Famózní Warholm a pátý Vadlejch

čtvrtek 13. června 2019
Seriál Diamantové ligy se přesunul do norské metropole. Jediným českým zástupcem byl oštěpař Jakub Vadlejch. Novým evropským rekordem zazářil na čtvrtce překážek domácí šampion Karsten Warholm. Padlo hned sedm nejlepších světových výkonů roku.

V soutěži oštěpařů byl českou nadějí Jakub Vadlejch. Stříbrný muž posledního světového šampionátu si z Norska odveze páté místo, když jeho oštěp dolétl nejdále v třetí sérii na 82.73. Svůj letošní debut pod otevřeným nebem ozdobil prvenstvím stále ještě úřadující mistr světa Johannes Vetter z Německa a stačil mu k tomu jediný pokus, který měřil 85.27. Od třetí série už v soutěži nepokračoval. Stabilní a dobrou formu potvrdil druhý Estonec Magnus Kirt (84.74). Třetí pozici si vyházel Chao-Tsun Cheng z Taiwanu za 84.30.

Očekávání domácích příznivců směřovala zejména k závodu na 400 metrů překážek mužů, kde startovala jejich hvězda Karsten Warholm a světový i evropský šampion naplnil jejich touhu vrchovatě, když nejenže zvítězil, ale dokonce dokázal časem 47.33 o pět setin vylepšit letitý evropský rekord legendárního Francouze Stéphana Diagany. Warholmův čas je také novým rekordem mítinku a na svého hlavního rivala a leadera světových tabulek Abderrahmana Sambu letos ztrácí už jen pět setin. V tuhém boji o druhé místo byl úspěšnější velezkušený Ir Thomas Barr (49.11), jenž se na cílové šachovnici vtlačil před tuhnoucího obhájce diamantové trofeje Kyrona McMastera z Britských panenských ostrovů (49.12).

Nový rekord mítinku a letošní nejlepší světový výkon nabídl závod na 3000 metrů překážek žen. Jeho vítězka však byla trošku překvapivá. Papírové předpoklady favorizovaly světovou rekordmanku Beatrice Chepkoechovou, ovšem v závěrečných metrech se před ni přehnala její keňská reprezentační kolegyně Norah Jerutová a radovala se nejen z prvního místa, ale také z nového osobního rekordu 9:03.71. Zklamaná Chepkoechová si doběhla aspoň pro sezónní maximum 9:04.30. Keňskou nadvládu potvrdila třetí Hyvin Kiyengová (9:07.56).

Ženská světová výška viděla letos první dvoumetrový skok pod otevřeným nebem a jeho autorkou nemohl být nikdo jiný než suverénka této disciplíny Maria Lasickeneová z Ruska. Ta si připsala své druhé vítězství v rámci letošního ročníku Diamantové ligy, když se úspěšně přenesla přes laťku o hodnotě 201 centimetrů. Druhá Erika Kinseyová ze Švédska si vyrovnala úspěšným skokem na 196 centimetrech sezónní maximum. Další čtyři výškařky překonaly 194. Nejlepší zápis z nich měla Bulharka Mirela Demirevová.

Na stovce jasně kraloval Američan Christian Coleman, který prokázal, že umí velmi rychlé starty a svůj náskok do cíle už jen zvyšoval. Na výsledkové tabuli pak svítil čas 9.85, čímž o setinu vylepšil svůj čas ze Šanghaje a osamostatnil se na čele letošních světových statistik. Žádný z jeho soupeřů se už pod deset vteřin nedostal. Nejblíže k tomu měl druhý Číňan Zhenye Xie (10.01). Třetí byl další sprinter ze Spojených států Mike Rodgers (10.04).

Mužská trojka patřila dle očekávání africkým běžcům. Své letošní prvenství v rámci Diamantové ligy vybojoval etiopský mladík Selemon Barega, jenž vylepšil časem 7:32.17 o téměř osmnáct vteřin letošní nejlepší světový výkon na této trati. Je to pro něj také nové kariérní maximum. Pro osobáky si doběhli také druhý Uganďan Joshua Cheptegei (7:33.26) a Keňan Nicholas Kimeli (7:34.85). Famózní finiš ukázal před domácím publikem v závěrečném okruhu Henrik Ingebrigtsen, který se probil až na čtvrté místo a odměnou mu byl nový norský národní rekord 7:36.85.

V Oslu se tradičně běhá také tzv. „Míle snů“. Zde se očekával souboj domácích bratrů Ingebrigtsenů s africkou přesilou. Nakonec všem vypálil rybník skvěle takticky běžící Polák Marcin Lewandowski a bral cenné vítězství v letošním nejlepším světovém čase a národním rekordu své země 3:52.34. Pouhé čtyři setiny za ním se do cíle předkláněl Keňan Vincent Kibet (3:52.38). Třetí byl Ayanleh Souleiman z Džibuti za 3:52.66.

Kolumbijka Caterine Ibargüenová i v této sezóně zdárně kombinuje dálku a trojskok. Tentokrát startovala ve své prioritní disciplíně, kterou je trojskok a připsala si další diamantový primát. Nejdále doskákala v páté sérii na 14.79, což je hodnota nového nejlepšího světového výkonu roku a nechala za sebou Američanku Keturah Orjiovou (14.53) i Jamajčanku Shanieku Rickettsovou (14.41), která byla až doposud na čele letošních světových statistik.

Nevídanou stabilitu svých výkonů opět prokázal v tyčkařském sektoru Američan Sam Kendricks. Jako jediný se přenesl přes laťku ve výšce 591 centimetrů, čímž si vyrovnal své sezónní maximum a získal pro sebe další plný bodový zisk. Další tři tyčkaři překonali 581 centimetrů. Nejlepší zápis zajistil druhé místo Piotru Lisekovi z Polska. Nejspokojenější mohl být třetí Cole Walsh ze Spojených států, jelikož si posunul své kariérní maximum. Velký počet oprav odsunul na čtvrté místo mladého Švéda Armanda Duplantise.

Čtvrtka překážek žen patřila americkým závodnicím, které obsadily hned první čtyři příčky. Vynikající závěr vynesl prvenství Sydney McLaughlinové, která zvítězila v čase 54.16 a uštědřila první letošní porážku dosavadní suverénce této disciplíny Dalilah Muhammadové (54.35). Třetí byla Shamier Littleová za 54.92.

V soutěži koulařek se v rámci Diamantové ligy vrátila na vítěznou vlnu Číňanka Gong Lijiao, když zaznamenala velmi kvalitní a vyrovnanou sérii a brala plný počet diamantových bodů za výkon 19.51. Vrátila tak Američance Chase Ealeyové porážku z Šanghaje. Ta se tentokrát musela spokojit s druhým místem za 19.20. Třetí příčku obsadila Švédka Fanny Roosová (18.75).

Na stovce překážek dlouhodobě dominují americké závodnice a jinak tomu nebylo ani v norské metropoli, kde rovinku s ploty zvládla nejrychleji Christina Clemonsová za 12.69. O pět setin zpět se předkláněla do cíle její reprezentační kolegyně Sharika Nelvisová (12.74). Jako třetí dosprintovala mistryně Evropy Elvíra Hermanová z Běloruska (12.84).

Sprint na 200 metrů opanovala Nizozemka Dafne Schippersová, která už jako první vyběhla zatáčku a pak svým soupeřkám jen utíkala. Časomíra v cíli jí ukázala 22.56. Pod třiadvacet vteřin stlačila svůj čas ještě druhá Kanaďanka Crystal Emmanuelová (22.89). Totéž už se nepodařilo Jenně Prandiniové ze Spojených států amerických (23.10).