Favorité pro Peking - překážky a víceboje
110 metrů překážek
Letos je stodesítka nesmírně vyrovnaná, a tak bude na MS široký výběr potencionálních adeptů na podium. Nejrychlejší čas mezi přihlášenými má Jamajčan McLeod, který zaběhl koncem června na domácí půdě v Kingstonu 12.96. Pod 13 vteřin se dostal ještě obhájce zlata a americký šampion Oliver. Sestava spojených států bude tradičně velmi silná. Je v ní i světový rekordman Merrit, dále druhý z národního mistrovství Ash a také Harris. Všichni čtyři Američané okupují první desítku světových tabulek. Nebude chybět ani obhájce bronzu Rus Šubenkov (13.06). Osobní rekord pod třináct vteřin má i Francouz Lagarde a dobrou formu během května prokazoval další Jamajčan Parchment (13.08).
100 metrů překážek
Na nejkratším sprintu s překážkami vládnou světu jednoznačně Američanky. Všechny čtyři zástupkyně hvězd a pruhů, které se postaví na start, budou favoritkami. Mistrovský titul bude hájit Rollinsová. Nejlepší světový výkon tohoto roku je v držení Nelvisové (12.34). Americké mistrovství pak ovládla Harper-Nelsonová (12.48). Silnou čtveřici doplní Kendra Harrison (12.50). Jedinou překážkářkou, která během sezóny dokázala konkurovat Američankám byl Britka Porterová (12.56). Na startu bude naopak chybět druhá nejrychlejší žena Stowersová (12.35), které se nedařilo na "trials" a také zraněná Australanka Pearsonová, která byla v Moskvě stříbrná.
400 metrů překážek
Na čtvrtce překážek se dá očekávat souboj Američanů s zbytkem světa. Světovým tabulkám i diamantové lize vládne někdejší světový šampion z roku 2005 Jackson (48.09). Do bloků zaklekne i celkový vítěz lońské diamantové ligy a stříbrný z před dvou let Tinsley (48.34). Třetí ze zástupců Spojených států je vítěz dvou letošních závodů prestižního atletického seriálu Dutch (48.13) a čtvrtým do počtu bude dvojnásobný mistr světa z let 2007 a 2009 Clement (48.44). Medailové ambice má jistě i loňský mistr Evropy z Curychu Švýcar Hussein (48.45) nebo zkušený Jihoafričan Van Zyl. Novou krví mezi světovou elitou je Gibson z Baham.
Na stejné trati mezi ženami bude obhajovat zlatou medaili naše Zuzana Hejnová, která se dokázala vrátit po nepříjemném zranění a v letošním roce jí patří druhé místo ve světových tabulkách časem 53.76. Ještě o dvě setiny rychlejší je Američanka Littleová, která běhala nejlepší časy zejména na domácí půdě. Letošní kometou mezi čtvrtkařkami překážkářkami je Dánka Petersenová, která v Paříži posunula hodnotu svého osobního a národního rekordu na 53.99. Stabilně kvalitní výkony v posledních měsících podává i druhá z Američanek Tateová (54.01). Velkou neznámou je forma Jamajčanky Spencerové (54.15), která velmi dobře závodila během června, ale poté měla zdravotní problémy a raději se věnovala tréninku. Rychlý čas zaběhla v úvodu sezóny také Adekoyová z Bahrajnu (54.12).
3000 metrů překážek
Stýpl je tradiční parádní disciplínou keňských běžců. Ani letos tomu nebude nejspíš jinak. O stupně vítězů by si to měli rozdat hned čtyři hvězdy této disciplíny. Nebude chybět obhájce zlata Kemboi. Vrátit porážku z Moskvy mu bude chtít Conseslus Kipruto. Jediným stýplařem, který se letos dostal pod osm minut je vedoucí muž diamantové ligy Birech (7:58.83) a silnou keňskou čtveřici doplňuje Brimin Kipruto. Zástupci této běžecké velmoci mají ovšem jednoho nového vyzyvatele a tím je Američan Jager, který dokázal v Paříži zaběhnout 8:00.45 a to ještě s pádem na poslední překážce. Mohl se tak stát prvním neafrickým běžcem, který se dostal pod osm minut. Jeho letošní výkon ho však bezpochyby staví do role favorita.
Keňská atletika bude mít své medailové kandidátky i v závodu žen. Jejich nejsilnější zbraní bude vedoucí žena diamantové ligy Ngangová. Vedle ní nastoupí také Jepkemoiová, která obsadila v Moskvě šesté místo. Bronz získala na předešlém šampionátu Etiopanka Assefaová a své čtvrté místo bude chtít vylepšit její reprezentační kolegyně Ayalewová. Nejrychleji však letos běžela Ghribiová z Tuniska (9:11.28), která Monaku deklasovala celou světovou špičku. V silné africké konkurenci může uspět i Američanka Coburnová.
Desetiboj
Světový rekordman a mistr světa z Moskvy Eaton letos žádný desetiboj nešel a přesto je opět největším favoritem na zisk další zlaté medaile. Letos nastupoval pouze v dílčích disciplínách, ale jejich výsledky napovídají tomu, že je Američan ve vynikající formě. Světové tabulky vede jeho krajan Hardee se ziskem 8725 bodů, které složil na domácím šampionátu. To Kanaďan Warner si vylepšil osobní maximum na panamerických hrách v Torontu a získal 8659 bodů. S větším odstupem je pak trojice Němců. Nejlepší z nich je vítěz z Götzisu Kazmirek (8462), za ním Schrader, který vyhrál v Ratingenu (8419) a Freimuth, ten byl na tradičním rakouském mítinku druhý (8415). Do konečného pořadí může promluvit i halový mistr Evropy v sedmiboji z letošního roku Rus Škurenev (8378).
Sedmiboj
Vícebojařkám letos vládne Kanaďanka Eatonová, která bude chtít rozšířit rodinnou sbírku cenných kovů z velkých akcí. Letos vévodí světovým tabulkám výkonem 6808 z Götzisu. Proti ní bude stát dvojice silných Britek. Olympijská vítězka z Londýna Ennis-Hillová (6520) a pátá z Moskvy Johnson-Thompsonová. V dobrém světle se letos předvedla i Němka Schäferová (6547) a Nizozemka Broensenová (6531). Mezi favoritky se musí počítat také americká mistryně Nwabaová.