Famózní oštěpařské představení v Dauhá
Opravdovým vrcholem první zastávky Diamantové ligy byl závod oštěpařů. K naší radosti do něj výrazně zasáhl také obhájce trofeje Jakub Vadlejch, který dokázal ve čtvrté sérii poslat svůj oštěp na skvělých 87.91, což pro něj znamená druhý nejlepší kariérní výkon, když zaostal o jen o jedenáct centimetrů za svým osobákem. Přesto mu to stačilo „pouze“ na třetí místo. „Dnes byly výborné podmínky. Vítr foukal zprava do zad, čehož dokonale využil právě Röhler. Myslel jsem možná i trochu na víc, ale v úvodu sezóny je takový výkon skvělý, takže jsem spokojený,“ řekl. Oštěpařské klání bylo totiž v režii německých reprezentantů. Jedinečný hod předvedl Thomas Röhler, který triumfoval v druhém nejlepším výkonu oštěpařské historie 93.90 a zařadil se hned za Jana Železného. Tímto pokusem též vylepšil historické maximum Diamantové ligy i německý národní rekord. Druhým místem a novým osobním maximem 89.68 ho podpořil jeho reprezentační parťák Johannes Vetter.
Jako první se z českých zástupců představil čtvrtkař Pavel Maslák. Ve vnější dráze rozběhl závod odvážně a nakonec mu to stačilo na sedmé místo v čase 45.59 a zaostal tak pouhých devět setin za A-limitem pro mistrovství světa. „Chtěl jsem začít rychleji, což se podařilo. Forma na rychlý finiš přijde později, ale dokázal jsem zabojovat i v posledních metrech. Na první stovce foukal silný protivítr. Cílem bylo běžet na úrovni 45.5. Myslím, že to je slušný začátek,“ zhodnotil. Roli vedoucího muže letošních světových tabulek potvrdil Steven Gardiner z Baham, jenž zvítězil za 44.60. Druhý finišoval zkušený Američan LaShawn Merrit (44.78) a pro třetí místo si doběhl jeho reprezentační kolega Tony McQuay (44.92).
Se svým prvním letošním startem může být spokojen mílař Jakub Holuša. V průběhu závodu se držel v druhé polovině startovního pole. Na diamantové body sice nedosáhl, jelikož doběhl jako jediný Evropan na devátém místě, ale časomíra mu ukázala 3:36.16. „Bylo to ještě takové surové. Na začátku každého kola foukal nepříjemný protivítr. Škoda, že mi utekli Afričané, ale jsem spokojený s posledním kolem, kde jsem předběhl tři soupeře, mezi kterými byl i Souleiman z Džibutska. Bojoval jsem, a když si uvědomím, že jsem běžel téměř po roce rychlý závod, tak jsem spokojený. Sezóna bude ještě dlouhá,“ uvedl. Keňský souboj o prvenství vyzněl nejlépe pro Elijaha Manangoie, který vyhrál v nejlepším letošním světovém čase 3:31.90 a v těsném finiši uhájil vedení před krajany Silasem Kiplagatem (3:32.23) a Bethwellem Birgenem (3:32.27).
Velmi očekávaný byl závod na 800 metrů žen, kde změřily síly suverénka loňské sezóny na této distanci Caster Semenyaová z Jihoafrické republiky a světová rekordmanka na 1500 metrů Etiopanka Genzebe Dibabaová. Úspěšnější byla první jmenovaná, když proběhla cílem v nejlepším letošním výkonu 1:56.61, což je zároveň i nový rekord mítinku. Papírové předpoklady potvrdila i druhá Keňanka Margaret Wambuiová (1:57.03). Pro třetí místo si doběhla další zástupkyně Keni Eunice Sumová (1:58.76). Diabaové v závěru došly síly a skončila při svém debutu na půlce pátá za 1:59.37.
