EYOF: Za odpoledne kompletní sbírka
Na stodesítce překážek Matyáš Zach potvrdil roli favorita. Z rozběhů postoupil nejrychlejším časem (13.86), ve finále se mu soupeři díky osobním rekordům soupeři přiblížili, ale svěřenec trenérů Fialy a Války také dokázal přes zaškobrtnutí na úvodních překážkách zrychlit a prvenství v čase 13.60 uhájil. „Už jsem si na to asi zvykl, nějaké chybičky vůbec nebudu řešit,“ mávl nad komplikacemi rukou v rozhovoru pro olympijskytym.cz. „Mám tu medaili a jsem šťastný,“ radoval se Matyáš, který si tak spravil chuť po dorosteneckém ME v Jeruzalémě, kde rovněž jako jeden z adeptů medaile skončil šestý. V Bystrici Matyáše na stupně vítězů doprovodili Chorvat Kišak (13.74) a Španěl Moreno (13.77).
Karolína Jarošová a Španělka Sahm Greta Guerrerová byly jedinými ve startovním poli běhu na 2000 m překážek s časy pod sedm minut. A pozici adeptek dvou nejcennějších kovů potvrdily. Karolína svůj výkon dotáhla ke zlepšení osobního maxima o pár desetin na 6:47.62, její jediná přemožitelka byla v cíli o čtyři vteřiny dříve, v o něco výraznějším zlepšení na 6:43.52. Pro českou reprezentantku je medaile cenná nejen po potížích v přípravě s kotníkem. „A posledních 14 dní pro mě bylo hodně těžkých. Po ME jsem totiž měla horečky a netrénovala jsem,“ popisovala své patálie po Jeruzalémě, kde byla ve stýplu osmá.
Soutěž kladivářek měla dramatické vyvrcholení, na němž se podílela i Zuzana Štejfová. Dlouho figurovala na šestém místě a když už se jí povedlo zlepšení, tak jen o pár cm. Poslední pokus jí ale vyšel náramně, přelétl 60 a o půlmetr i její dosavadní osobní rekord a 61.53 ji katapultovalo na druhou příčku. Vzápětí se ale vzepjala Švédka Patricia Kamgaová a poslala 3kg náčiní na v soutěži neviděných 65.92, předstihla tak i do té doby vedoucí Francouzku Rougetetovou (61.95). „Vzhledem k vývoji závodu jsem ráda spíš za ten osobák, první hody byly technicky strašné,“ přiznala nakonec bronzová Štejfová, které se naštěstí podařilo uklidnit a – dle svých slov – „zvládnout pěkný hod“.
V tyčkařském sektoru Apolenu Švábíkovou zastavila až úroveň nového osobního rekordu 370 cm. Se zapsanými 360 napoprvé a dvěma chybami v předešlém průběhu obsadila mladší sestra účastnice MS sedmé místo (druhá nejlepší z pětice na 360). Bronzová medaile visela na úrovni 380.
Čtvrtkař Ondřej Loupal patřil mezi ty s ambicemi na cenný kov, když byl v rozběhu třetí s časem 48.93. Ve finále ale zaběhl téměř o vteřinu pomaleji 49.88 a takový odstup jej i dělil na šestém místě od medaile.
Na osmistovce Eliška Koletová podle papírových předpokladů měla bojovat o jednu z medailí, ale na soupeřky v pomalu rozběhnutém finále (čtvrtka za 69 s) ve finiši nestačila. V čase 2:16.51 porazila jedinou soupeřku (jedna nenastoupila) a na šestém místě zůstala od medaile přesně čtyři vteřiny.
Terezie Táborská dostala pro dopolední semifinále dvoustovky osmou dráhu, ale síly si rozvrhla dobře. V závěru se probila na třetí postupové místo do bojů o medaile, čas 24.89 ovlivnil protivítr o síle 2 m/s. Ve večerním finále, opět proti větru (0.8 m/s) už se zlepšit nedokázala a s časem 24.99 obsadila sedmé místo.
Jonáš Fleisig bojoval na 200 m o druhé přímé postupové místo do finále. To se mu nakonec nepodařilo, ale časem 22.49 jako poslední do medailového boje proklouzl. Bronzová z dálky Viktorie Jánská neměla v rozběhu stovky překážek žádný velký problém a svůj závod s přehledem vyhrála v čase 13.93. V kvalifikaci koulařek se zaskvěla také Karolína Machová, když si o 34 cm vylepšila osobní rekord a do finále prošla třetím nejlepším výkonem ze 17 startujících.
Adéla Hanáková v sedmiboji přenocovala na sedmém místě, na němž zahájila den překážkami na dohled osobáku v čase 14.68. Ve výšce, ač lehce shazovala 171 (OR 174), spolu s nejlepší čtveřicí zdolala 168. V kouli zapsala v poslední sérii 12.15 a nejslabší disciplínou dne byla závěrečná dvoustovka (27.92).