Faschingbauer počtvrté mistrem

sobota 27. listopadu 2004
V pořadí 36. mistrovství České republiky posedmé v historii uspořádala TJ Olympia Bruntál, poprvé bylo mistrovství společné pro všechny věkové kategorie.

Na start celkem devíti závodů se postavilo 350 závodníků, nejpočetnější startovní pole se sešlo v kategorii žákyň, kde se představilo 54 závodnic. Ideálně postavená trať a slunečné počasí s teplotou těsně nad bodem mrazu přinesly pořádajícímu oddílu medailovou radost hned v dopoledním programu. V závodě dorostenek obsadila třetí pozici Lucie Křížová, čtvrtá skončila další domácí atletka Markéta Schubertová. Mistrovský titul si do Třince odváží Simona Vrzalová. Mezi dorostenci se prosadil opavský Jakub Holuša před Milanem Kocourkem z Brna.

V závodě juniorek na 4 kilometry kralovala plzeňská Lenka Ptáčková časem 14:32. Na západ Čech putuje i stříbrná medaile zásluhou Moniky Preibischové z Mariánských Lázní (14:56). Pro bronz si v čase 15:01 doběhla juniorská mistryně ČR v silničním běhu Květa Pecková. Zlatou medaili mezi juniory získal loni stříbrný Václav Janoušek. Závodník Spartaku Praha 4 vyhrál časem 19:04, Martin Mužík na druhé pozici byl o 7 vteřin pomalejší.

Muži závodili tradičně ve dvou kategoriích, takzvaní mílaři na trati 4 km, vytrvalci v nejdelším závodě na 10 km. Svůj první titul v přespolním běhu vybojoval v kategorii mílařů Michael Nejedlý. Věčně stříbrný nebo bronzový muž rozšířil v Bruntále svou medailovou sbírku z mistrovství ČR v krosu na osm cenných kovů. Zkušený stýplař si s čtyřkilometrovou tratí poradil v čase 12:08 a druhého v pořadí Františka Zouhara porazil o 2 vteřiny. Nejedlý v této sezoně získal druhou zlatou medaili z mistrovství ČR, v červnu v Plzni zvítězil na 3000 m překážek, rovněž před Zouharem.

Poprvé v kariéře na stupních vítězů mistrovství ČR v krosu stanuly všechny dnešní medailistky závodu žen. Šestikilometrovou trať nejrychleji zvládla favorizovaná Irena Petříková, která výkonem 21:29 porazila o 8 vteřin Lucii Müllerovou. Petříková startovala podruhé na šampionátu v seniorské kategorii, v loňském roce skončila dvanáctá. Bronzovou medaili si do pořadatelského města mistrovství republiky 2003 Nového Města nad Metují odváží Eva Burdychová (22:07).

Dramatický náboj přinesl tradičně závod mužů – vytrvalců, v němž se představila téměř kompletní domácí špička. Obhájce titulu David Gerych startující poprvé v barvách AK Kroměříž na prvním kilometru nezachytil nástup Pavla Faschingbauera a Jana Kreisingra a o medaili v průběhu závodu bojoval ve druhé skupince. V polovině trati se dotáhl na Kreisingra, ale na víc než na bronzovou medaili jeho úsilí nestačilo. Stříbrnou medaili vybojoval Kreisinger (loni 23. na ME v kategorii juniorů) v čase 32:06, suverénním vítězem se stal Pavel Faschingbauer za 31:48. Domažlický rodák nastoupil stejně jako Gerych premiérově v dresu Kroměříže, celkem si připsal čtvrtý titul mistra republiky v krosu.

Atletický klub Kroměříž zároveň s převahou vyhrál hodnocení družstev a 5. února odcestují jeho závodníci do italské Mantovy na Pohár mistrů evropských zemí v přespolním běhu, kde se do sestavy vrátí i úřadující mistr republiky v půlmaratonu, maratonu a silničním běhu Róbert Štefko. „Počítám, že do té doby žádný závod nepůjdu,“ odhadl Štefko.

