Famózní techniky v Lausanne

čtvrtek 9. července 2015
Diamantová liga se na čtvrteční večer přesunula do švýcarského Lausanne a k vidění byly úžasné výkony. Postaraly se o to zejména technické disciplíny. Na start se postavili také čtyři zástupci české atletické školy.

Jedním z vrcholů večerního programu byl oštěp mužů a byli u toho všichni tři elitní čeští oštěpaři ze skupiny Jana Železného. Hned v úvodu soutěže všechny šokoval olympijký vítěz z Londýna Keshorn Walcott, který poslal svůj oštěp do vzdálenosti 90.16, čímž vytvořil nový národní rekord Trinidadu a Tobaga. Po tomto životním pokusu již v soutěži dál nepokračoval. K naší radosti se na druhém místě umístil mistr světa z Moskvy Vítězslav Veselý, jehož nejdelší hod měřil 87.97 a bral tak další dva diamantové body, což znamená, že si pojistil průběžné vedení v DL. "Necítil jsem se špatně, jen mě mrzelo, že tu byl kratší rozběh, tak bylo vše trochu na náhodu. Přemýšlel jsem během závodu, jestli pošetřit bolavé tříslo nebo házet dál, protože příští týden je DL v Monaku, ale cítil jsem, že ta devadesátka Wallcota není daleko a že by to mohlo dnes vyjít za 90," zhodnotil své vystoupení. Na "bednu" ho doprovodil Tero Pitkämäki (87.44). Česká radost byla v oštěpu dvojnásobná. Na pátém místě skončil Jakub Vadlejch, který si vylepšil osobní maximum na 85.15. "Byl to super závod. Jsem rád, že jsem mohl být jeho součástí. Cítil jsem se dobře a užíval jsem si to. Bojoval jsem do poslední chvíle. Je vidět, že mám formu a mám obrovskou radost," nešetřil nadšením další ze svěřenců Jana Železného. Třetí s českých oštěpařů Petr Frydrych si vybral slabší den a hodem dlouhým 71.50 uzavíral výsledkovou listinu.

Svůj závod bohužel nedokončila Lenka Masná. V běhu na 800 metrů měla nepříjemnou kolizi se soupeřkou a ze závodu byla nucena odstoupit. "Bohužel pacemaker rozběhl závod o 1,5 s pomaleji, a tak jsme se docela dobře postrkaly a zezadu mě někdo kopl do achilovky a i přesto, že jsem se posouvala na 600 m dopředu, už jsem se od 700 m nemohla přes bolest odrazit. O nohu se mi postarali doktoři. Otok by měl v brzkých dnech zmizet, tak budu doufat, že mají doktoři pravdu," uvedla na svém facebookovém profilu svěřenkyně Jiřího Sequenta. Závod vyhrála Švýcarka Büchelová (2:01.68).

Další strhující disciplínou byl trojskok mužů. Zde byly k vidění skoky přes 18 metrů. Tentokrát se o ně postaral Christian Taylor, který předvedl v poslední sérii 18.06 (jeho druhý nejdelší skok měřil 18.02) a v dramatickém souboji se dostal před svého rivala z Kuby Pedra Pabla Picharda, který skočil též famózních 17.99. Taylor tímto výkonem překonal rekord DL. Třetí skončil úřadující americký mistr Omar Craddock (17.30).

Velice zajímavý souboj na výborné úrovni byl k vidění již v předprogramu. Postarali se o něj koulaři. Zde vyhrál v rekordu mítinku David Storl, když své náčiní poslal do vzdálenosti 22.20. Kvalitní vrh předvedl i druhý v pořadí Joe Kovacs (21.71). Nejlepší výkon sezóny si vylepšil "bronzový" Reese Hoffa (21.30).

Do své bývalé formy se vrací Anna Chicherovová, která jednoznačně ovládla soutěž výškařek nejlepším světovým výkonem roku 203 cm. Druhou Ruth Beitiaovou (194) za sebou nechala o celých devět centimetrů. Trochu překvapivé bylo třetí místo Švédky Kinseyové (194).

