Fantastická Tretra se zapsala do historie
Kapitola světové rekordy
Fascinujících 110 m překážek zaběhl Kubánec Dayron Robles. Za regulérního větru + 0.9 m/s překonal výkonem 12.87 o setinu čas Liu Xianga z roku 2006. "Je to skvělý čas. Neočekával jsem to. Wow! Děkuji Ostravo! Jsem velmý šťastný a spokojený. Jenom abych dokázal porazit Xianga v Pekingu," halekal nový rekordman.
Dayron Robles po rekordu, foto: graf.cz
Po celou dobu běhu jsem věřila, že světový rekord dokážu překonat, protože jsme měli s trenérem přesně naplánované tempo a já ho plnila," sdělila čerstvá světová rekordmanka Etiopanka Dire Tuneová. Uběhla 18 517 metrů, staré maximum držela Keňanka Tegla Loroupová (18.340 km). Vítr byl místy silnější, ale naštěstí ne po celou dobu. Ostravští diváci byli skvělí a hodně mi pomohli. Dodali mi sílu běžet tak rychle a nakonec jsem ještě dokázala zrychlit," mohla poděkovat Tuneová.
Diŕe Tuneová taktéž po rekordu, foto: graf.cz
Kapitola výkony roku
Kromě zmíněných "WR" je třeba mezi "WL" připočítat dvoustovku Bolta a výšku Vlašićové.
Blanka Vlašićová neměla ve výškařském sektoru konkurenci a po překonání vlastního dosavadního výkonu o centimetr si skokem 205 upevnila o centimetr vedení v čele tabulek. "V závodě jsem se cítila výborně. Povrch na stadioně je velmi dobrý na skok do výšky, takže jsem ráda, že jsem skákala tak vysoko," sdělila Chorvatka, která už takřka rok neprohrála závod. "Nevím, kdy skočím světový rekord. Myslím, že už je někde na cestě," vzkázala směrem k výkonu 210 cm, o který se dnes znovu neúspěšně pokoušela.
Světový rekordman na stovce Usain Bolt při prvním letošním startu zaběhl poprvé pod 20 vteřin. Časem 19.83 vylepšil vlastní rekord mítinku o 45 setin, za svým osobním maximem zaostal o 7 setin. "Určitě jsem s dosaženým časem spokojený," mínil Jamajčan. "Nemyslím, že by byl před závody, na mě vyvíjený nějaký tlak jako na hvězdu mítinku. Vždy se soustředím v první řadě na svůj výkon. Stále nevím, jakou trať poběžím v Pekingu, upřednostnil bych ale 200 m."
Kapitola rekordy mítinku
Organizátoři si přáli překonání alespoň šesti rekordů mítinku a to se jim podařilo vrchovatě a ještě přidat čtyři. Výše zmíněné WR a WL jsou přirozeně i rekordy mítinku. Šestice nových MR je následující: kladivo v obou kategoriích (Kozmus a Morenová), tyčka mužů (Lukjaněnko), oštěp žen (Obergföllová), třístovka mužů (Wariner), desítka žen (T. Dibabaová).
Již včera načali účet kladiváři. Hned v první sérii poslala Kubánka Yipsi Morenová (druhá z MS o 2 cm za Betty Haidlerovou) své náčiní na 76.16 m, čímž o půldruhého metru překonala svůj rok starý rekord mítinku. Ani mezi muži neodolalo dosavadní maximum. Postaral se o to vicemistr světa z Ósaky Primož Kozmus, který se postupně zlepšoval, aby po jeho hodu v páté sérii mohl hlasatel Jacek Přibáň nadšeně vyhlásit: "80.27, nový rekord Zlaté tretry!". Loňský zápis světového šampiona Ivana Tichona zmizel do propadliště dějin, byť pouze o 8 cm. "Je to pro mě čest ho překonat, Ivan je moc dobrý vrhač," prohlásil Kozmus.
Spoludržitele rekordu Štěpán Janáček v sektoru (dnes 541) pouze přihlížel překonání 577 cm v podání Jevgenije Lukjaněnka. "Velmi jsem dnes chtěl skočit osobní rekord (587 cm). Byla to velmi dobrá soutěž, rekord mítinku chci věnovat divákům, kteří vytvořili výbornou atmosféru," děkoval ruský tyčkař. "Na olympiádu ještě nemyslím, musím se kvalifikovat na ruském šampionátu 17. července. Mým cílem je letos 6 metrů."
