Fantazie! Maslák mistrem světa, Kudlička bronzový

sobota 8. března 2014
Pavel Maslák vybojoval v běhu na 400 metrů titul v novém českém rekordu a druhém nejlepším čase evropské historie, Jan Kudlička získal pro české barvy další cenný kov - bronz. Blýskl se i Jakub Holuša, který v běhu na 1500 m skončil pátý.

Pavel Maslák vybojoval v běhu na 400 metrů zlatou medaili a časem 45.24 navíc opět vylepšil svůj vlastní - národní rekord o 42 setin. "Že můžu běžet rychle, napovídal už včerejší čas, dokonce jsem doufal, že bych mohl být ještě o něco rychlejší. Evropský rekord si tedy nechám na příště," prohlásil 23letý svěřenec Dalibora Kupky, který pokořil deklasoval stylem start - cíl. Na seběhu po polovině trati byl první a poté již soupeři až do cíle koukali na jeho záda. "První dvoustovku jsem napálil až moc, hodně jsem zatahoval, pak jsem měl ještě kontakt při seběhu, ale naštěstí to dopadlo dobře," řekl Maslák, který světovým titulem navázal na ty kontoinentální z haly i zpod otevřeného nebe. "Nemůžu říct, že bych to prožíval nějak více než předchozí tituly, vítězství je vítězství. I medaile, ač se mi docela líbí, jsem viděl hezčí. Tahle je ale nejcennější," uzavřel Maslák. Druhý doběhl Bahaman Brown v osobním rekordu 45.58 a třetí v čase 45.74 zelenáč v americké výpravě Clemons .

Maslákův triumf přišel bezprostředně poté, co si svou první velkou medaili v kariéře zajistil další český závodník, tyčkař Jan Kudlička. Za halový osobní rekord 580 centimetrů mu přidpadl bronz. "Konečně tam spadla medaile! Výkon je hodnotný jako u mistra světa, ale dopadlo to asi tak, jak mělo," prohlásil svěřenec Boleslava Patery, který se pak pokoušel ještě o 585 centimetrů, ale nový český rekord se mu nakonec překonat nepodařilo. 580 centimetrů stačilo i na zlatou a stříbrnou medaili. První Řek Filippídis ovšem tuto výšku překonal na první pokus, Němec Mohr na druhý, Kudlička na třetí pokus.

Jakub Holuša obsadil v běhu na 1500 m šestou příčku, na kterou se vytáhl v závěrečném okruhu ze zadních pozic. Následná diskvalifikace Novozélanďana Willise jej v pořadí posunula ještě o jedno místo výše. Od medaile ho po výkonu 3:39.23 dělila vteřina a dvě setiny. "Vím, že pokud chci medaili, musím být vepředu. V tom závodě mi to ale moc nechutnalo, byl jsem takový bez energie, držel jsem se, snažil se šetřit síly. V závěru síla byla, štve mě, že jsem nedokázal tu hlavu přesnést přes krizi a neudržel jsem se v balíku. Za poslední kolo jsem od ostatních moc nedostal. Na druhou starnu po tom roce a půl, kdy mi to nešlo, je takové umístění vynikající. Avizoval jsem přechod na 1500 m, není nic lepšího, než začít finále na HMS," prohlásil svěřenec Jiřího Sequenta. Vyhrál Souleiman z Džibuti (3:37.52) před Etiopanem Wotem a Maročanem Iguiderem.

Ve one woman show proměnila finále patnáctistovky naturalizovaná Švédka s etiopskými kořeny Aregawiová. Zpočátku sice běžela v balíku, záhy jí však přišlo tempo zřejmě příliš pomalé a velice snadno se od soupeřek oddělila. Běžela si nikým neohrožována pro zlato a v cíli byla za 4:00.61. Daleko za ní se velice urputně bojovalo o zbylé medaile. Vyválčily je nakonec Etiopanka Embayeová s Kanaďankou Sifuentesovou. Ta sice doběhla až jako čtvrtá, Maročanku Arafiovou, která byla před ní, však posléze diskvalifikovali kvůli vyšlápnutí z dráhy.

Na ukrajinsko ruský souboj, naštěstí tentokrát ryze mírovými prostředky, došlo v trojskoku. Velice těsnou bitvu nakonec rozhodl jediný centimetr, o který byla po výkonu 14.46 lepší Ruska Koněvová. Saladuchaová na ni sice vytrvale útočila, zanznamenala celkem tři skoky za 14.40, ale na to se nevyhrává. Třetí byla ve svém nejlepším letošním maximu 14.39 Jamajčanka Williamsová.

Američan Eaton svůj vlastní světový rekord v sedmiboji nevylepšil, byť se o to pokusil. V závěrečném kilometru však byl o více než vteřinu pomalejší, než by býval potřeboval, a tak za svým výkonem z předloňského Istanbulu zaostal o 13 b. Na vítězství to však stačilo více než pohodlně, nasbíral o 329 b více než Bělorus Kravčenko, který bral stříbro. Třetí skončil po výkonu 6259 b Belgičan Van der Plaetsen, svou medaili uhájil o 61 b před Holanďanem Sintnicolaasem.

Finále čtvrtky žen, o které včera nešťastně přišla Denisa Rosolová, jíž poslala v cílové rovince k zemi soupeřka, se stalo kořistí Američanky McCororyové, která běžela 51.12. Za osobní rekord 51.54 se první seniorské individuální medaile dočkala Jamajčanka Spencerová, má stříbrnou hodnotu. Třetí byla s 52.06 Millerová z Baham. Hrdinkou pro domácí fandy však byla Polka Swietyová, která se v závěru propracovala z chvostu na čtvrtou pozici, 16 setin od medaile.

Kvalitní soutěž viděli diváci ve výškařském sektoru. Cenné kovy se nakonec rozdělovaly na rovných dvou metrech. Tuto výšku na první pokus překonaly Ruska Maria Kučinová i domácí Kamila Licwinková a podělily se tak o první příčku. Bronz si ze Sopot odváží Španělka Beitiaová, která byla na dvou metrech také úspěšná, ale až na druhý pokus.

Překvapení se nekonalo. Suverénka světové koule Adamsová z Nového Zélandu rozšířila svoji sbírku cenných kovů, když zbytku pole nadělila sedm decimetrů a více. Jejích 20.67 je navíc výkonem roku. Stříbro si za 19.94 odveze Němka Schwanitzová, bronz připadl Číňance Gongové, jež vrhla 19.24.

Dálkařskou soutěž ovládl Brazilec Da Silva, který šestým pokusem dolétl až na hranici 8.28 metru. Jen pět centimetrů dělilo od zlata Číňana Li, třetí příčku obsadil skokem dlouhým 8.21 metru Švéd Tornéus.

Finále překážek žen ovládla Američanka Aliová v osobním rekordu 7.80, stříbro si odváží Australanka Pearsonová za 7.85 a bronz Britka Porterová, která byla o setinu pomalejší.

Finále hladké šedesátky ovládl Angličan Kilty v osobním rekordu 6.49, stříbro vybojoval Američan Bracy v čase 6.51 a třetí Katařan Ogunode (6.52).

Adam Pražák, foto: J. Kucharčík