Favorité pro Rio - běhy
800 m
David Rudisha si v Londýně doběhl pro olympijský triumf naprosto suverénním způsobem, když ve finále posunul hodnotu světového rekordu na 1:40.91. Loni ovládl i světový šampionát v Pekingu. Letos však předvádí trochu nevyrovnané výkony. Například na keňské kvalifikaci byl až třetí. Ovšem před třemi týdny se v maďarském Székesféhervaru dostal do čela světových tabulek časem 1:43.35. Medailové ambice mají i oba jeho přemožitelé z domácí kvalifikace, a to někdejší dorostenecký i juniorský mistr světa Alfred Kipketer a také vítěz dvou letošních závodů Diamantové ligy Ferguson Rotich. Stříbro z Londýna bude obhajovat Nijel Amos z Botswany. Zapomenout nesmíme ani na nejrychlejšího muže loňské sezóny a bronzového z MS v Pekingu Amela Tuku z Bosny a Herzegoviny. Loňský stříbrný medailista ze světového šampionátu a letošní mistr Evropy Polák Adam Kszczot zase těží ze své taktické vyspělosti a rychlosti. Nebezpečný bude i jeho reprezentační kolega Marcin Lewandowski, stříbrný z ME. Rychlé času umějí běhat i Francouz Pierre Ambroise-Bosse nebo olympijský šampion z patnáctky v Londýně Taoufik Makhloufi z Alžírska.
Suverénkou letošní sezóny na půlce žen je Jihoafričanka Caster Semenyaová. Ta obhajuje stříbro z Londýna. Letos je zatím neporažena, vyhrála čtyři mítinky Diamantové ligy a v Monaku zaběhla nejlepší světový výkon roku a dvanáctý čas historie 1:55.33. Patří jí tři ze čtyř nejrychlejších časů roku. Největší soupeřkou jihoafrické běžkyně by měla být Francine Niyonsabaová z Burundi. Halová mistryně světa na této distanci je druhou ženou světových tabulek, když zaběhla v Monaku národní rekord své země 1:56.24. Velmi dobrou sezónu také zažívá Eunice Sumová. Bronzová medailistka z loňského MS je ve světových tabulkách čtvrtá. Ještě o jednu příčku výše figuruje Kanaďanka Mellisa Bishopová, stříbrná z loňského Pekingu. Další silnou Keňankou je bronzová z HMS Margaret Wambuiová. Na své zlato z mistrovství světa bude chtít navázat Běloruska Maria Arzamasová a pod 1:58 má zaběhnuto Britka Linsey Sharpová.
1500 m
V posledních sezónách kraluje mužské patnáctce trojnásobný mistr světa Asbel Kiprop z Keni. Loni dokonce v Monaku atakoval světový rekord a v letošním roce dokázal vyhrát čtyři mítinky Diamantové ligy. Jako jediný se v této sezóně dostal pod 3:30. Ovšem před třemi týdny doběhl v Monaku až na šestém místě. Rychlý bude jistě i stříbrný medailista z MS v Pekingu Elijah Manangoi a silný keňský trojblok doplňuje druhý muž světových tabulek Ronald Kwemoi. Olympijské zlato obhajuje Alžířan Taoufik Makhloufi a bronz z Londýna i z loňského světového šampionátu bude hájit zkušený Maročan Abdalaati Iguider. Ayaleh Souleiman loni dokázal zaběhnout národní rekord Džibutska na půlce i na patnáctce a letos je též velmi dobře připraven.
Ještě lépe než Kiprop na tom byla loni Etiopanka Genzebe Dibabaová. V Monaku překonala časem 3:50.07 letitý rekord na patnáctce a skvělou sezónu korunovala titulem mistryně světa. V průběhu letošní haly vylepšila světový rekord na míli a vyhrála HMS na trojce. V létě svými starty šetřila. Dobrou formu ovšem naznačila v červenci v Barceloně, kde zaběhla pod čtyři minuty, i když si celý závod v podstatě odtáhla. Nebezpečnou soupeřku bude mít v letos neporažené Keňance Faith Kipyegonové. Stříbrná žena loňského světového šampionátu vévodí světovým tabulkám, když v Eugene zaběhla nový keňský rekord 3:56.41. Pozadu nebude chtít zůstat ani bronzová z Pekingu a letošní halová mistryně světa na patnáctce Sifan Hassanová z Nizozemska. Velkým překvapením letošní venkovní sezóny je Britka Laura Muirová. Ta jen před několika týdny zaběhla v Londýně nový národní rekord a časem 3:57.49 je druhá ve světových tabulkách. Hlavně na svou rychlost a životní formu bude spoléhat mistryně Evropy Angelika Cichocka. Třetí místo ve světových tabulkách patří Etiopance Dawit Seyamumové, druhé z HMS na této distanci. Spojené státy budou mít silné zastoupení v Shannon Rowburyové, Jessice Simpsonové a Brendě Martinezové.
