Evropskými atlety roku jsou Duplantis a Mahuchikh

Soňa Maléterová
sobota 26. října 2024
V rámci slavnostního galavečera v makedonské metropoli Skopje byli vyhlášeni v rámci ankety Golden Tracks nejlepší evropští atleti a atletky uplynulé sezóny. V hlavní kategorii kralovali tyčkař Armand Duplantis a výškařka Yaroslava Mahuchikh.

Armand Duplantis se raduje z vítězství v této anketě podruhé. Ovšem zatímco v roce 2022 se musel podělit o primát s norským běžeckým fenoménem Jakobem Ingebrigtsenem, letos bral ocenění pouze on. Loňský vítěz Ingebrigtsen nechyběl ve finálové trojce ani letos. Tu pak doplňoval ještě řecký dálkař Miltiadis Tentoglou. Duplantis má za sebou jedinečnou sezónu. Na halovém mistrovství světa v Glasgow úspěšně obhájil zlato. V Římě získal už svůj třetí titul mistra Evropy v řadě a přemožitele nenašel ani na olympijských hrách v Paříži a podruhé tak pod pěti kruhy vystoupal na nejvyšší stupínek. V závěru sezóny pak přidal čtvrté vítězství v seriálu Diamantové ligy. V průběhu letní sezóny se mu hned třikrát podařilo vylepšit hodnotu vlastního světového rekordu. V Xiamenu skočil 624, při olympijském triumfu zaznamenal 625 a v Chorzówě stanovil hodnotu současného svěťáku na 626 centimetrů.

V kategorii žen si poprvé v kariéře odnesla cenu Golden Tracks výškařka Yaroslava Mahuchikh a stala se po kolegovi ze sektoru Bohdanovi Bondarenkovi teprve druhou atletkou z Ukrajiny, která na prvenství v této anketě dosáhla. Mahuchikh se v úvodu roku musela na halovém mistrovství světa v Glasgow spokojit se stříbrem, když podlehla Australance Nicole Olyslagers, ale pod otevřeným nebem už jen vyhrávala. Na mistrovství Evropy obhájila zlato z předešlého šampionátu v Mnichově a nejcennější kov vybojovala i v pařížském olympijském finále. Francouzská metropole je jí zdá se zaslíbená, jelikož krátce před olympiádou zde na mítinku Diamantové ligy o jeden centimetr vylepšila sedmatřicet let starý světový rekord Bulharky Stefky Kostadinovy na 210 centimetrů. Potřetí v kariéře také vyhrála Diamantovou ligu. Na letošních Golden Tracks za sebou nechala vítězku posledních dvou ročníků Nizozemku Femke Bol a britskou půlkařku Keely Hodgkinson.

V kategorii Rising Star určené pro mladé atlety měla jedno želízko v ohni také česká atletika, a to v osobě Tomase Järvinena. Juniorský mistr světa v desetiboji se dostal do finálové trojky, ale cenu si odnesl nizozemský běžec Niels Laros. Ten si ve finále olympijské patnáctistovky doběhl pro šesté místo v novém evropském juniorském rekordu 3:29.54. Pět let starý zápis Nora Jakoba Ingebrigtsena srazil o 62 setin. Na světě je momentálně druhý za Keňanem Ronaldem Kwemoiem. Laros se blýskl také juniorským historickým světovým maximem v běhu na 1000 metrů, když tuto trať proběhl v Hengelu za 2:14.37, což bylo o 44 setin rychleji, než to zvládl v roce 1999 další keňský reprezentant Benjamin Kipkurui. Třetím finalistou byl kyperský kladivářský juniorský světový šampion Iosif Kesidis.

Vycházející hvězdou mezi děvčaty je podruhé za sebou reprezentantka Srbska. Na loňské vítězství výškařky Angeliny Topič letos navázala oštěpařka Adriana Vilagoš. Té se sice nevydařily olympijské hry v Paříži, nicméně zbytek sezóny byl v jejím podání velmi povedený. Zvítězila na evropském vrhačském poháru v portugalské Leirii. Následně obhájila stříbro na mistrovství Evropy v Římě a druhá byla také ve finále Diamantové ligy v Bruselu. Vlastní národní rekord vylepšila až na 65.64 s čímž figuruje na druhém místě letošních evropských tabulek. V této kategorii byly dalšími finalistkami chorvatská vícebojařka Jana Koščak a britská půlkařka Phoebe Gill.