Na stovce mužů opět jasně dominoval Justin Gatlin, který zaostal časem 9.75 jen setinu za svým osobním rekordem. Gatlin byl nejrychlejší již na startu a svůj náskok už jen navyšoval. Ve vyrovnaném souboji o druhé místo se utkali Asafa Powell a Tyson Gay. Úspěšnější byl prvně jmenovaný. Oba borci zaznamenali čas 9.92.

Již podruhé za sebou našel svého přemožitele Renauld Lavillenie. Tomu se sice podařilo založit na 576, ale to byl z jeho strany jediný zdařený pokus a zůstal na třetím místě. Stejnou výšku, ale napoprvé překonal Raphael Holzdeppe a dostal se tak v konečném pořadí před Francouze. Vítězství pro sebe urval Pawel Wojciechowski, přičemž 584 pro něj znamená nejlepší výkon sezóny.

Jedna velká vítězná série skončila v disku žen. Sandra Perkovičová (67.07) podlehla Kubánce Perézové, která zvítězila hodem dlouhým 67.13. Třetí skončila její reprezentační kolegyně Caballerová (66.04).

Souboj zkušenosti s dravým mládím byl k vidění na pětce mužů a opět zvítězila zkušenost. V takticky vedeném závodě měl nakonec rychlejší finiš Mo Farah, který za sebou nechal mladičkého Kejelchu a nenechal nikoho na pochybách, že před vrcholem sezóny se opět dostává do výborné formy.

Nesmírně vyrovnaná je v letošní sezóně stovka překážek žen. To potvrdil i dnešní závod. Tentokrát se z prvního místa radovala Harper-Nelsonová v čase 12.55. V těsném závěsu za ní byla Stowersová (12.58) a Harrisonová (12.63). Američanky tuto trať jednoznačně opanovaly.

Své dilema, zda na MS v Pekingu starovat na dvoustovce nebo čtvrtce dnes rozhodně nevyřešila Alison Felixová. Tentokrát zvítězila na dvoustovce ve výborném čase 22.09, když v cíli odrazila nápor Schippersové (22.29), která dokázala, že je nejspíš jedinou evropskou sprinterkou, která může konkurovat americkým a karibským hvězdám. Třetí doběhla Ahouréová (22.36). Na stejné trati mužů vyhrál američan Hughes (20.13). Těsně za ním cílovali Jobodwana (20.21) a Young (20:27).

Napínavou podívanou sliboval také závod mužů na 800 metrů. Zde své síly poměřili David Rudisha, Nijel Amos a Mohammed Aman. V závěrečném finiši byl nejrychlejší Amos (1:43.28) před Rudishou (1:43.76). Naopak Aman skončil hluboko v poli poražených. Na ženské patnáctistovce utekla všem svým soupeřkám Sifan Hassanová a vyhrála v čase 4.03.36. Za ní doběhla Kipyegonová (4:03.38) a Simpsonová (4:03.54).

Domácí příznivci vkládali největší naděje do Kareima Husseina (49.44) na mužské čtvrtce překážek. Vítězem se však stal Beshawn Jackson, který zvádl jeden okruh s překážkami za 48.71. Druhý byl van Zyl (48.92) a třetí trochu překvapivě Rus Kudryavtsev (49.01). Na stejné trati žen vyhrála  Pettersenová (55.01) před Nelovou (55.78) a Wellsovou (56.25).

Na hladké čtvrtce se dostala poprvé v kariéře pod hranici 50 vteřin Shaunae Millerová z Baham. Ze všech soupeřek si nejlépe rozvrhla své síly a proběhla cílem v osobním rekordu 49.92. Již s větším odstupem za ní doběhla Richardsová-Rossová (51.12), která v těsném souboji porazila Williamsovou-Millsovou (51.15).

Ve steeplu žen si čtyři diamantové body za první místo odnesla Nyamburaová (9:16.99) před Ayalewovou (9:17.22) a Američankou Coburnovou (9:20.62). Mezi dálkařkami opět dolétla nejdále Bartoletová (686), druhá byla Proctorová (679) a třetí Netteyová (668). Celý program uzavřely již tradičně štafety žen na 4 x 100 m. Tento závod přinesl největší radost domácím fanouškům. Zvítězily totiž Švýcarky (43.73), před Polkami (44.00) a Švédkami (44.69).