5000 m
Hlavním favoritem mužské pětky bude britský běžecký fenomén Mo Farah, který obhajuje zlato z Londýna. Navíc na posledních třech světových šampionátech získal ceněný běžecký double, když ovládl pětku i desítku. Na tratí 5000 metrů mu navíc patří nejrychlejší letošní světový čas 12:59.29. Cestu za dalšími vavříny mu bude chtít znepříjemnit stříbrný z loňského Pekingu Caleb Ndiku z Keni. Stříbro z Londýna bude obhajovat Etiopan Dejen Gebremeskel. Letos mu patří třetí místo ve světových tabulkách. Jeho krajan Hagos Gebrhiwet byl zase loni bronzový na MS. Zkušenosti a rychlost je devizou Maročana Abdelaatiho Iguidera. Pokud mluvíme o zkušenostech. Těmi se ve startovním poli nemůže vyrovnat nikdo Bernardu Lagatovi, který zůstal v Londýně jen těsně pod pódiem.
Pětka žen má letos jasnou suverénku. Je jí Etiopanka Almaz Ayanová. Loňská mistryně světa letos v Římě dokonce útočila na světový rekord a časem 14:12.59 kraluje světovým tabulkám. Patří jí i druhý nejrychlejší čas. Druhou silnou Etiopskou zástupkyni je Senbere Tefefiová, druhá z Pekingu. Velmi silnou sestavu přivezla do Ria Keňa. Startovat bude třetí žena světových tabulek Helen Obiriová, dvojnásobná mistryně světa Vivian Cheruiyotová a také Mercy Cheronová. Bez šancí nejsou ani evropská šampionka Turkyně Yasemin Canová nebo druhé z téhož závodu Švédka Meraf Bahtaová.
10000 m
Farah obhajuje i na desítce a na této distanci bude chtít získat páté zlato v řadě ze světové atletické akce. V letošních světových tabulkách mu patří druhé místo. Jedním z nejvážnějších soupeřů pro něj bude stříbrný z loňského MS, mistr světa v krosu i v půlmaratonu Goeffrey Kamworor z Keni, kterého doplní jeho krajané Paul Tanui (3. z MS 2015) a Bedan Karoki. Světovým tabulkám vládne Etiopan Yigrem Demelash, který zaběhl v Hengelu 26:51.11. Stříbro z Londýna obhajuje Farahův tréninkový parťák Galen Rupp ze Spojených států.
Také Almaz Ayanová si chce odvézt z Ria dvě běžecká zlata. Letos debutovala na desítce v Hengelu, kde zaběhla doposud nejlepší světový výkon roku 30:07.00. Na startu bude i obhájkyně zlatých medaili z Pekingu i z Londýna Tirunesh Dibabaová a silný etiopský tým doplňuje loňská nejrychlejší žena světových tabulek a stříbrná z MS Gelete Burkaová. Keňu bude reprezentovat mistryně světa z Pekingu na této trati Vivian Cheruiyotová, která byla v Londýně bronzová a také africká šampionka Alice Aprotová, druhá žena světových tabulek. Své želízko v ohni budou mít i Američané, a to zásluhou Emily Infeldové (bronzová z MS 2015). Nejlepší Evropankou je kontinentální mistryně Yasemin Canová z Turecka.
Maraton
Maratonský závod je na velkých akcích vždy velmi otevřenou záležitostí. Papírové předpoklady favorizují Keňana Eliuda Kipchogeho. Nejdominantnější maratonec posledních sezón má v držení i letošní nejrychlejší světový čas (2:03:05), který zaběhl při svém triumfu na londýnském maratonu. Jeho krajan Stanley Biwott figuruje ve světových tabulkách hned za ním. Jen on a Kipchoge letos dokázali běžet pod 2:04. Pro Biwotta to bude premiéra na velké světové akci. Keňské trio zkompletuje Wesley Korir. Nejrychlejším z Etiopanů je vítěz dubajského maratonu Tesfaye Abera, třetí muž světových tabulek. S ním budou bojovat o olympijské vavříny jeho krajané Lemi Berhanu (vítěz z Bostonu) a Fayisa Lelisa. Nebude chybět ani obhájce olympijského prvenství Uganďan Stephen Kiprotich. Ugandskou běžeckou školu bude reprezentovat i Solomon Mutai (bronzový z Pekingu 2015). Na startu bude i mistr světa z loňského roku Eritrejec Ghirmay Chebreslassie.
Keňsko-etiopský souboj se dá očekávat i na této distanci žen. Loňský světový šampionát ovládla Mare Dibabaová. Letos však tak dominantní není. Nejlepší letošní čas má v držení její reprezentační kolegyně a vítězka dubajského maratonu Tirfi Tsegayeová (2:19:41). Keňa se bude opírat hlavně o vítězku londýnského maratonu Jemimu Sumgongovou a také o Helah Kipropovou, stříbrnou z loňského MS a vítězkou maratonu v Tokiu. Té patří třetí místo ve světových tabulkách. Nechybí ani držitelka loňského světového bronzu Eunice Kirwaová z Bahrajnu. Z evropských závodnic může do celkového pořadí výrazně promluvit Portugalka Sara Moreirová (mistryně Evropy v půlmaratonu)