Bitvu o oštěpařský rekord Nikoly Brejchové pro sebe uzmula Christine Obergföllová - 67.72 m - navzdory lídrovi světových tabulek Barboře Špotákové v poli. "Stejně jako Barbora i já mám dobrou formu, ale v prvních závodech sezóny mi to nevycházelo tak, jak jsem chtěla," vysvětlovala Němka. "První tři pokusy jsem naházela mezi 64 a 65 a věděla jsem, že Báru dnes mohu porazit. Cítila jsem dnes velkou šanci. Klíčové bylo, že jsem se v prvé řadě soustředila sama na sebe a až potom na Barboru. S výkonem jsem velmi spokojena," mohla říct Obergföllová, zlepšila si totiž SB o 3.5 metru.
Příliš nesplnil očekávání čtvrtkař Jeremy Wariner na netradiční třístovce. Za nejlepším světovým výkonem Michaela Johnsona v čase 31.72 zaostal o 87 setin "Bylo to fajn. Je to těžký závod," řekl Američan lakonicky po doběhu. "Nyní chci být připraven na kvalifikaci amerických atletů. Běžel jsem ji spíše jako 400 m než 200 m. Jen jsem si přál běžet trochu rychleji. Naneštěstí byl ale ulitý start. Nebudu se pokoušet o kvalifikování na OH na 200 m."
Tiruneš Dibabaová měla při desítce na závěr programu obrovskou krizi, kdy ztratila kontakt s vedoucí skupinou, ale dokázala se vrátit do závodu. "V průběhu rozcvičení jsem cítila bolesti v břiše a naneštěstí to byl problém i v závodě. To vedlo ke ztrátě kontaktu s vedoucí skupinou," uvedla k tomu. Strhujícím závěrem ale získala vítězství na svoji stranu a časem 31:03.37 vytvořila nový rekord mítinku. "Klíčový moment závodu přišel čtyři kola před koncem, kdy jsem byl schopná opět držet tempo se soupeřkami. Jsem spokojena, protože jsem splnila kvalifikační limit pro olympiádu."
Kapitola české zářivé okamžiky
Zlatá tretra přinesla mnoho radosti i domácí atletice. Poprvé padl český rekord v hodinovce, kde mistryně republiky v půlmaratonu Ivana Sekyrová zaběhla 16 422 m, "Chtěla jsem zaběhnout alespoň 16000 metrů, a když to půjde, tak i více. Takže cíl jsem splnila," sdělila novopečená česká rekordmanka na netradiční tratti. "Vážnější krizi jsem neměla a v závěru mi tvrdla lýtka. Výborně plnila svoji úlohu vodička Olga Firsová. Byla to moje už třetí hodinovka v životě, vloni jsem zaběhla 16051 metrů, ale neuznali mi to, protože jsem toho dosáhla společně s muži," připomněla.
Zuzana Hejnová už pocit národní rekordmanky zná. Ještě nikdy však ona ani žádná jiná čtvrtkařka překážkářka neběžela pod 55. Až dnes na Zlaté tretře, kdy v souboji s Annou Jesienovou stlačila svůj čas na 54.96. "Vůbec jsem takový výkon nečekala," žasla atletka, která může současně oslavovat takřka jistotu nominace na OH. "Věřila jsem v áčkový limit (55.60), ale tohle?" divila se. "Zaběhnout pod 55 byl můj cíl pro celou sezónu," kroutila hlavou. Motivaci jí však zůstává. "Chci postoupit na OH do finále. A na to bude potřeba čas ještě stlačit," zůstává na zemi Hejnová. Míří teď k hranici 54? "To bych chtěla moc... Ale dnes trochu foukalo, mohlo by to být ještě lepší."