Faschingbauer si v dnešním závodě skvěle poradil na trati i s obávanými blátivými úseky. „Paradoxně jsem soupeřům utíkal v tom měkčím terénu, i když jsem těžší a mám metr devadesát,“ divil se Faschingbauer, „když jsem poznal, že mám šanci jim utéct v průběhu trati, tak jsem nijak netaktizoval a nenechával nic na závěrečný finiš.“ Faschingbauer se od Kreisingera odpoutal na třetím kilometru, až do cíle pak běžel sólo závod. „Hlavně v předposledním a posledním okruhu jsem dával pozor, abych nějak špatně nešlápl a něco se nestalo,“ uvedl čerstvý mistr republiky, který s velkou pravděpodobností bude za dva týdny reprezentovat na ME v německém Heringsdorfu. „Pojedu tam udělat co nejlepší výsledek, chtěl bych skončit ve třetí desítce, někde okolo dvacátého pátého místa,“ věří jednatřicetiletý vytrvalec.

Mistrovství republiky v Bruntále bylo okořeněno právě souboji o nominaci na blížící se mistrovství Evropy v krosu, které se uskuteční 12. prosince. Konečná nominace ČR bude oznámena v pondělí 29. listopadu. Dnešní závody také napsaly poslední kapitolu letošního ročníku Českého běžeckého poháru. V kategoriích mužů a žen se pořadí významně nezměnilo, jistý vítěz 9. ročníku soutěže Róbert Štefko v Bruntále ani nestartoval, ocenění pro nejúspěšnějšího závodníka poháru převezme v úterý v Nasavrkách. Prvenství v soutěži žen i přes absenci na MČR v krosu uhájila Petra Kamínková, Irena Petříková se díky 15 bodům za dnešní vítězství a titul mistryně ČR posunula na čtvrtou pozici.

Výsledky MČR v krosu 2004:
MUŽI – vytrvalci (10 km)
1. Faschingbauer (AK Kroměříž) 31:48, 2. Kreisinger (Čtyři Dvory Č. Budějovice) 32:06, 3. Gerych (AK Kroměříž) 32:22, 4. Krutský (Slovan Liberec) 32:35, 5. Bláha (Sokol Č. Budějovice) 32:43, 6. Havlíček (Slavia Praha) 32:44, 7. Krupička (Ústí nad Orlicí) 32:54, 8. Šmíd (Hvězda Pardubice) 33:06
MUŽI – mílaři (4 km)
1. Nejedlý (TEPO Kladno) 12:08, 2. Zouhar (AC Praha 1890) 12:10, 3. Mikulenka (Slezan Frýdek-Místek) 12:20, 4. Miller (Atletika Mladá Boleslav) 12:26, 5. Pospíšil (TEPO Kladno) 12:26, 6. Málek (AC Čáslav) 12:35
ŽENY (6 km)
1. Petříková (ACP Olymp Brno) 21:29, 2. Müllerová (Slovan Liberec) 21:37, 3. Burdychová (Nové Město nad Metují) 22:07, 4. Vlčovská (AC Pardubice) 22:27, 5. Sekyrová (Sparta Praha) 22:29, 6. Mostecká (Olymp Praha) 22:36
JUNIOŘI (6 km)
1. Janoušek (Spartak Praha 4) 19:04, 2. M. Mužík (Baník Stříbro) 19:11, 3. Krunka (Nové Město nad Metují) 19:42
JUNIORKY (4 km)
1. Ptáčková (Škoda Plzeň) 14:32, 2. Preibischová (Slovan Mariánské Lázně) 14:56, 3. Pecková (Lovochemie Lovosice) 15:01
DOROSTENCI (4 km)
1. Holuša (Sokol Opava) 12:51, 2. Kocourek (ARC Brno) 12:52, 3. Jan Zíka (Baník Stříbro) 12:55
DOROSTENKY (3 km)
1. Vrzalová (TŽ Třinec) 11:12, 2. Zachariášová (ACP Olymp Brno) 11:18, 3. Křížová (Olympia Bruntál) 11:34