Na své loňské strhující souboje na stýplu žen navázaly Ruth Jebetová z Bahrajnu a Hyvin Kiyengová z Keni. Po odstoupení vodiček se ujala tempa Jebetová, která na to doplatila v závěrečných metrech. Nejprve se před ni dostala právě Kiyengová, která své snažení dotáhla do vítězného konce v nejlepším letošním světovém čase a rekordu mítinku 9:00.12. Těsně před cílovou šachovnicí se před Bahrajnku dostala ještě překvapivě další Keňanka Beatrice Chepkoechová, pro kterou znamená čas 9:01.57 výrazné vylepšení osobního maxima. Jebetová se tak musela spokojit se třetím místem a výkonem 9:01.99.
Diváci v Kataru byli též svědky letošního nejrychlejšího závodu na 3000 metrů. Má ho na svědomí Ronald Kwemoi, který uběhl trojku za 7:28.73. Druhý byl v novém osobním rekordu 7:31.57 Američan Paul Chelimo. Třetí místo putuje do Etiopie zásluhou Yomifa Kejelchi (7:32.27).
Svůj letošní nejlepší světový výkon vylepšil úspěšným skokem na 236 centimetrech vítěz výškařského závodu Mutaz Essa Barshim z Kataru. Druhý Brit Robert Grabarz se přenesl přes 231 centimetrů. Třetí Donald Thomas z Baham (229) se již přes 230 nedostal.
Naprosto suverénní představení ukázala nad krátkými překážkami Američanka Kendra Harrisonová, když prolétla rovinku s bariérami za 12.59. Nejbližší soupeřku Němku Cindy Rolederovou (12.90) za sebou nechala o více než tři desetiny. Pod třináct vteřin stlačila svůj čas v nepříznivých větrných podmínkách ještě třetí Američanka Sharika Nelvisová (12.91).
Další atraktivní duel nabídla dvoustovka žen. Se silným protivětrem si nejlépe poradila Jamajčanka Elaine Thompsonová, která zvládla tuto vzdálenost za 22.19 a porazila tradiční soupeřku Dafne Schippersovou z Nizozemska (22.45). Šest bodů za třetí místo brala Marie-Josse Ta Louová (22.77).
Trochu překvapivým vítězem sprintu na 100 metrů se stal Jihoafričan Akani Simbine, jenž se jako jediný dokázal časem 9.99 dostat pod deset vteřin a vypálil rybník ostatním favoritům. Potvrdil tak vynikající formu z úvodu sezóny. Druhý dosprintoval Jamajčan Asafa Powell (10.08) a třetí byl domácí Femi Ogunode (10.13).
V tyči žen navázala na své výkony z minulého roku Řekyně Katerina Stefanídiová a brala plný počet diamantových bodů za 480 centimetrů. Zdatně jí sekundovala druhá Američanka Sandi Morrisová, která zvládla nejlépe 475 centimetrů. Třetí příčku brala Kubánka Yarisley Silvaová za 465.
V trojskokanském sektoru opět kraloval Američan Christian Taylor, jehož nejdelší pokus měřil 17.25. Tentokrát to neměl ovšem jednoduché. Na paty mu šlapal další zástupce ze Spojených států Omar Craddock (17.08). Třetí byl Kubánec s ázerbajdžánským pasem Alexis Copello (16.81).
Že nebyl jeho výkon z úvodu sezóny náhodný, dokázal na čtvrtce překážek Katařan Abderrahaman Samba, když v Dauhá s přehledem zvítězil za 48.44 a nechal za sebou celou ekipu hvězd této disciplíny v čele s olympijským vítězem Američanem Kerronem Clementem. Ten byl druhý za 49.40. Třetí skončil Jihoafričan L. J. Van Zyl (49.49).
Jedinou ženou, která se dostala za hranici devatenácti metrů v soutěži koulařek, byla Američanka Michelle Carterová. Ta poslala své náčiní do vzdálenosti 19.32. Druhá Anita Mártonová z Maďarska zaznamenala 18.99. O dalších devět centimetrů zpět zaostala třetí Běloruska Aliona Dubitska (18.90).