu a přestože nikdy svým konkurentům neodskočil více než na rozdíl několika vteřin, své vedení udržel až do konce. Vyhrál s pětivteřinovým náskokem před Španělem Ayadem Lamdassem, což je pro změnu do španělského dresu oblečený rodák z Maroka. Boj o stříbro a potažmo i bronz, které pro sebe nakonec ujařmil Portugalec José Rocha, však byl velmi vyrovnaný, pět běžců se vešlo do pěti vteřin.

V malém časovém rozmezí dobíhali i další závodníci, mezi nimi i Milan Kocourek, který na 18. místě ztratil na vítěze ztratil půl minuty a na top ten osm vteřin. I tak to je pro 24letého svěřence Jiřího Sequenta zopakování nejlepšího výsledku v kariéře na ME v přespolním běhu, před pěti lety byl ještě mezi juniory taktéž osmnáctý. Oproti loňské zkušenosti mezi seniory si však mnohonásobný český šampion polepšil o 42 míst.

V hlavní ženské kategorii, kde jsme zastoupení neměli, si nejlépe vedla Irka Fiounnala Britonová, která vyhrála s náskokem sedmi vteřin před Portugalkou Dulce Félixovou. Pro bronz si doběhla v závěsu Britka Gemma Steelová, jež tak nejvíce přispěla k týmovému zlatu vyslankyň Spojeného království a definitivně stvrdila jejich dominanci. Vždyť ze šesti možných zlatých v ženských kategoriích získaly Britky pět. A protože se řádně činili i jejich mužské protějšky, stali se Ostrované s 12 medailemi v kombinaci 6-5-1 jasnými vládci medailového žebříčku národů. Ostatní na současné suverény přespolních běhů hledí  z uctivé vzdálenosti, a to včetně Francouzů a Rusů, kteří se čtyřmi medailemi obsadili druhé, resp. třetí místo.

Češi se do žebříčku nevepsali, jejich maximem zůstala zmíněná 18. příčka Kocourka. Dobrého výsledku dosáhla i Lucie Sekanová v kategorii do 23 let, kde skončila 24. se ztrátou něco přes půl minuty na desátou příčku, kterou obsadila před rokem. Mezi stejně starými muži figuruje Jakub Bajza na 78. místě, junior Petr Kaminski doběhl ve své kategorii 107.