Favorité pro Peking - běhy a chůze
800 metrů
Mezi půlkaři je okruh favoritů tradičně široký. Vedoucím mužem světových tabulek je překvapivě Tuka z Bosny a Herzegoviny, který šokoval všechny půlkařské hvězdy, když zvítězil v závodě diamantové ligy v Monaku v čase 1:42.51. Otázkou je, zda si poradí s tříkolovou soutěží. Žhavým kandidátem na jednu z medailí je Botswaňan Amos, který si letos vedl ve světové konkurenci nejlépe. Patří mu také druhý nejlepší výkon roku (1:42.66). Otazník visí nad formou světového rekordmana a olympijského šampiona Rudishi z Keni, který se během sezóny potýkal se zdravotními problémy. Podobně je tom i obhájce titulu z Moskvy Etiopan Aman, který v posledních týdnech neoplýval příliš dobrou formou. Naopak stabilní výkonnost si drží Souleiman z Džibuti, který byl před dvěma lety bronzový a v letošním monackém závodě posunul hodnotu svého národního rekordu na 1:42.97. Na velké akce se umí skvěle připravit i Poláci Kszczot a Lewandowski.
Obhájkyně zlata na osmistovce Keňanka Sumová je hlavní kandidátkou na nejcennější kov i V Pekingu. Letos vládne světovým půlkařkám časem 1:56.99 a jako jediná se tak dostala pod hranici 1:57. Na záda jí dýchá Kubánka Almazaová (1:57.70). Čtvrtá z Moskvy a letošní americká šampionka Montaňová se dokázala po porodu obdivuhodně rychle vrátit do skvělé formy a bude také usilovat o podium. V letošní sezóně se daří také Švýcarce Büchelové, která v Paříži zaběhla národní rekord své země (1:57.95). Dvě žhavá želízka v ohni bude mít také Velká Británie a to díky Meadowsové a Sharpové. Ruskou půlkařskou školu bude zastupovat Bazdyrevová.
1500 metrů
Keňan Kiprop útočil v červencovém rychlém závodě v Monaku dokonce na světový rekord a časem 3:26.69 za ním zaostal o pouhých 69 setin, a proto může mít jen ty nejvyšší ambice. Již tradičním soupeřem mu bude jeho krajan Kiplagat, který si bude chtít vylepšit šesté místo z předešlého šampionátu. Velmi rychlé časy běhá také Alžířan Makhloufi (3:28.75). Jen těsně za ním je v letošním světovém pořadí další zkušený borec Maročan Iguider (3:28.79). Své kvality bude chtít prokázat i Souleiman z Džibuti, který si chce odvézt medaili z půlky i patnáctky. Stříbro bude obhajovat Američan Centrowitz. Nelze zapomenout také na ostříleného Novozélanďana Willise, který se letos již dostal také pod 3:30 (3:29.66).
Mezi mílařkami není debat o tom, kdo je hlavní favoritkou na zlato. Etiopanka Dibabaová je čerstvou světovou rekordmankou na trati 1500 metrů. Hodnotu historického světového maxima posunula v Monaku na 3:50.07. Světovou dvojkou této sezóny je podle dosažených časů i umístění na mítincích Nizozemka Hassanová, která v Monaku vylepšila národní rekord na 3:56.05. Silné bude duo Američanek Rowburyová (3:56.29) a stříbrná z Moskvy Simpsonová (3:57.30). Medailové ambice má i Britka Muirová (3:58.66). Svou finálovou učast s před dvou let bude chtít zopakovat určitě i Keňanka Kypiegonová.
5000 metrů
Vytrvalecký double má v plánu získat opět jeho obhájce Farah z Velké Británie. Přestože letos figuruje až na 21. místě světových tabulek, není pochyb o tom, že bude usilovat o nejvyšší pozice. Nejrychlejším můžem na pětce je momentálně etiopský mladíček Kejelcha (12:58.39), který ovšem prohrál přímý souboj právě se zkušeným Farahem. Silnou etiopskou školu budou ještě zastupovat stříbrný z Moskvy Gebrhiwet a třetí do party je Gebremeskel. Keňskou ekipu povede bronzový s minulého MS Koech. Černým koněm může být Turek Kaya.
Na pětce žen bude jen těžko někdo vstupovat do tradičního souboje mezi Etiopií a Keňou. Své zlaté tažení zde bude chtít završit Dibabaová, která se několikát během sezóny pokoušela překonání světového rekordu i na této trati. Nejrychlejší čas je však v držení její krajanky Ayanové, která zaběhla 14:14.32. Stříbro bude obhajovat Keňanka Cheronová. Těsně pod stupni vítězů zůstala na minulém šampionátu Kibiwotová. Africkou nadvládu v této disciplíně by mohla narušit Američanka Huddleová, která dokázala v Londýně potrápit Cheronovou.