Do čela národních statistik se vyhoupl také Petr Svoboda, který se časem 13.48 zařadil po bok Jiřího Hudce, který stejnáý čas běžel před 21 lety v Římě. „O rekordu jsem věděl, ale jeho vyrovnání jsem vůbec nečekal, na startu se mi podlomila noha a musel jsem to zachraňovat, abych nespadl," nechal se slyšet. "V tréninku běhám dobré časy, jsem rád že jsem poprvé doběhl Tretru. Buď jsem si tu zlomil kotník, narval se nebo jsem se dokutálel do cíle jako loni," vzpomněl na incident, při němž vylétla "Roblesova" překážka do jeho dráhy. "Dayron se tady na to díval v televizi a hrozně se u toho smál. Snad to nebylo mně," usmíval se Svoboda. "Ale být dnes u jeho světového rekordu, to je zážitek na celý život. Všichni překážkáři se od něj mohou učit, jeho technika, frekvence," pěl chválu pátý v cíli. "Chtěl jsem dnes v prvé řadě splnit limit na olympiádu, což mi vyšlo a jsem velmi rád, že jsme ho splnili dva - i Standa Sajdok."
Ten si také nemohl dnešní závod vynachálit. "Dnes byly špičkové podmínky, ideální počasí, spousta lidí," pochvaloval si druhý limitář a sedmý v cíli Sajdok, jehož výkon 13.53 se zařadí vedle stejného času Aleše Höffra na třetí místo českých dlouhodobých tabulek. "Nasvědčovalo to, že budou skvělé výkony. V cíli jsem tleskal Roblesovi. Proti soupeřům jsem si připadal strašně pomalý. Nakonec mi vůbec nebylo líto, že jsem tak daleko za nimi," radoval se limitář, který si pochopitelně rovněž vytvořil nový osobní rekord.
Spolu s překážkáři si cestu do Pekingu otevřel také oštěpař Vítězslav Veselý, který ve druhé sérii poslal svůj oštěp na rovných 78 metrů, čímž na centimetr vyhověl B limitu ČOV/ČAS. "Jsem rád, že jsem to trefil aspoň na těch 78," usmíval se v mixzoně letos pětadvacetiletý oštěpař, který nakročil do nominace pro Peking. Se svým výkonem však příliš spokojen nebyl. "To bych si za rámeček nedal." Především totiž doufal, že po úvodním úspěchu pošle své náčiní za 80 metrů, nebo alespoň dále, než je jeho osobní rekord 79.45 m. Nicméně, nezdařilo se. Trefoval se "pouze" na úroveň 75 m. "Pořád ještě trochu všichni bojujeme s technikou. Po splnění limitu jsem se sice uklidnil, ale pořád se mi nedařilo strefit se do rozběhu. I při tom nejdelším hodu jsem si nadával, ale naštěstí to bylo přesně na ten limit," řekl.
"Bude-li to stačit? To nikdo neví. Například Míra Guzdek, který určitě bude také chtít na olympiádu, ještě nezačal závodit. A nelze podceňovat ani Petra Frydrycha," připomněl své soupeře Vítězslav Veselý.
Barbora Špotáková hodila dle svého obyčeje v první sérii skvělých 66.91 a dlouho vedla, ale nakonec musela skousnout porážku od své německé sokyně Christine Obergföllové, která v páté sérii hodila ještě o 81 cm více. "Věděla jsem, že je nebezpečná a že se chytí. Jenom jsem doufala, že to nepřijde tady," pronesla na její adresu Špotáková. "Mně trochu chyběla energie. Přeci jen jsem doma, mám tu řadu povinností, nemohu se soustředit jako někde v cizině. Navíc jsem asi byla ještě trochu unavená ze soustředění v Nymburce, před čímž mě varoval i trenér. Další věc, že jsem na něj dnes skoro přes diváky neviděla a nebyla moc příležitost s ním komunikovat. Ale první hod byl dobrý a některé další taky," těšilo ji. Další závod ji čeká už v pondělí při Memoriálu Josefa Odložila. „Je to na Dukle, tedy doma, přijde méně lidí, snad se mi lépe podaří se soustředit,“ věří česká rekordmanka.
Z výkonů českých závodníků vyzdvihněme ještě 192 cm výškařky Romany Dubnové, což je potvrzený B limit, dále osobní zlepšení vícebojařky a dálkařky Denisy Ščerbové na překážkách (13.32), další kvalitní čas Lucie Škrobákové (13.12), nejrychlejší domácí půlku sezony v podání Terezy Čapkové 2:03.21, na téže trati další rychlý čas Jakuba Holuši (1:46.43), výkon Vojtěcha Šulce na dvoustovce, který porazil i novopečeného českého rekordmana Jiřího Vojtíka.