10000 metrů
Stejně jako na pětce, je i na desítce vládcem posledních let britský vytrvalec Farah. Ten si drží časem 26:50.97 i vedoucí pozici v letošních tabulkách. Z jeho trůnu se ho pokusí sesadit zejména zástupci dvou běžeckých velmocí. Tabulkově jsou v lepším postavení Keňané. V první pětce jsou hned všichni tři, kteří budou stát na startu i v Pekingu. Druhý je Tanui, třetí příčku okupuje Kamworor a pátý je Muchiri. Hned za nimi jsou však Etiopané Edris a Merga. Navíc je známo, že narozdíl od keňských borců dokáží výborně spolupracovat a zdobí je taktická vyzrálost. Do africko-britského souboje by mohl promluvit také Kanaďan Levins, který drží lichotivou čtvrtou pozici v průběžných světových tabulkách.
Etiopanky naprosto ovládají letošní statistiky na desítce. Patří jim první sedm míst a proto měli pro světový šampionát z čeho vybírat. Největší nadějí bude nejrychlejší z nich Burkaová, která zaběhla v Hengelu čas 30:49.68. Silný etiopský trojblok doplní Haroyeová a Oljiraová. Keňský prapor budou hájit zejména zkušené třicátnice Cheruiyotová a Kipyegová, která byla před dvěma lety sedmá. S africkými soupeřkami dokáže úspěšně závodit Američanka Flanaganová, která v Palo Alto jen těsně podlehla Burkaové. Evropskou nadějí pro toto měření sil bude Portugalka Moreiraová.
Maraton
Ani na maratonu nebude chybět šampion z Moskvy, který bude hájit svůj titul. Je jím Stephen Kiprotich z Ugandy. V konkurenci zejména etiopských a keňských soupeřů to však bude mít velmi těžké. Etiopské trio povede obhájce stříbra z minulého mistrovství Desisa, s ním se na start postaví držitel třetího nejlepšího letošního času Lemi (2:05:28) a vítěz letošního tokyjského maratonu Negesse. Nejrychlejší čas ze všech přihlášených má Keňan Wilson Kiprotich (2:04:47), kterého doplní jeho krajan Korir, který ovládl maraton v Paříži a třetí z londýnského závodu Kimetoo. Svých bohatých zkušeností bude chtít využít Ital Meucci.
Majitelka zlaté medaile z Moskvy Kiplagatová sice v letošním roce nefiguruje svým časem vysoko, ale na velké akce se dokáže vždy dobře připravit. Tradičně silné bývají na maratonu Japonky, tou nejlepší z nich je Maedaová. Nejrychlejší maraton této sezóny běžela Etiopanka Dibabaová, a to v Xiamenu za 2:19:52. Do pořadí na nejvyšších příčkách může promluvit i vítězka závodu v Nagoyi Kirwaová z Bahrajnu nebo Ruska Konovalovová.
20 km chůze
V chodeckých závodech se vždy hledají favorité těžko. Na dvacítce jím však nemůže být nikdo jiný než Japonec Suzuki, který se stal letos časem 1:16:36 světovým rekordmanem. Na startu bude také obhájce titulu z minulého šampionátu Rus Ivanov nebo bronzový medailista z téhož závodu Španěl Lopéz. Silnou sestavu vyšle do boje i domácí Čína, ať už se jedná o Chena nebo Wanga.
Při neúčasti nejlepších ruských chodkyň budou mít nejvyšší ambice domácí naděje. Světové tabulky vede Hong Liu. Její krajanka Xiuzhi Lu má třetí nejrychlejší čas z přihlášených. Jedinou zástupkyní silné ruské školy bude Vasilyevová. Na cenný kov pomýšlí i naše Anežka Drahotová, která byla v Moskvě sedmá. Stálicí mezi chodkyněmi je také Italka Giorgiová. Zapomenout nesmíme též na stříbrnou z loňského ME v Curychu Ukrajinku Olyanovskou.
50 km chůze
Největší nadějí našich východních sousedů na podium je rozhodně chodec Tóth, který vede světové tabulky výkonem 3:34:38 o více než pět minut. I v tomto závodě bude mít Rusko pouze jednoho zástupce a tím je Yargunkin. Domácí fanoušci budou spoléhat na svou chodeckou jedničku Wei Yua. Bronz bude obhajovat Australan Tallent. Vysoko se mohou pohybovat také Poláci Augustin a Nowak či Japonec Arai.